Sıkı Dostlar-Goodfellas

===MAFYANIN GERÇEK HAYATI===

===Film, 60’lı,70’li 80’li yıllarındaki mafya düzenini, hayatını anlatıyor. O dönemdeki uyuşturucu işlerini, soygunları, kötü adam diye tabir ettiğimiz mafya adamlarının yaşamı anlatılmış.

===Filmde vermek istenen mesaj, sağlam, yıkılmaz denilen dostluklar bile bazen bazı durumlarda yıkabilir. Çıkarlar, dostlukları o duruma sürükleyebilir. Ayrıca filmde gördüğüm en net olay; diğer gangster filmlerine göndermeler yapılmış. Kötü adamlar böyle yaşamaz, kötü adamlar böyle davranmaz, kötü adamlar böyle konuşmaz gibi cümlelere Henry Hill’in ağzından tanık oluyoruz. Kısaca bu film şunu diyor: Mafya’nın gerçek yaşamını biz gösterdik”. Hatta bu filmden sonraki filmlere de örnek teşkil edeceğini de dile getiriyor. Replikte aynen şöyle diyor: “Jimmy filmlerdeki kötü adamlara örnek teşkil eden biri idi”.

===Oyunculardan Ray Liotta bana göre daha ağır basmış. Bazıları de niro ve Joe pesci dese de benim kanaatim ray liotta olacaktır. Duruşuna yakışan bir oyunculuk olduğunu söylemeliyim ayrıca. Gözler, konuşma tarzı ve duruş son derece iyiydi.

===Filmde gördüğüm olumlu şeylerden biri girişinin güzel olması. Ray Liotta’nın ağzından dış ses olarak giriş yapılmış. Ray’in hayallerinden bahsetmesi de ayrı bir güzellik. Ray’in mafya hakkındaki hayalleri gelecek palanları anlatılmış. bunar ne kadar doğru ya da yanlış tartışılır ama sağlam bir gerekçeye dayandırması tutarsızlık gibi bir ihtimali göz önüne almıyor. Yani saydığı gerekçeler öyle bir kişilik için mantıklı.Diğer bir olumlu yan, filmdeki dış ses kullanımı. Ray Liotta nın ağzından anlatması filmde artı kazandırmıştır.

===Filmde gördüğüm olumsuzluklardan biri sürükleyicilik. Film iki saat boyunca süreklilik kavramını ne yazık ki getiremiyor. Harika başlayan giriş bölümü, gelişme bölümüne örnek olamıyor.Başka bir olumsuzluk ise dış sesin zamanlaması. Yukarıda bahsettiğim olumlu yan değil bu; dış ses kullanılması iyi olmuş ama oyuncular konuşurken, dış sesin konuşturulması kafa karıştırmış. Beyin aynı anda iki şeye odaklanamaz.

===En beğendiğim sahne Tommy ve henry arasındaki “Sen inanılmaz birisin Tommy. Yani gerçekten çok komiksin, çok. -Komiksin ne demek?” repliklerinin geçtiği sahneye çok güldüm. Tommy o sahnede geçekten çok komikti aynı zamanda Ray’in tavrı ve korkusu da görülmeye değerdi:)

===Gangster filmlerine ilgi duymayanlara tavsiye etmiyorum. Hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Ama mafya filmlerini sevenler izleyebilir çok büyük beklenti içine girmeden

===Film beklediğim gibi olmadı. Belki de 8.8 puanı beklentimi yükselttiği içindir.

Fragman

Reklamlar

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , ,

About senar1st

Merhaba değerli okuyucular… Bloğumda hemen hemen her konuda yazı yazarım. Yolda yürürken gördüğüm bir şeyden rahatsızlık duyarsam o konuda tutar yazı yazarım.Ama genel olarak filmler üzerine kişisel yorumlarımı görürsünüz. Yorumlarım film izleyen kitleye göre yazılır. Filmleri izlemeyen okumasın. Yazmak benim için bir zevk. Bu zevkimi de kalemimi kullanarak gideriyorum. Umarım yazılarımı beğenirsiniz. Eleştirmek isteyen varsa da buyrun eleştirsin. Eleştiriye açığım :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: