Cast Away-Yeni Hayat

KADERİMİZ, SEÇTİĞİMİZ YÖNE GÖRE YAZILIR

Daniel Defoe’ nin Robinson Cruise isimli kitabından uyarlanmıştır. Tom Hanks(Chuck Noland) FedEX’ te çalışmaktadır. O her şeyini planlamaktadır.İşine daha fazla konsantre olduğu için özel hayatını ihmal etmektedir ki günlerden bir gün bir kaza sonucu ıssız bir adaya düşer ve yaşam mücadelesine başlar.

Filmden aldığım mesajlar; bazen zamanı istediğimiz gibi yönlendiremeyiz.Ona mecburen ayak uydururuz, alışırız. Issız adaya düşen Chuck bu durumu ilk başta reddetse de mecburen kabul ediyor. Çünkü başka çaresi yok. Ya kabul edecek ya da ölecek…Ölmüyor, NEFES ALMAYA devam ediyor. Ada hayatına alışıyor. Siz alışabilir misiniz böyle bir YENİ HAYATA ? Yalnız kalmaya? İlk başta reddedersiniz ama sonra mecburen alışırsınız. Bu durum size zor gelse de sürekli o durumla meşgul olduğunuz için o duruma ALIŞIRSINIZ! Örneğin; sevgilinizden ayrılırsınız, ilk başlarda reddedersiniz ama sonraları ALIŞIRSINIZ . Evet ALIŞIRSINIZ!ŞARTLAR sizi alıştırır. Filmden aldığım diğer mesaj; Film bize hayallerimizi ertelememiz gerektiğini söylüyor. Pişman olmamak için, KEŞKE dememek için hayalleri askıya almamalıyız. Başka bir mesaj ise yaşadığımız dünyanın kıymetini bilmeliyiz. Chuck’ ın durumunda olmak ister misiniz? Ateşi yakmak için çakmağı mı kullanmak istersiniz, odunları sürtmek mi? Chuck gibi mücadele etmeliyiz, pes etmemeliyiz ve en önemlisi UMUDUMUZU ASLA KAYBETMEMELİYİZ.

Olumlu yanlar: iki saat boyunca çok az diyalog kullanarak sadece görsel yolla film sizlere sunulmuş.Yazabilir misiniz iki saat boyunca böyle bir senaryo? Issız bir ada… Başarılı filmlerin çoğu görsel sanatı kullanmıştır. Başarısız filmler ise gereksiz diyaloglarla doludur. Diğer olumlu yan müzik neredeyse hiç yok. Buna rağmen başarılı.

Olumsuz yanlar: fedEX’ ten rahatsız oldum. Gizliden gizliye fedEX’ in reklamı yapılmış. Son sahnelerde daha iyi görebiliyoruz bunu. Bunun yerine “LOST ” adlı dizideki gibi firma ismi hayal ürünü olmalıydı. Başka olumsuz yan, giriş sahnesindeki diyalogların ilgiyi toplayamaması….

Oyunculardan Tom Hanks neredeyse tek başına filmi götürmüş iki saat boyunca…

Replik: “Şimdi ne yapmam gerektiğini biliyorum, nefes almaya devam edeceğim. Çünkü yarın güneş yine doğacak, akıntıların ne getireceğini kim bilebilir ki?”

Tavsiye edilir

Fragman

Reklamlar

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , ,

About senar1st

Merhaba değerli okuyucular… Bloğumda hemen hemen her konuda yazı yazarım. Yolda yürürken gördüğüm bir şeyden rahatsızlık duyarsam o konuda tutar yazı yazarım.Ama genel olarak filmler üzerine kişisel yorumlarımı görürsünüz. Yorumlarım film izleyen kitleye göre yazılır. Filmleri izlemeyen okumasın. Yazmak benim için bir zevk. Bu zevkimi de kalemimi kullanarak gideriyorum. Umarım yazılarımı beğenirsiniz. Eleştirmek isteyen varsa da buyrun eleştirsin. Eleştiriye açığım :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: