Prison Break(sezon 1)

GELMİŞ GEÇMİŞ EN İYİ DİZİ: PRISON BREAK

An itibari ile 1.sezonu bitirmiş bulunmaktayım. Bunu ilk defa yapmıyorum. Sanırım 5-6 kez bu diziyi izledim. Her izleyişimde farklı anlamlar aldım. Kaçırdığım yerleri yeniden izledim ve Daha çok detay gördüm. Genel anlamda diğer dizileri ikinci defa izlemekten zevk almam ama prison break bu konuda istisna… Üstelik izleme sayım 2 yi de geçti. Şu an itibari ile yeniden 1. sezonu izle deseler sıkılmadan izlerim. İşte Prison Break farkı bu. En beğendiğim repliği ise Scofield’ ın “My name ise Michaeld Scofield” demesi… Lafı uzatmadan diğer izlenimleri aktarayım.

1.sezon zincirin başladığı sezon. Dahi mühendis, sevimli kaçak Micheal Scofield ‘ ın abisi Lincoln Burrows işlemediği bir suç yüzünden hapse atılır. Sadece hapse atılmakla da kalmaz, hakkında idam kararı verilir. Abisinin suçsuz olduğuna inanan Micheal Scofield için sadece bir yol kalır: onu oradan kaçırmak . Bunun için ise bile bile suç işler ve kendisini hapse attırır. Planı budur çünkü. Hapse girdiği zaman işler yolunda gitmez. Hep sorunlar çıkar. Sorunların en büyük kaynağı ise İNSANLAR . Planı sürekli aksayan ve bu uğurda kanını bile veren Micheal Scofield asla vazgeçmez. s01e22 – Flight bölümünde ise sonuca ulaşır. Ama daha kalabalık bir şekilde…

İzlerken hep şu soruyu aklıma getirdim: “herhangi bir yakını için kim bu kadar fedakârlık yapar?” Scofield resmen canını ortaya koyar. Ölmek üzere olan bir adama umut verir. Planı için bazı organlarını feda eder, bazı kişilerin ayağını kaydırır, kanını verir ve en önemlisi HAYATINI, GELECEĞİNİ hiçe sayar. Bunların hepsini kim yapabilir? Abiniz için üzerinize dövme yaptırabilir misiniz? Bazı sahnelerinde duygulanmadım desem yalan olur. Zaten beni hüzünlendiren nadir dizi/filmlerden…

Hep çıkar ilişkilerin çok olduğu olaylara rastladım. Herkesin birbirine ihtiyacı var. Her olayın diğer bir olaya ihtiyacı var. İyi olayların olması kötü olaylara da ihtiyaç var. Hani bir söz vardır. “her şerde bir hayır vardır ” diye. Bu da onun gibi işte. Örnek verecek olursam Charles Westmoreland ın kedisinin başına gelen olay ve Charles Westmoreland’ın daha sonra gardiyan Bellick e misilleme yapması…

Tebrik edilmesi gereken bana göre en büyük kişi oyuncular değil SENARİST dir. Aslında Micheal Scofield sadece bir kukla… Perdenin arkasındaki isim ise gerçek kahraman . Hangisi daha çok tanınıyor? Scofield mı, Paul Scheuring mi? Yanıtı siz benden daha iyi biliyorsunuz. Sizce bu senariste haksızlık değil mi? Bana hayatımın en iyi dizisini izlettirdiğin için çoook teşekkürler PAUL.

Böyle bir senaryoyu yazmak için her senaristin harcı değil. Paul gerçekten bir dahi .. Kaç tane karakter var? Scofield, Lincoln, t-bag, C-note, D.B. cooper, John Abruzzi, Sarah Tancredi, Kellerman, Veronica Donovan, Terrence Steadman vb. gibi uzayıp gider. Bunları niye saydığımı söylemeliyim. Dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama bu karakterlerinin hepsinin farklı hayatları var. Bu normal bir durum gibi gözükse de öyle değil. Bu kişilerin hepsinin farklı hayatı farklı farklı irdelenmiş. Demek istediğim nokta şu: tüm bu farklı hayatlar farkı AMAÇLARI doğuruyor ve dizinin senaristi bu amaçları tek bir amaç altında topluyor. Olayları farklı anlatıyor ama hepsinin vardığı yol aynı… Piyasadaki dizilerde sık gördüğümüz olay ne? Başkarakterin bir yaşamı, olayları vardır ve herkes bu olaylara göre davranır, rolünü oynar. Yani tek bir olay hâkimdir.

Siz söyleyin şimdi Prsion Break’ ın farkı ne? C-Note, T-bag, John Abruzzi gibi karakterlerinin hepsinin farklı olayı farklı nedeni var. Tüm bu karmaşıklığı senarist “tereyağından kıl çeker ” gibi çözümlüyor.
Kafanız karışsa da en sonunda aynı yola gittiğinizi görüyorsunuz. Bu büyük bir başarıdır. Bravo Paul Scheuring!

Oyunculardan söz etmeliyim. En beğendiğim oyuncu Tabi ki Micheal Scofield . Onun zekâsı, detaycı olması(tıpkı ben gibi) , karizmatik yönü ve o çatık kaşları diğerlerine göre daha ön plana sokuyor. Scofield dan sonra en beğendiğim ise Theodore Bagwell. Scofield kadar zeki(hatta hemen hemen aynı) ama onun kadar iyi değil. Birisi iyi adam diğeri kötü adam… Batman filmindeki Joker ve t-bag ın ortak bir yanı var: ikisi de kötü karakterler olmasına rağmen sevilen karakterlerdir. Bu çok önemli bir şeydir. Bunun böyle olmasının nedeni ise oyuncunun kendini rolüne kaptırmasıdır. Bunlardan sonra en beğendiğim isim John Abruzzi. Mafya adamına yakışan bir tipi ve mükemmel ses tonu , jest mimikleri bakışları onun gözüme çarpan yanları. Paul Kellerman ise göze çarpan diğer isim. Ajan rolüne uyan en iyi oyunculardan birisi… Gerçekten çok karizmatik bir tarzı var. En beğendiğim bayan oyuncu tabiki Holly Valance (Nika Volek)… Aman yarabbi o ne güzellik öyle! :P:P:P En karizmatik oyuncu isimleri ise Charles Westmoreland ve D.B. Cooper. En nefret ettiğim oyuncu ise C-Note. Onun her bir b.ka karışmasına sinir olmuştum. Diğer yandan ise sesini etkili kullanamadığını gördüm.

Dizide gördüğüm eksik yanlar ise çoğu sahnede mantık hatası olması… Tabi bunu akıllı senaristimiz sahnelememiş. Dikkat ederseniz bazı sahnelerde gösterilmeyen kısımlar oldu. Bu kısımları hemen atladı senarist. Bu da senaristin başarısı ama dikkatli izleyicilerin gözünden kaçmamıştır.

Dikkat BAĞIMLILIK YAPAR!..

Fragman

Reklamlar

Etiketler:, , , , , ,

About senar1st

Merhaba değerli okuyucular… Bloğumda hemen hemen her konuda yazı yazarım. Yolda yürürken gördüğüm bir şeyden rahatsızlık duyarsam o konuda tutar yazı yazarım.Ama genel olarak filmler üzerine kişisel yorumlarımı görürsünüz. Yorumlarım film izleyen kitleye göre yazılır. Filmleri izlemeyen okumasın. Yazmak benim için bir zevk. Bu zevkimi de kalemimi kullanarak gideriyorum. Umarım yazılarımı beğenirsiniz. Eleştirmek isteyen varsa da buyrun eleştirsin. Eleştiriye açığım :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: