Tanrıkent-Cidade De Deus-City Of God

BAZEN SUÇLU KADRAJIN DIŞINDADIR!

◕◕ Film mükemmel bir sahneyle başlıyor. Yönetmen, ileriki sahnelerde sizi neyin beklediğini o zavallı hayvanla anlatmaya çalışıyor. Kaçış yok… Kurban belli… Sorgu sual yok… Sizce o hayvanla ileriki sahnelerdeki kurban aynı şeyi yaşamıyor mu?

◕◕ Filmde 60’lı, 70’li, 80’li yılların yaşamını, tarzını, kıyafetlerini, örgütleri, uyuşturucuyu, kaçakçılığı kısacası dönem ile ilgili bilgiler, değişimler çarpıcı bir şekilde verilmiş. Suçun ne o zamanki koşullarla şimdi koşullar arasında pek fark olmadığını söyleyebiliriz. Günümüzde İstanbul’da İzmir’de Ankara’da benzer şeyler yaşanmıyor mu? Rüşvetlerden tutun da adam kayırmacaya kadar her şeyi şimdi de yaşamıyor muyuz? Filmin sonunda da gördünüz KISIR DÖNGÜYÜ . Biri gider biri gelir… Peki değişen ne? Değişen: YÜZLER . Evrensel bir durum…

◕◕ Şöyle bir replik duydunuz: “uyuşturucu kullanıyorum, ot içiyorum, ADAM ÖLDÜRDÜM. Çocuk değilim artık! ” Alın size betimlenenin kralı. O zamanki çağlardaki ŞARTLARIN özetidir bu replik. Ülkemizde nedir adam olmak? Sünnet olmak ve askere gitmek? Peki ya da Rio da adam olmak nedir sizce? Harika bir betimleme…

◕◕ En dikkatimi çeken mesaj ise, ÇEVRE sizi seçim yapmaya zorlar. Kurallar vardır ve bu kurallara uymak zorundasınız. Çevre ŞARTLARI sizi SUÇA yönlendirir. Suça yönelmeyenler ise kendi yolunu çizer CESUR bir şekilde… Bu mesajı sık sık aktardı bize yönetmen. İnceden inceye bazı kesimleri eleştirdi. Suçluyu aramak için illa fotoğrafa bakmayın. Kadrajın dışındakiler (günümüzde olduğu gibi) asıl suçludur. Çünkü sizi seçim yapmaya zorlayan onlar. Örnek vereyim: Benny ve Lil Dice’ nin dans sahnesinde Lil Dice’ nin düştüğü durum.

◕◕ Olumlu yanlar: Kamera zoomları.
Senaristin karşıtlıklar kullanması: Biri yakışıklı ama korkak; diğeri çirkin ama başarılı gibi…
Hikâye anlatımı geriye dönüşler harikaydı. En sevdiğim senarist olan TARANTİNONUN tarzını gördüm bu filmde.
Serimleme (bilgi verme) gayet doğal ve hiç kafanız karışmıyor.
Oyunculuklar da doğaçlama.

◕◕ Olumsuz yanlar: Birkaç tane müstehcen sahne olması…
Bazı yerlerde diyalog ve repliklerin aynı anda kullanılmasından ötürü doğan anlam karışıklığı…
Birkaç sahnenin fazla uzatılması ve ilgiyi düşürmesi…

İyi seyirler…

Fragman

Reklamlar

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , ,

About senar1st

Merhaba değerli okuyucular… Bloğumda hemen hemen her konuda yazı yazarım. Yolda yürürken gördüğüm bir şeyden rahatsızlık duyarsam o konuda tutar yazı yazarım.Ama genel olarak filmler üzerine kişisel yorumlarımı görürsünüz. Yorumlarım film izleyen kitleye göre yazılır. Filmleri izlemeyen okumasın. Yazmak benim için bir zevk. Bu zevkimi de kalemimi kullanarak gideriyorum. Umarım yazılarımı beğenirsiniz. Eleştirmek isteyen varsa da buyrun eleştirsin. Eleştiriye açığım :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: