1′inci P. Eğt. Tug. K.lığı MANİSA – 1′inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı MANİSA

Merhaba arkadaşlar… Ben askerlik görevinin ilki olan acemilik dönemini bu yerde yaptım. Dün oradaki görevim bitti ve bildiklerimi size anlatayım dedim. başkaları da yararlansın. Google da arama yaptığınız da detaylı olarak sadece bir sitede bulabilrsiniz bu yerle ilgili bilgileri. O siteye yazı yazan arkadaş doğu kışlasını yazmış. Ben ise batı kışlasını yazacağım. Çünkü batı kışlasında yaptım. Öncelikle ben çok şanslıyım neden mi?

*Kısa dönemliler normalde 28 gün acemilik süresi yapar ama biz 15 gün yaptık. Bayrama denk geldiği için ince bir ayar yaptılar. İlk defa böyle bir şey yaptılar.Acemi birliği zordur ve bir günün olmaması bile şanstır.
*Diplomalar normalde ağustosta veriliyordu. Geçici mezuniyet belgesi de verilmiyordu. 31 hazirana kadar da 341. celp için son gündü. Okula baskı yapıp diplomayı almıştık. Daha önce hiç kimseye yapmamışlar, bize yaptılar.
*Acemi birliğinde en iyi komutanlar bize verildi. Rahat sayılırdık.
*Ekim 1 e meclis açılıyor. Düşerse askerlik iyice bal olur. Çok şanslıymışım değil mi? Neyse uzatmadan konuya geçeyim. Öncelikle ben askerliği batı kışlasında yaptım. İki tane kışlası var. Diğeri de doğu… Yani demem o ki söyleyeceklerim batı kışlasıyla alakalıdır ve yüzde yüz doğrudur. Doğu kışlasına gidecek arkadaşlar yukarıdaki linke bakabilir. Doğu kışlası ve batı kışlası arasında pek bir fark yoktur sanırım. Doğu kışlasına gidecek arkadaşlar da yazımı okurlarsa onlar için yarar olabilir belki … İlk önce neleri yanınızda götürmeniz gerektiğini söyleyeceğim. Bakın ben şimdi bir liste yapacağım ama yazdıklarımın yüzde doksanını askeriye veriyor. Ne zaman verdiği de meçhul.. Bize gittiğimiz gün vermişlerdi büyük çoğunluğunu. geriye kalan malzemeleri de 1-2 gün sonra verdiler. Yazacağım malzemeleri alıp almamak size kalmış. Askeriye veriyor ama belli olmaz ne zaman vereceği. Abime 21 gün sonra vermişler düşünün yani. O yüzden alıp almamak size kalmış. Ben sadece yazıyorum.

-Ahizeli telefon kartı(banko alın. Kantine geç gelmişti. Geldiği gün bitti ve sonra yenileri gelmedi. Siz 4 liralık 3-4 tane alın)
-Kağıt mendil.(Askeriye vermez. Çok ihtiyacınızı görür. Lavabo için falan…)
-Vadka(Anneleriniz eskiden omuzlarına takarlardı. İğne iplik satan yerler de bulabilirsiniz. 8 tane falan alın. Botun ucuna ve topuğuna koyun ayağınızı yaradan, bot vurmasından korur. Askeriye bunu vermez:D)
-Pudra(Botlarnızı giymeden önce çorabınızın içine doldurun sonra sallayın dağıtın tozu. Ayağınızı yaradan, kızarıklıktan korur. Kesin alın bunu. askeriye de bulamazsınız.)
-Çorap(Ayak kokusunu önlemek için bol bol çorap alın. Rengi siyah olsun. Askeriye size sarı çorap verecek ve bu iki tane olacak. Her gün aynı çorabı giyemezsiniz ve bu çoraplar da sarı renkten siyah renge dönecek:D Her akşam yıkayamazsınız da çorapları. En iyisi biraz çorap alın her gün temiz giyin, ayağınız sağlıklı olsun.)
-Saat(Sakın saatinizi getirmeyin. Eskitirsiniz .Askeriye girerken dışarıda meşhur casio saatleri satılıyor. 7.5 lira… Yerinizde olsam bu saati almazdım. Çünkü kalitesiz. Arkadaşlarım hep aldı ve içine su kaçtı, buharlaştı manisa sıcağında… Camı kırıldı. bir milyonculara gidin abi oradan alın dijital ucuz bir saat. Askerde çok lazım oluyor saat çünkü)
-Bozuk para(Olmazsa olmazlardan. Kesin ama kesin alın. Askeriye de her şey ucuzdur. O yüzden büyük paralarla kantinde alışveriş yapamazsınız. Kantinci bozmaz parayı siz de bir şey alamazsınız. Siz evden çıkmadan elinizdeki paraları bozdurun askere götürün.İhtiyacınız ne kadar olacaksa o kadar bozdurun. Eğer kantinden çok alışveriş yapacaksanız. Unutmayın her şey çok ucuz.)
-İğne-İplik(Sökükleriniz için birebir. Askeriye vermez. Girerken nefte, isimlik falan dikeceksiniz. O yüzden koyu iplik alın. Lazım olur. )
-Büyük kalem(Banko malzemeden birisi. Askeriye de bulamayabilirsiniz.Size verilecek olan malzemelere isim yazacaksınız ve inanın yazdığınız isim sayesinde eşyalarınız karışmayacak.)
-Bankamatik kartı(Yanınızda tomarca para taşımanıza gerek yok. Güvenliğiniz için bankamatik kartına atın abi parayı, rahat edin. İçeride garanti atm si var ama diğer bankamatik kartlarını okuyor. Tabi komisyonu da alıyor diğer kartlardan.)
-Fanila ve boxer(Size iki adet fanila ve boxer verecekler. Yetmez bu sayı. Kantinde bulamayabilirsiniz bu çamaşırları. Dışarıdan alabilirsiniz haki renginde atlet ve çamaşır. Fanila askılı olmasın, boxer de uzun olsun. Külot gibi olmasın. Renkleri de asla koyu olmasın açık olsun. Kabul etmezler çünkü.)
-Şampuan(Askeriye de veriliyor ama bize 2 hafta sonra vermişlerdi. Hem verdikleri de o kadar iyi değil. Siz şampuanınızı götürün)
-Diş fırçası ve Macunu(Askeriye meşhur 2 adet Sanino markalı diş macunu verir size. Bir de yanında sert bir diş fırçası verir. Kişisel macununuzu ve fırçanızı alabilirsiniz)
-Arko krem(Kokmayan bir krem alın. Kokulu şeyi içeri sokamazsınız. Askeriye  vermez bu malzemeyi)
-Çengelli iğne(Çarşafı tutturmak için birebir.Askeriye vermez)
-Kilit(Olmazsa olmazlardan. Bir kaç tane kilit alın. Botunuzun çalınmaması için kilit vurmanız gerekecek. Ama kilidin bir tanesi kalın olmasın. Çünkü botun bağcık deliğinden geçiremezsiniz. Askeriye veriyor ama bir kaç gün sonra vermişti bize. O zamana kadar bot çalınabilir değil mi?) -Cüzdan(Askerler boyunlarına cüzdan asarlar. Bir tane alın. Askeriye geç vermişti. )
-Not defteri(telefon nolarını kaydedersiniz)
-Traş bıçağı ve köpüğü(Kesin alın ha! :D Dememe gerek yoktu sanki)
-Ağrı kesici(Revirden zor alırsınız. Gece vakti arkadaşımın başı ağrımıştı ve ona vermiştim ben. Ağrısını aldı haplar. Revire gidemezdi o saatte. Yalnız çantalarınız arandığı sırada ağrı kesicinizi içeri sokarken revirciye vermemeye çalışın.)
-Fener(Gece telefon ederseniz eğer kulübenin ışıklarından ahizedeki numaraları göremeyeceksiniz. Onun için çok lazım olur)
-Tırnak çakısı
-Bot boyası(Askeriye veriyor ama gecikelebiliyor bir kaç gün. her gün botlarınız tertemiz olmalı. Onun için boya şart. )
-Kitap(İsterseniz alabilirsiniz ama pek vaktiniz olmayabilir. Yorulacaksınız bir de… Aldığınız kitaplara onay verilirse okusunuz)


Almamanız gerekenler.
-Cep telefonu mp3 çalar gibi elektronik eşyalar…
-Tırnak çakısının törpü aracını ve bıcağını kırın
-Deodrant parfüm falan almayın. Traş kolonyası de almayın. Koku yasak çünkü. Koğuştaki adamı rahatsız edersiniz.
-İlaç almayın kesinlikle. Raporunuz varsa eğer gösterin ve ilacınızı teslim edin. Sonra her gün sizi çağıracaklar ve ilacınız kontrollü bir şekilde alacaksınız.
-Az eşya alın. Fiyakalı ve marka olmasın. Sizi zengin sanarlar başınıza bela olur. Çarşı izniniz yok. Bir tişört ve pantolon size yeter.
-Eşofman, terlik, spor ayakkabısı havlu götürmeyin, onlar veriyor.
-kolye falan götürmeyin.
-değerli eşya kesinlikle almayın.

Önce bir saç traşı olun. Şöyle üç numara gibi. Önlerde kalmasın. Çünkü kesiyorlar. Benimki asker traşıydı ama kestiler kısacık kaldı saçlarım. Herkesinkini aynı yaptılar. Ama diğerleri yani kesimden yırtanlar 15 gün sonra traş oldular çünkü saçları uzadı:D Siz uzun saçlarla gitmeyin. Kısa gidin usta birliğne kadar kesmezler. Rahat edersiniz. Etek altı traşınızı falan olun. Sakal traşınızı olun. Tırknaklarınızı kesin. Sülüs kağıdınızı, nüfus cüzdanınızı kesinliklee alın. Unutmayın. Malzemeler bu kadar.

Şimdi adres kısmını anlatacağım. Ben İstanbuldan uçakla İzmir Adnan Menderes hava alanına indim. Uçağa binmeden önce aynı yere giden arkadaş aradım. Çünkü yalnız kalmazsınız ve de taksi falan tutarsanız indirimli olur sizin için. Biz uçak rötar yaptığı için 15:30 gibi İzmir de olduk. Sonra panik yaptık. Çünkü mesai saatinin 17:00 olduğunu biliyorduk. Bunun içinde dört kişi taksiye atladık. İzmir havalimanından kışlaya kadar 120 lira aldı. Adam başı 30 lira. Elimiz mahkum verdik. Ama kaygımız yersizmiş. Çünkü 23:00 da içeri giren adamlar oldu ve içeri aldılar. yeter ki 24:00 ı aşmayın. Diğer güne kalırsınız çünkü. Size gıcıklık yaparlar bir gün geç çıkarsınız.  Neyse devam edeyim. Taksi 120 lira. Adam başı 30 lira. Diğer yandan otobüsle gitmeye kalksak İzmir garajına 6 lira alıyor. İzmir’den Manisa otogarı ise 7 lira. Otogardan kışla ise 2.5 lira. Toplamda 15 lira para ama daha hızlı gidiyorsunuz. 1 saate gittik biz taksiyle. Diğer vasıta ise ise en az 2 saatte gidiyor.  O da minimum süresi. Otogarda bekleme süresi falan da olabilir yani.Bu süre de artar. Karar size kalmış. Yerinizde olsam erken gitmeye bakardım çünkü işiniz erken biter. Biz 16:30 da orada olduk  ve işlemlerim 24:00 da bitti. Hangi vasıtayı seçeceğiniz size kalmış. Eğer otobüs aracılığıyla gidecekseniz şunu yapın. İzmir Havalimanında inecekseniz eğer otogara kadar otobüsler var. Otogara vardığınızda ise Manisa otogarına kadar gidin. Manisa otogarına vardınız ve yapacağınız ilk şey Batı kışlasına gitmek olacak. Doğu kışlasına gitmeyin. Batı kışlası işlemlerin yapıldığı yer. Batıda mı kalacaksınız doğuya mı gideceksiniz? Bu sorunun cevabı batı kışlasında. Otogardan batı kışlası ise 5-10 dakka mesafede. Ama dolmuşlarla… Atlayın dolmuşa o siz tam önünde indirir.

İçeri girdiğinizi farzediyorum. İlk başta uzun bir kuyruk görebilirsiniz.İlk iş çanta taraması… Yukarıda anlattığım eşyaları bulurlarsa içeri alırlar. Cep telefonunuzu alırlar çıkışta alırsınız anca. Sonra size küçük bir broşür verecekler. Sırada okuyun onu iyice. Sıraya da alışın. Askerlik eşittir sıra. Sonra sizi bir masaya alacaklar ve orada askerlik sağlık işlemlerinden yararlanmak için zorunlu olarak 15 lira karşılığında sigorta alacaksınız. İki tane kağıt verecekler kesinlikle kaybetmeyin. Buradan ayrıldınız ve anket yapacaksınız. Masalarda sıralı bir şekilde dolduracaksınız anketleri. Sonra size sağlık karnesi sevk kağıdını verecekler. Onları dolduracaksınız. Aman diyim yanlış olmasın. İçeri girdiniz ve yarı çıplak vaziyettesiniz. İki kolunuzu da iğne vuracaklar. Hareket etmezseniz kanatmaz. Ederseniz eğer bir kaç gün acı çekersiniz. Benden söylemesi. Bir doktor size soru soracak sırayla yarı çıplak vaziyette.  Aşınızı oldunuz üstünüzü giyindiniz ve  elinizdeki sülüs kağıdını  açıyorsunuz başka masalara geçiyorsunuz. Orada hangi kışlaya düştüğünüzü söylüyorlar. Bölüğünüzün numarası ise bu evrede verilecek. Atıyorum 2.tabur 2. bölük.  İmza atıyorsunuz ve dışarı çıkartılıyoruz. Sürekli imza atacaksınız. Okuma şansı tanımıyorlar:D Direkt at ve çık. Dışarı çıktınız valizinizi size ayrılan bölüme koyuyorsunuz. Sıraya giriyorsunuz. İçerden depodan kamuflaj şapka, bot, spor ayakkabısı ve terlik alacaksınız. Dışarı çıkıyorsunuz ve o meşhur mavi çantayı veriyorlar size. İçinde ne mi var? Traş köpüğü eşofman diş macunu,fırçası, çorap vs gibi eşyalar veriyorlar. Bunları kesinlikle kontrol edin. Eğer eksik olursa yeniden isteyin. Üzerinize zimmetli oluyor çünkü. Ha bak söylemeyi unuttum. Botlarınızı kesinlikle ama kesinlikle bir numara büyük alın. Dinleyin beni. Eğer bir numara büyük alıp yine olmazsa ayağınıza, değiştirmeye çalışın. O botu sürekli giyeceksiniz ve bot vurması gibi vakalarla karşılamak için botunuz biraz büyük olmalı. Tam oturmasın ayağınıza, sıkmasın. Unuttuğum bir şey daha… Çantanıza ve diğer eşyalarınıza o dediğim kalemle kesinlikle isim yazın. Karışmaz eşyalarınız. Çantalarınızı aldınız ve yola koyuldunuz. Sizi başka alana götürecekler. Orada botlarınızı kamuflajınızı giyeceksiniz. Tabi bunun öncesinde saç kontrolü yapılacak. uzun olanlar(onlara göre) kırt kırt. benim ki gibi:D Orada yine işlemler yapılacak. uzun sürecek. Sonra nefte verilecek size onu kepe dikeceksiniz. Nefteyi dikenler sıraya girecek oy sırasına. Daha doğrusu manga sırasına. Sonra hangi takımda olduğunuz hangi mangada olduğunuz belli olacak. Sıralama belli.

Tabur,bölük,takım,manga,sıra… Size verilen rakaları unutmayın. Sonra liste yapılacak ve işlemler bitecek. Komutan gelecek size nutuk çekecek. şunu yap bunu yap… Nutuktan sonra koğuşlarınıza gideceksiniz artık uyuyacaksınız. Artık acemi askersiniz. Kayıt işlemi bu kadar. Bayağı uzun oldu. atladığım yerler muhakkak olmuştur. İlk günün detayı böyle. Dilerseniz anasayfaya gelip diğer konuyu okuyabilirsiniz. Diğer günlerimin nasıl geçtiğini öğrenebilirsiniz. Bir kaç gün sonra yazarım.Yazdım ve linki http://senar1st.wordpress.com/2011/08/28/acemi-askerin-gozlemleri/ Askeri iç hizmet ve ceza kanununa bakın haklarınızı bilin kendini ezdirmeyin. Sizi çok korkutacaklar. Korkmayın. Siz sadece acemisiniz. Kolay kolay ceza yazamazlar. Fazla üzülmeyin, kasmayın. Eninde sonunda acemilik bitecek.    Hadi kolay gelsin :) Bir sorunuz olduğunuzda alta yorum yazın cevaplayayım. Usta birliğim bittikten sonra ona da yazarım. Ben çok aramıştım bilgi ama bulamamıştım pek. Sizin işinize yarar umarım. Hadi kolay gelsin.

Daha fazlası için sağ üst panelde’asker-terör’ kategorisine bakın.

About these ads

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , ,

About senar1st

Merhaba değerli okuyucular… Bloğumda hemen hemen her konuda yazı yazarım. Yolda yürürken gördüğüm bir şeyden rahatsızlık duyarsam o konuda tutar yazı yazarım.Ama genel olarak filmler üzerine kişisel yorumlarımı görürsünüz. Yorumlarım film izleyen kitleye göre yazılır. Filmleri izlemeyen okumasın. Yazmak benim için bir zevk. Bu zevkimi de kalemimi kullanarak gideriyorum. Umarım yazılarımı beğenirsiniz. Eleştirmek isteyen varsa da buyrun eleştirsin. Eleştiriye açığım :)

38 responses to “1′inci P. Eğt. Tug. K.lığı MANİSA – 1′inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı MANİSA”

 1. VictorRyou says :

  Faydalı bilgiler dostum. Eminim doğu kışlasına gelecek adamların çok işine yarayacaktır.

 2. VictorRyou says :

  Faydalı bilgiler dostum. Eminim batı kışlasına gelecek adamların çok işine yarayacaktır.

 3. kaan says :

  kaç gün acemi birliği?

 4. Osman Karabenli says :

  Yararlı bilgi teşekkürler :) Benim Bi Sorunum var Belimde Omur İlik Açıklığı Çıktı.Sevk istemeye Gittim şubeye ayın 15 i dedi gititm 20 si dedi gittim meğer adam silüsü vermiş bana artk orda söylersin rahatsızlığını dedi. Meslek Seçimleri Hakkında biraz Bilgi ve Bel aÇıklığında Nasıl Yapmam lazım aydınlatırsan iyi olur kardeş ya :)

  • senar1st says :

   Imm artık iş işten geçti. Adam doğru demiş. Sülüsünü aldın teslim olacaksın. Acemi birliğinde katılış muayenesi var. Orada derdini en ince detayıa kadar anlat ki sıkıntı olmasın. Sonra da belki çürük verirler belki de vermezler orasını hiç bilemem :)

 5. Osman Karabenli says :

  :) usta walla ağrıyor genelde sabah uyandıgımda cok agrıyor fazla eğildiğimde felan röntgende resmen belli omur iliğin açıklığı. orda diyecez artk.şimdi almam gerekenleri liste yapıyorumda valize güvenlik için başka şeyler yaptırmam lazım mı :) çalarlar die korkar oldm sanki hırsızlar mekanına gidiyom gibi hissettim walla .d

  • senar1st says :

   Dediğim gibi doktor karar verir ona. Ha şunu da diyim. Bak benim sağ bileğimde bağ yırtığı vardı. Doktora gittim sen sağlamsın demişti. Çok şaşrmıştım. Koskoca tabip binbaşı dedi bunu. 1 ay sonra ağrılarım arttı yine gittim ayağında yırtık var senin dedi :D Anladın mı şimdi. Yani Bana sağlamsın diyen doktor geri çark etti. Sana ne derler bilemem :)

   Valizine değerli şeyler koyma gerek yok. Valizinie güvenlik için koruma ara :P Şaka şaka :D Dediğim gibi kıymetli eşya kymadığın sürece sorun yok ;)

 6. zor_sevdam_02 says :

  ben üç gun gec gıdecem bı sorun olurmu ltfen bı cevap yazın bılgısı olanlar usta bırlıgıne gıdecem

  • senar1st says :

   Komutanına göre değişir. Birincisi kıl bi’ komutan gelirse sana ceza bile verebilir. Çünkü ilk gün herkesin işlmeleri hallolur. Sen sonradan piyango gibi çıkarsa adam da kılsa takar sana. Çünkü kayıt işlemlerinle uğraşacaktır.

   İkincisi de kıl komutan gelmezse üç gün geç çıkarsın askerden. Takarın olmazsa daha iui benden söylemesi

 7. Osman Karabenli says :

  Peki Hayırlısı Bakalm Devlet Hastanesi Raporunu Aldım Ne olu Ne olmaz Diye Yazıyor Belde Açıklık Mevcuttur Diye Hayırlısı Bakalm 6 Nisan Teslim ! .d

 8. Osman Karabenli says :

  :)) Walla askerlik yapmak mesele değilde bel ağrısı çok kötü belim ağrımasın 18 ay yapıyım yaw :D

 9. ceydaçetin says :

  kardeşim manisa batı kışlada yapıyor acemiliğini yanında olduğumu bilsin diye ona mektup yazmak istiyorum tel. de de konuşuyoruz her gün ama sivilde mektuplarımla çok dalga geçerdi 1 tanede ona olsun diye yazmak istiyorum ama o yazmayım diye adres vermedi adresi nedir oranın? Yardımcı olursan sevinirim.

 10. Selim says :

  merhaba, iyi akşamlar.
  oğlum batı kışlada acemilik görevini yerine getiriyor, oraya ulaşmaka için kışlanın bir santral numarası varmı acaba, varsa eğer lütfen buraya yada özelden atarmısınız teşekkürler…

  • senar1st says :

   Merhabalar,
   Oğlunuz için hayırlı tezkereler dilerim.
   Ben de telefon numarasını bulmaya çalışmıştım nette bulamamıştım. 118 li hatlardan birini aramış ve söylemişlerdi. Ama şimdi hatırlayamıyorum.
   Bu servis hatları işinizi görür ;)
   iyi günler dilerim

 11. erdi2008dilek says :

  1′inci P. Eğt. Tug. K.lığı MANİSA <<< dogu kısla mı batı kıslamı

 12. burak says :

  Merhabalar Askerliğim 349. dönem olarak buraya çıktı. acemi birliğim: 1′inci P. Eğt. Tug. K.lığı MANİSA. usta birliğim: 1′inci P. Eğt. Tug. 8′inci P. Eğt. A. 2′nci P. Eğt. Tb. 5′inci P. Eğt. Bl. K.lığı MANİSA. Usta birliği olarak burada kalacağım. Sizce eğitim çavuşu olur muyum? ekşi sözlükte okuduğum kadarıyla burada kalanları eğitim çavuşu yapıyorlarmış ve işleri çok zormuş. 5. eğitim bölüğü diğerlerine nispeten daha rahat yazmışlar. yardımcı olursanız çok sevinirim. şimdiden çok teşekkürler. iyi günler.

  • senar1st says :

   eğitim çavuşu her zaman zorluklarla boğuşur. askeriyede sorumluluk alırsanız yük üstünüze biner çünkü. zorluklara göğüs gerecekseniz buyrun olun.

 13. grkn says :

  Hocam benim Ustada Acemide Manisa kısa dönem piyade. Hadi acemiyi geçtimde ustada cep telefonu sokma şansım nedir?

  • senar1st says :

   telefonun küçüklüğüne, komutanların, köstebeklerin durumuna göre değişir.

   • abuzer says :

    Herşeyi anladım çok güzel yamışınız anlatmışınız ellerinize ağzınıza sağlık ama bu 1 nci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı batı doğu kışlası nerde açık adresi yokmu

 14. agit doğala says :

  çok ama çok teşekur ederım gerçekten yazılarınızdan faydalandım ve faydalanacağım. beni de manisaya verdiler yani ayni yer agit doğala 12.06.2013 yarın yoldayım cuma günü teslim olacağam.

 15. Gökhan says :

  Eyw.kardesim benim gibi acemi arkadaslari bilgilendidigin icin tesekkur ederim..

 16. murat says :

  Hocam tuvalet falan sorun oluyor mu?

 17. mahmut says :

  Arkadaşlar meraba..orda acemilikte izin alıp tercihlerimizi yapma şansımız varmıdır?

 18. Ezgi says :

  Erkek arkadaşım batıkışlada şu an. 13 eylülde yemin töreni var. Manisa benim yaşadığım şehire yakın. Yemin törenine gitmeyi istiyorum ama o “Zaten 1 hafta iznim olcak sonra, görüşcez, gelme hiç yorulma” dedi. Ama ben araştırdım ve orda tören sırasında kimse gelmeyince insan kötü hissediyomuş. Ben gitmek istiyorum, sonuçta hayatta bir kere olan bir şey bu tören. Asıl sorum şu ki: Yemin töreni de batıkışlada mı olcak ve ben balıkesirden yola çıkıcam, Manisa otogardan oraya nasıl gidebilirim? Tek başıma gidicem, çekiniyorum biraz da.. Yardımcı olabilir misin?

  • senar1st says :

   evet, haklısınız. “gelme” dese de gidin. bana da gelmemişlerdi ama sonra anladım ki orada birini görünce gerçekten destek olunuyor. önemli bir şey.

   Manisa otogarda birini sorun o söyleyecektir size. ufak sarı dolmuşlara (eğer kalkmadıysa) bineceksiniz. 5-10 dk lk yol sonrası oraya varırsınız. Ben geleli 20 ay olmuş. yolları biraz unuttum gibi.

Trackbacks / Pingbacks

 1. Askerlik nasıl bir yer? Usta askerin gözlemleri… « senar1st - 15 Ağustos 2012

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logo

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter picture

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook photo

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ photo

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: