Prestij-The Prestige

BİR GİZİ PEÇELEMEK İÇİN NELERİ GÖZE ALIRSIN?

◕◕Borden ve Angier in mükemmel kapışmasına şahit olmaya hazır mısınız? Kısır bir döngü gibi … Oyunu kazanan sabit değil, dönüşümlü . Diyeceğim o ki, kapışma sürekli devam ediyor ve kazananın kim olduğu bilinmiyor.

◕◕Nolan aslında bu filmde kendisini oynamış… O aslında bir sihirbaz. Alkışları, takdirleri bekleyen bir sihirbaz… Neden sihirbaz? Çünkü bu kadar basit bir konuyu, harika kurguladığı için. Harika kelimesi de yetersiz kalır aslında… Bence Nolan filmde kendisini oynadı. Michael Caine(Cutter)’in daha en başta Borden’ ın oyunu hakkında söylediği söze dikkat etmenizi istiyorum. Angier’in arayıp bulamadığı şey aslında çok basit bir şey… İşte Nolan da aynen bunu yapıyor. Basit bir senaryo, harika kurgu…

◕◕Sihirbazlar hakkında bilgiye de sahip oluyorsunuz. Onlar için en zor yan, hiç kimsenin onlara inanmamasıdır . Gerçek ne ? Bunu yalnızca o kişinin kendisi(sihirbaz ) ile ALLAH bilir. Söylenene inanıp inanmamak size kalmış. Ama gerçeği yalnızca bu iki varlık bilir. Sen sihirbazsın sana kim inanır? Sihirbazların kişileri ikna etmesi normal insanlara göre daha zordur. Filmde bunu açıkça görebiliyoruz. Sihirbazların mesleklerinde başarılı olabilmesinin tek koşulu, kendilerini işine vermeleridir. Bunu yapabilen ve aileyi hiçe sayan gerçek sihirbazdır.

◕◕Filmin finalinde Nolan size açık kapı bırakıyor. Yorumu size kalmış. Tıpkı Inceptiondaki gibi… Dikkatimi çeken şey ise Nolan size bilgi vermiyor. Neden vermiyor? Başta da belirttim. Nolan bir sihirbaz . Sırrını verir mi? Borden’ ın küçük çocuğa dediği gibi: ” sırrını söylersen bir hiç olursun, söylemezsen herkes peşinden gelir. ” Peşindeyiz Nolan 🙂

◕◕Nedense filmin finalinin çoğu kısmını ve filmde gelişen olayları filmi izlerken tahmin ettim. İnanın kendimi övmüyorum ama tahminlerim doğru çıktı. Nolan’ ın dediğini yaptım belki de… dikkatli baktım.

◕◕Karakterler tahlilleri mükemmel. Mesela Angier’ in ezik bir karakterde olması, buna karşın Borden’ ın ise dört başı mahmur olmak için yarım bir dirim bile yaşamayı göze alan yeğinliği doruklarda olan bir adam … (Christian Bale en beğendiğim ikinci oyuncudur) Filmde Edison Tesla rekabetiyle Borden ve Angier PARALELLİĞİ dikkatimden kaçmadı.

◕◕Finali hakkında kişisel yorum yapmayacağım. Bu da benim sırrım olsun. Bu da benim finalim olsun. Öldürseniz söylemem :):) iyi seyirler

Fragman

Reklamlar

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About senar1st

Merhaba değerli okuyucular… Bloğumda hemen hemen her konuda yazı yazarım. Yolda yürürken gördüğüm bir şeyden rahatsızlık duyarsam o konuda tutar yazı yazarım.Ama genel olarak filmler üzerine kişisel yorumlarımı görürsünüz. Yorumlarım film izleyen kitleye göre yazılır. Filmleri izlemeyen okumasın. Yazmak benim için bir zevk. Bu zevkimi de kalemimi kullanarak gideriyorum. Umarım yazılarımı beğenirsiniz. Eleştirmek isteyen varsa da buyrun eleştirsin. Eleştiriye açığım :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: