Hayat Güzeldir-Life Is Beatiful

FEDAKARLIK ÖRNEĞİ

===Filmde, Guido isimli bir yahudinin hikayesi anlatışmış. Kahramanımız bir bayanla sürpriz bir şekilde tanışır ve daha sonra evlenir hatta bir tane erkek çocuğu olur bu çiftin. Mutlu mesut yaşarken, Almanların o bölgeyi istilası sonrası Yahudi kamplarına gönderilir aile. Baba tüm bu olanları çocuğuna farklı bir şekilde farklı bir oyun gibi göstermeye çalışır. Amacı, çocuğunu bunlardan uzak tutmak.

===Film aşk, mutluluk, azim, çaba, sevgi, mücadele ve en önemlisi fedakarlık gibi konuların üzerinde durmuş. Babanın fedakarlığı karşısında gözyaşlarına tutulan çok insan tanıyorum. (En basitinden şu sayfadaki yorumlardan bunu anlayabilirsiniz.) Onun o çabası görülmeye değer. Hiçbir zaman umudunu kaybetmeyen bir yapıya sahip. Günümüzde hangi insan böyle fedakarlıklarda bulunmuş söyleyin? Söyleseniz bile azınlıkta kalır o insanlar…

===Oyunculardan Roberto Benigni ayakta alkışı hakediyor hatta daha fazlasını… O nasıl oyunculuk! hayran bırakıyor kendini. Başlarda güldürüyor ve sonlara doğru hüzünlendiriyor. Hem güldürüp hem ağlatan ve bu duyguları hat safhada yaşatan çok nadir oyunculardan bir tanesi bana göre. Şu filmdeki karakteristik özellikleri hiper aktif, komik eğlenceli sevecen ve de en önemlisi hata dolu umut dolu.

===Senariste ise teşekkürü borç bilirim. Böyle bir fedakarlık öyküsünü hayatım boyunca görmemiştim. Ayrıca kullandığı teknikler de çok iyi. Mesela kullanılan bir nesne, söylenen bir söz ileride karşımıza çıkıyor. Örneğin, dolap, yıkanmak, şapka vs…en çok kullanılan başlangıç sahnelerindeki schopenauerin şu sözü: “eğer gerçekten istersen her istediğini yapabilirsin”. Senaristin çok iyi yaptığı diğer özellik, kahramanımız zor duruma düştüğünde hemen pratik bir yolla o zor durumdan kahramanımızı kurtarması.

===Olumsuz yönleri bana göre yok. Olmayan nadir filmlerinden bir tanesi…Keşke süresi daha uzun olsaydı. Daha çok güzellikler görseydik…

===Olumlu yönleri ise geçiş iyi kullanılmış. Başlangıçta komedi ile başlanmış sonraları drama dönmüş. Diğer yön diyalogların yerinde kullanılması ve zekice kurgulanması. Başka bir yön giriş sahnesinin mükemmel olması. Serimleme çok doğal ve iyi kullanılmış.

===En beğendiğim güldüğüm sahneler, sadece bu kulakla duyabiliyorum dediği opera sahnesi; Kampta almanca çevirmenliği yaptığı sahne, lokantada çocuklara gracies dediği sahne.

===En beğendiğim replik, son sahnede küçük çocuğun söylediği söz: “oyunu biz kazandık”

===Şiddetle tavsiye ediyorum. Kesinlikle izleyin.

Fragman

Reklamlar

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , ,

About senar1st

Merhaba değerli okuyucular… Bloğumda hemen hemen her konuda yazı yazarım. Yolda yürürken gördüğüm bir şeyden rahatsızlık duyarsam o konuda tutar yazı yazarım.Ama genel olarak filmler üzerine kişisel yorumlarımı görürsünüz. Yorumlarım film izleyen kitleye göre yazılır. Filmleri izlemeyen okumasın. Yazmak benim için bir zevk. Bu zevkimi de kalemimi kullanarak gideriyorum. Umarım yazılarımı beğenirsiniz. Eleştirmek isteyen varsa da buyrun eleştirsin. Eleştiriye açığım :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: