Yaralı Yüz-Scarface

YALAN SÖYLERKEN BİLE DOĞRUYU SÖYLÜYORUM.

Efsane film scarface… Al pacino denilince akla gelen ilk film…De palma’nın da sanırım en iyi filmlerinden bir tanesi…Ağır bir eleştiri filmi. O dönemdeki politikacılara göndermeler yapan cesur bir film aslında. Kokaine hükumetin izin verdiğini, bankaların hortumcu olduğunu, insanların ise İKİ YÜZLÜ olduğunu sürekli vurgulayan film.

De palmanın Tony Montana karakterini işleyişi gerçekten iyi idi. Antisosyal adam, kendi içinde yalnız, bu yalnızlığı da onu bu kötü adamlığa yönlendiriyor. De Palma’ nın vurgulamak istediği şu: Tony Montananın bir suçu yok. Onu TOPLUM bu hale getirdi.

İnsanlar ne kadar maskeci. .. Keşke herkes Tony Montana gibi doğruyu söyleyebilse… Yalan söylerken bile… Lokanta sahnesine dikkatinizi çekmek istiyorum. İnsanlar ne kadar maskeci değil mi? neymiş efendim. Filmde çok küfür varmış, topluma zararmış. bla bla bla… Sen gerçek hayatta küfür etmiyor musun? Hiç mi etmedin ha entel görünümlü insan? Özün sözün bir mi yani? Hayır. Başkalarının yanında aksanını değiştiriyorsan o zaman sen mi oluyorsun? Senin yerine başka surat gelmiyor mu? Geliyor tabi. Çünkü başkalarının yanında başkası gibi davranıyorsun. TONY MONTANA gibi özü sözü bir olanlara ihtiyacım var şu hayatta.

Her şeye sahipseniz hayattan zevk alamazsınız. De Palma’ nın verdiği güzel bir mesajda bu. Filmde zenginlerin hayatı derinlemesine incelenmiş. Her şeye sahip olan bir adam hayatta zevk alamaz. Çünkü SAVAŞACAĞI, MÜCADELE edeceği bir şey yok. Her şey elinde… Tony Montana bu gerçeği filmin başlarında göremese de zengin olduğunda görebiliyor. Her şeyin bir sonu vardır dedirtiyor De Palma. Herkes hakkettiği gibi yaşar. Tony Montana’ nın olumlu yönleri olsa da onu körelten HIRSI başına kötü işler açıyor.

Filmde eksik yanlarda yok değil. Gereksiz sahneler, sesler vs. Ama bu demek değildir ki film kötü. Hayır. Her şeyi zamanında değerlendirmek gerek. 80 li yıllarda şartlar böyleydi. Biz şimdiki filmleri övsekte bu filmleri 20 yıl sonra eleştirmeyecek miyiz? Ha söyleyin? Siz filmdeki MESAJLARI anlamaya çalışın o size yeter;) Bana göre en iyi gangster filmi. TONY MONTANA yeter.

İyi seyirler…

FRagman

Reklamlar

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About senar1st

Merhaba değerli okuyucular… Bloğumda hemen hemen her konuda yazı yazarım. Yolda yürürken gördüğüm bir şeyden rahatsızlık duyarsam o konuda tutar yazı yazarım.Ama genel olarak filmler üzerine kişisel yorumlarımı görürsünüz. Yorumlarım film izleyen kitleye göre yazılır. Filmleri izlemeyen okumasın. Yazmak benim için bir zevk. Bu zevkimi de kalemimi kullanarak gideriyorum. Umarım yazılarımı beğenirsiniz. Eleştirmek isteyen varsa da buyrun eleştirsin. Eleştiriye açığım :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: