Amelie

=== Filmde, Audrey Tautou(Amélie Poulain) hayatı anlatılıyor. Dairesinde şans eseri bulduğu bir kutu onun birden hayatını değiştirir. Kendisini yalnız ve en önemlisi mutsuz hisseden kahramanımız, birden kendi mutsuzluğunu unutup başkalarını mutlu etme gayreti içine girer. İyilik yap denize at derler ya hani amelie de aynen böyle yapar. Başkalarını mutlu ederek daha doğrusu mutsuz insanları mutsuz ederek kendisini mutlu etmeye çabalar. Bu çabası ona daha önce yaşayamadığı duyguyu yani aşkı hissettirir. Kendisi gibi düşündüğü Mathieu Kassovit(NinoQuincampoix)e karşı derin hisleri vardır. Ama bu hislerini açığa vuramaz; çünkü Amelie çekingen ve biraz korkak biridir.

=== İyilik yapmak için karşılık mı beklemek gerek? İnsanlara yardım ederek melankolik durumdan kurtulabiliriz. Bu, psikolojide BİR KURALDIR, öneri değil. İyilik yapmak, karşınızdakini güldürdüğü için sizi de sevindirir. İyilik bulaşıcıdır çünkü. İyilik yapmak aynı zamanda dost kazandırır. İşte bu tip mesajlar işlenmiş.

=== Oyunculardan Audrey Taoutou yani Amelie performansı gerçekten çok iyi idi. Gülüşü insanın içini ısıtyor deyim yerinde ise… O kırılgan ve çekingen yapısını unutturup, bir anda kendinizi iyi hissediyorsunuz. Diğer bir oyuncu Dominique Pinon (Joseph) beni bazı sahnelerinde çok güldürdü.

=== Filmde gördüğüm eksiklikler ise başlangıç bölümündeki bilgi verme evresidir. Bu evrede serim yapılırken yani bilgi verilirken yanlış yapılmış. Bana göre bu bilgileri filmin geneline yaymayı deneseler daha iyi olabilirdi. Böyle yapıldığı için izleyicilerin kafası karışabilir ve filme olan ilgisi gidebilir. E haliyle de filmi izlemez.

=== Filmde gördüğüm olumlu yanlar biri müzik seçimidir. Müzikler filme, sahnelere çok iyi uyarlanmış ve ayarlanmış. Başarılı gördüğüm diğer yan ise filmin kurgu tekniğidir. Sıradan teknikleri klişeleri denemek yerine farklı bir teknik denenmiş. Mesela fotoğrafın konuşturulması gibi. Bundan sonraki bazı filmlerde bu filmdeki tekniği gördüğümü söyleyebilirim.

=== En beğendiğim sahne ise “mavi çubuk”ların olduğu sahnedir.

=== En beğendiğim replik, “Sensiz bugünün duyguları geçmişteki duyguların ölü kabuğundan başka bir şey olamaz”. Kulaklara küpe olması gereken bir söz bence. Geçmiş adı üstünde geçmiş. Onunla yaşamayı bırak ama onu unutma. Bugünü yaşama “anı yaşa” anlamını vermeye çalışılmış bana göre.

=== Tavsiyem bu filmi izlemeniz yönünde olacaktır. Ama bu dediğim giriş sahnelerinde tutmayabilir yani bırakabilirsiniz filmi. Bunu yapmamanızı öneriyorum; çünkü gelişme ve sonuç bölümlerini izlerseniz filmden sıkılmayacağınız temenni ederim. Doyum almak istiyorsanız sonuna kadar izleyin.

Fragman

Reklamlar

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , ,

About senar1st

Merhaba değerli okuyucular… Bloğumda hemen hemen her konuda yazı yazarım. Yolda yürürken gördüğüm bir şeyden rahatsızlık duyarsam o konuda tutar yazı yazarım.Ama genel olarak filmler üzerine kişisel yorumlarımı görürsünüz. Yorumlarım film izleyen kitleye göre yazılır. Filmleri izlemeyen okumasın. Yazmak benim için bir zevk. Bu zevkimi de kalemimi kullanarak gideriyorum. Umarım yazılarımı beğenirsiniz. Eleştirmek isteyen varsa da buyrun eleştirsin. Eleştiriye açığım :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: