Kontrol-Kontroll

KONTROL KİMDE?

●●●Yeraltı kontrolör(çalışanlar) ünün hangi şartlarda çalıştıklarını gözlemliyorsunuz. Filmde iki şey üzerine ağırlık verilmiş: bir GERÇEK yeraltı, ZİHİNSEL yeraltı. Gerçek dünyada anlatılan öğe, metro çalışanlarına karşı takınılan davranış… Burada bir eleştiri söz konusu. Budapeşte halkının, hükümetin çalışanlara yönelik davranışı eleştirilmiş. Şu replikler bunu ispatlıyor: “insanlar metroya binip altına atlıyorsa, bizim bir suçumuz yok.” diğeri: “bu adamlarının işi bizimkinden de zormuş.” Bu iki replikte inceden inceye eleştiri yapılmış Zaten filmden sonra Budapeşte’de, kontrölerlerin çalışma şekilleri değiştirilmiş. Bir filimin olumlu etkisi işte budur.

●●●Diğer mesaj ise zihinsel yeraltı: (SPOILERLI PARAGAF )

Aslında yeraltı zihninizde. Yeraltını zihin olarak düşünmüşler. Siz yeraltında ya RAYTEPERSİNİZ ya da FIRLAMANIN peşinden koşarsınız. Diğer deyimle ya mücadele edip kovalarsınız ya da solucanın sizi yakalamasına izin verirsiniz. İşte böyle mükemmel bir film bu. Mizahi yönü harika. Senaristin bu konuda özgünlüğü, yaratıcılığı takdire şayan. Diğer yandan ise filmde çok güzel vurgulanan objeler var. Mesela kıza giydirilen AYI kostümü kış uykusuna yatmak anlamında kullanılmış. Kızın giydiği diğer kostüm ise BEYAZ KANATLI MELEK kostümü. Dikkat ettiniz mi karşıt anlamlara: HAPSOLMAK ve KAÇMAK . Zaten baş karakterin uyuması bu tezimi güçlendiriyor. Karşıt anlam çağrıştıran diğer öğeler ise yeraltı ve yerüstü kavramları: Yazar ya da yönetmen yeraltını KARANLIK , yer üstünü ise AYDINLIK olarak anlatmak istemiş. Mükemmel değil mi?
(SPOLERLI PARAGRAF)

●●●Karanlıktan kurtulmak için bazen AŞK gereklidir. Aşkınız size ışık olabilir…
İnsanların size bahsettiği MÜKEMMEL hayattan yeraltına kaçabilir misiniz? Mükemmel olan diğer mesajlar bunlardı.

●●●Olumlu yanlar: Filmde sıkça bilgilendirici tanımlar yapılmıştır. Örneğin fast-food. Kuralları yıkan bir film. Normal şekilde süregelen filmlerden farklı tarzı var. İlk defa gördüm bunu…
Diğer olumlu yan, cast(oyuncu) seçimi ve bunların etkin KONUŞTURULMASIDIR . Bu karakterlerin ruhsal dünyaları, bunalımları, psikolojileri harika harika harika işlenmiş. Can dostum filminden sonra en beğendiğim psikoloji filmi.
Replikleri de bir o kadar komik ve eğlendirici. Film aşırı doğal. Filmde denetim sahneleri de çok komikti. Yeraltı jargonu(solucan, takım elbiseli)nuda öğrenmiş oldum.

●●●Olumsuz yanları ise her izleyicinin anlayabileceği düzeyde değil.

●●●Şiddetle tavsiye ederim size.

Fragman

Reklamlar

Etiketler:, , , , , , , , , , , , ,

About senar1st

Merhaba değerli okuyucular… Bloğumda hemen hemen her konuda yazı yazarım. Yolda yürürken gördüğüm bir şeyden rahatsızlık duyarsam o konuda tutar yazı yazarım.Ama genel olarak filmler üzerine kişisel yorumlarımı görürsünüz. Yorumlarım film izleyen kitleye göre yazılır. Filmleri izlemeyen okumasın. Yazmak benim için bir zevk. Bu zevkimi de kalemimi kullanarak gideriyorum. Umarım yazılarımı beğenirsiniz. Eleştirmek isteyen varsa da buyrun eleştirsin. Eleştiriye açığım :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: