Amerikan Rüyası-American Beauty

***MASKELİ YÜZLER***

===Filmde, Lester Burnham (Kevin Spacey)ve Chris Cooper(Col. Frank Fitts) ailelerinin çalkantılı hayatı anlatılmış. Bu ailelerin hayata bakış açıları tamamı ile farklı. Lester ailesi ve çevresi tarafından bunalıma girmiştir.Hayatında değişik şeyler yapmaya çalışırlar. Angelayı görmesi ve Ricky ile tanışması ona bu fırsatı verir ve birden değişir. Diğer taraftan Col. Frank Fitts ise emekli bir askerdir ve her şeyde disiplin ister. Bildiğiniz klasik asker görüşü… Bu iki ailenin çalkantılı hayatı amerikan kültürünü, yaşayış tarzını, görüşlerini tamamıyla yansıtıyor. Ben merkezli yaşantılar, ahlak bakımından çökme, bencil olmak, sevgi ve saygısızlık, cinsellik gibi unsurlar filmde işlenmiş.

===Film bize her görünenin doğru olmadığını, arkasında bazen farklı gerçekler olabileceği mesajını vermeye çalışmış. Örneğin, son sahnelerde Angela’ nın durumu ve final sahnesindeki Ricky’nin babasının davranışı bu durumu kanıtlıyor. Film, bazen doğru sandıklarımızın doğru olamayabileceğini vurgulamaya çalışmış. Mutluluğun anahtarını da ara ara bazı sahnelerde vermiş. Ama, önemle vurgulamak istediği kavramlardan birisi, gerçeği yalnızca yaradan ve kişinin kendisi bilir. Bize söylenenlere inanmamız, o şeyin gerçek olduğu anlamını getirmez. Kavramlardan diğeri mutluluğun,mutsuzluğun aslında İÇİMİZDE olduğu, ve onu keşfetmenin sadece DÜŞÜNCEYLE ortaya çıkacağını defalarca vurgulamış.

===Oyunculardan iyi performansı BANA GÖRE kevin spacey değil; Wes Bentley (Ricky Fitts)dir. Genç yaşına rağmen bunu aşmış, kendisini de aşmış.

===Filmin senaristi ise ayrı bir teşekkürü hakediyor. Bana böyle bir film izlettirdiği için saygımı sunuyorum. Biliyor musunuz bu film o poşet sahnesinden esinlenmiş; Yani ricky’nin o sahnede konuşması senaristin yaşadığı bir şeymiş. Çok ilgimi çeken bir şey. Onun haricinde karakter betimlemelerini çok iyi buldum. Çevresindeki insanların gözlemi ancak bu kadar iyi yapılabilirdi. Diyalogları sahnelerle uyumlu ve göze batmayacak nitelikte yazmış. Görsel ögeler mesela kırmızı gülün sahneye kattığı anlam çok iyi idi. Övgüyü fazlasıyla hakeden bir senaryo yazdığını söyleyebilirim.

===En beğendiğim sahneler poşet sahnesi ve final sahnesindeki Ricky’nin babasının davranışı.Kişiye göre farklı yorumlanabilecek bir sahne… Bu da filmin başarısını artırıyor.

===En beğendiğim replik”…kar yağışına dakikalar kalan günlerden biriydi. hava elektrik yüklüydü. neredeyse duyabiliyordun. ve bu torba oradaydı. benimle dans ediyordu. tıpkı oynamam için yalvaran küçük bir çocuk gibi. işte o gün fark ettim. her şeyin ardında hayat vardı. ve iyilik dolu…”

Fragman

Reklamlar

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About senar1st

Merhaba değerli okuyucular… Bloğumda hemen hemen her konuda yazı yazarım. Yolda yürürken gördüğüm bir şeyden rahatsızlık duyarsam o konuda tutar yazı yazarım.Ama genel olarak filmler üzerine kişisel yorumlarımı görürsünüz. Yorumlarım film izleyen kitleye göre yazılır. Filmleri izlemeyen okumasın. Yazmak benim için bir zevk. Bu zevkimi de kalemimi kullanarak gideriyorum. Umarım yazılarımı beğenirsiniz. Eleştirmek isteyen varsa da buyrun eleştirsin. Eleştiriye açığım :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: