Malena

ONUN TEK SUÇU GÜZEL OLMASI…

Söze Renatodan başlamak istiyorum. Ergenlik dönemine yeni yeni girmiş olan bu sapık kardeşimizin doğal olarak duyguları karışıktır. Malena adındaki bomba hatunu görünce gözleri açılır(ki herkesin açılır ) ve ona karşı bir sevgi besler. Bu sevgi ondan dönüşü olmayan bir saplantı şekline girer. Tek amacı vardır : Malenayı korumak. Malena… Cirlop gibi manita… İtalyanca da kötü/fettan kadın anlamına gelmektedir. Yönetmen abimizin isim-karakter uyumu tam oturmuş. Monica Bellucci hakikaten çok güzel bir kadın. Onun tek suçu güzel olması. Kadınlarda her zaman vardır BİRBİRİNİ KISKANMAK. Bu her zaman da olacak. Günümüzde de gelecekte de… Filmde açık açık bunu eleştiriyor yönetmen abimiz. Bu öyle bir kıskançlık oluyor ki “VURUN KAHPEYE ” noktasına geliyor. Diğer yandan erkekler de az değil. Bu küçük kasabalarda olağan bir durum bu: DEDİKODU. Hem erkekler hem bayanlar için…

İkinci eleştiri noktası buydu. Diğer eleştiri konusu ise savaş,faşistlik gibi olaylar. Savaşlar yüzünden Malenanın hayatı nasıl değişiyor. Onu nerelere sürüklüyor şartlar? Haliyle vücudunu kullanıyor ablamız. Ama savaşın şartları değişince kendisi için kötü oluyor(ALMANLAR )Bu film bizim ülkemizde gösterilse eminim kimse ilgi göstermezdi. Kaldı ki buna benzer çoğu filmimiz oldu. (Müjde Ar, İlyas Salman…) Ama gel gelelim aynı tepkiyi biz alamadık. Bana göre filmin en iyi oyuncusu Renatonun babası . O ne komik adamdır öyle ya. Hala gülüyorum. Onun sopa atışı(ellere dikkat) maymunlar gibi kafasını sağa sola oynattığı sahne, Renatonun annesine özel cinsel şeyleri anlattığı sahne(kadın da bir b.k bilmiyor mubarek) deyim yerindeyse oscarlık sahneler. Aşırı doğaldı. Tebriği hakediyor. Mekanlar ve müzik seçimi harika harika… ENRICO MORRICONE çok sağlam müzik yapmış. ŞİDDETLE dinlemenizi tavsiye ediyorum.(google’a malena enrico morricone soundtrack yazmanız yeterli)

(SPOILERLI P.)

En baba sahnesi ise kasabaya geri dönen Malena pazarda yürür. Kadınların ona tavrı ise değişir. Neden değişir? Çünkü Malena artık o.ospu değildir. Eşi aslında ölmemiştir. Bu kadınların kocaları güvendedir yani. Tahlile bakar mısınız? Helal olsun yönetmene.
(SPOILERLI P.)

Şiddetle eleştirdiğim nokta ise filmde resmen çocuk pornosu olmuş. Kimse bahsetmemiş bundan. Bunun yasası cartı curtu yok mu? 13 yaşındaki bir çocuk ve Malena arasında geçen o cinsel sahneler neden yasaklanmadı? Normal diyebilirsiniz buna. Şunu diyim o zaman size. Renato yerine bir kız olsa ve Malena yerine de bir erkek oynasa, erkek kişi bu küçük kızın saçına dokunsa neler olurdu? Tek fark ne? Renato erkek. Dünyadaki ERKEK EGEMENLİĞİNE en iyi örnek?

İyi seyirler…
Fragman

Reklamlar

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About senar1st

Merhaba değerli okuyucular… Bloğumda hemen hemen her konuda yazı yazarım. Yolda yürürken gördüğüm bir şeyden rahatsızlık duyarsam o konuda tutar yazı yazarım.Ama genel olarak filmler üzerine kişisel yorumlarımı görürsünüz. Yorumlarım film izleyen kitleye göre yazılır. Filmleri izlemeyen okumasın. Yazmak benim için bir zevk. Bu zevkimi de kalemimi kullanarak gideriyorum. Umarım yazılarımı beğenirsiniz. Eleştirmek isteyen varsa da buyrun eleştirsin. Eleştiriye açığım :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: