Ben Efsaneyim-I Am Legend

=== Ölümcül bir virüs, insan ırkının bir çoğunu yok etmiş, bir çoğunu mutanta dönüştürmüştür. Ama içlerinden birisi virüse tepki vermiş ve üç yıl New York sokaklarında yapayalnız yaşamıştır. Belki de öyle sanmaktadır… Üç yıl boyunca radyo yayını ile insanlara ulaşmaya çalışmıştır. Yaşayan bir insan vardır umuduyla…

=== Sevgi, yalnızlık temaları işlenmiş. Sevgi ile çözemeyeceğimiz sorun yoktur. Bütün kötülüklerin özünde sevgisizlik vardır. Kahramanımızın dinlediği şarkıların sözlerinden de bunu anlayabiliyoruz.Yalnızlık teması ise daha çok ön plandadır. Hayatında yalnız kalmak isteyenler bir daha düşünsün. Daha güzel mekanda yaşamak istersiniz belki ama bir şey eksik olur: İNSANLAR . Bu filmdeki mekanda yaşamak da cazip gelebilir. Çünkü, arabalar, yiyecekler, her şey var. Her şey elinizin altında, bir şey hariç… Will Smith’ in kendi kendine konuşması, mankenlerle konuşması onun mücadele ettiğini gösterir. Pes etmediği için hala yaşamaktadır. Yalandan da olsa monolog(kendi kendine konuşma) yapması güçlü olduğunu gösterir. O gülmek zorunda; çünkü bir amacı var: İNSANLIĞI KURTARMAK . Kimileri şunu diyebilir: “yalan yere kendi kendine konuşması çok sahte idi.” Ünlü Amerikan Psikolog WILLIAM JAMES ten alıntı yaparak cevap vereceğim: “Mutluymuş gibi davranın ve az sonra mutlu olacaksınız. Davranış duyguyu izler gibi görünse de gerçekte davranış ve duygu birlikte yürürler.” Robert Neville işte bunu uyguluyor.

=== Will Smith’ in bana göre en iyi performans gösterdiği film bu filmdir. Burada Will Smith’ in oyunculuğuna eleştiri gelmiş ama bu filmin bu kadar etkili olması Will Smith sayesindedir bana göre…

=== Olumlu yanlar: Giriş bölümü harika. Giriş sahnesi olarak mükemmel bulduğum nadir filmlerden. Girişte anlatıcı sesi yerine görüntülerle harika derecede serimleme(bilgi verme) tekniği uygulanmış. ne olup bittiğini çok rahat anlayabiliyorsunuz. Mekan seçimi ve dekoru olumlu olan diğer bir özellik. Böyle bir yerde yaşayabilir misiniz? Cevabınız hayır ise sizi ürkütüyorsa mekanın dizaynı harika tasarlandığı içindir. Olumlu gördüğüm son özellik, flashbacklerin ara ara etkili kullanılmasıdır.

=== Olumsuz yönler: film ilk başta o mükemmel havayı, etkiyi sonraki sahnelere taşıyamamış. Dikkati dağıtan sahnelere rastlayabiliyoruz. Dinlendirici sahneler gereğinden fazla uzundu. Diğer bi’ olumsuz yan ise bazı sahnelerde ne olup bittiğin anlayamadık. Örneğin final sahnesinde. Bana göre gerçeklikle bağlantı kurması için flasback göstermeleri gerekmekteydi.

=== Replik: “Bu dünyayı daha kötü bir yer yapmaya çalışanlar bir gün bile tatil yapmıyorlar, ben nasıl tatil yapabilirim ki ?

Fragman

Reklamlar

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , ,

About senar1st

Merhaba değerli okuyucular… Bloğumda hemen hemen her konuda yazı yazarım. Yolda yürürken gördüğüm bir şeyden rahatsızlık duyarsam o konuda tutar yazı yazarım.Ama genel olarak filmler üzerine kişisel yorumlarımı görürsünüz. Yorumlarım film izleyen kitleye göre yazılır. Filmleri izlemeyen okumasın. Yazmak benim için bir zevk. Bu zevkimi de kalemimi kullanarak gideriyorum. Umarım yazılarımı beğenirsiniz. Eleştirmek isteyen varsa da buyrun eleştirsin. Eleştiriye açığım :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: