Taksi Şoförü-Taxi Driver

=== Filmde, Travis vietnam savaşından çıkmış bir insan. Hali ile bunalımlı bir hayat yaşıyor. Kendini sürekli yalnız hisseder, geceleri uyuyamaz ve uyuyamadığı için taksicilik yapmaya karar verir. Şehrin gerçek kötü yüzünü gece hayatında daha iyi görür. Kötülükleri temizlemek ister. -Bunu kanıtlayan replik ise başta sarfettiği “yağmur”ile başlayan repliğidir.- Pislikleri görüp bir şey yapamadığı kendisini çaresiz ve aciz hisseder. Ama bir gün o pislikleri temizlemeye karar verir. Kısacası çevresinde olup bitenler Travis’i bir şeye yönlendirmiştir. Ya da içindeki adam dışarı çıkmıştır…

=== Film o zamanki şartları, hayatı anlatıyor: Kişilerin nasıl bir psikolojide olduğunu, çevrelerinde olup bitenlerin nelere yönlendirdiğini, politik düzeni vs. Oscar alamamasının asıl nedeni, amerikan toplum ve yaşayışına, amerikan hükumetine göndermeler yapmasıdır. Diğer anlamla filmde, öz eleştiriyi görmekteyiz.

=== Oyunculardan De Niro ustalaştığı bir film. Ders verir nitelikte bir oyunculuk. Baştaki o “çakal” gülüşü ve aynada kendi kendine prova yapması bunu kanıtlar nitelikte. Diğer oyuncu Jodie Foster ise o zamanlardan büyük bir oyuncu olacağı sinyalini vermiş bize.

=== Filmde gördüğüm olumsuzluklardan bir tanesi bazı sahnelerde müzik tercihi. Her sahnede hemen hemen aynı müziği duymak kötü olmuş. Diğer gördüğüm eksik nokta ise final sahnesinin böyle bir filme yetersiz kalması. Başka bir eksiklik ise filmin izlenebilirlik grafiği filmin tamamında aynı değil.

=== Olumlu yanlardan bir tanesi kendi toplumuna özeleştiri yapmasıdır. Diğer nokta, giriş sahnesinin mükemmel olması…Çoğu filmin ilk sahnesi iyi olmaz. Serimleme yani bilgi verme aşaması göze batar. Bu filmde başlangıç sahnesindeki serimlemeye hayran kaldım. Tabi De niro nun buradaki payı büyük. Aklıma gelen başka bir olumlu yan Travis’ in dış seslendirmeleri.

=== Filmin senaristine haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Martin Scorsese senarist gibi övgü almış. Hatta senarist bile denmiş Martine’e. Halbuki diyalogları yazan, sahneleri tasarlayan öyküyü hazırlayan kişi senaristtir. Şu filmin senaristi olsa idim bu duruma üzülürdüm. Sonuç olarak yönetmen sadece senaryoyu görsel bir boyut katan kişi konumunda.

=== En beğendiğim sahneler ise Travis’ in aynaya bakıp kendi kendine konuştuğu sahne, kafede ve ofiste kızı ayarladığı sahnelerdir. Şunu açıkça söyleyebilirim kızı ayarlarken kullandığı sözler ve takındığı durum karşısında herhangi bir bayan da hayır diyemez diye düşünüyorum:) Çok güldüğüm diğer sahne ise kızı yetişkin filmine götürmesidir):)

=== En beğendiğim replik ise “you talking to me?”repliğidir.

Fragman

Reklamlar

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About senar1st

Merhaba değerli okuyucular… Bloğumda hemen hemen her konuda yazı yazarım. Yolda yürürken gördüğüm bir şeyden rahatsızlık duyarsam o konuda tutar yazı yazarım.Ama genel olarak filmler üzerine kişisel yorumlarımı görürsünüz. Yorumlarım film izleyen kitleye göre yazılır. Filmleri izlemeyen okumasın. Yazmak benim için bir zevk. Bu zevkimi de kalemimi kullanarak gideriyorum. Umarım yazılarımı beğenirsiniz. Eleştirmek isteyen varsa da buyrun eleştirsin. Eleştiriye açığım :)

4 responses to “Taksi Şoförü-Taxi Driver”

 1. Prisoner says :

  Köstebek-Zindan Adası-Casino-GoodFellas- New York Çeteleri- Taxi Driver gibi iki üç tane daha vardı hatırlamayamadım 🙂 kült filmlerin ustası bir yönetmen- senarist Martin Scorsese. Bir ara sıkı takip ettiğim bir yönetmendi. İyi bir Robert De Niro dönemi geçirdikten sonra son zamanlarda Di Caprio ile çok mükemmel çalışmaları var. Psikoloji filmlerinin hastasıyımdır. Bu Hastalığım bu filmle başlamıştı. 🙂 Yazıda sana katılmadığım nokta müzik konusu. Bence Her sahnede aynı müziği duymak ki (bu film için istisnadır) filmin seneryosu ve kurgusunun yanında Müzikleriyle de insanlarda derin izlenim bırakabilir. Ama dediğim gibi bu söylediğim bu film için geçerlidir. Final Sahnesi kısmınıda yüzde yüz katılıyorum. Biraz sönük kaldı. Ama yinede dönemin ve günümüzün en iyi filmlerinden.

  Şu meşhur aynadaki you talking to me sahnesini herkes gibi ayna karşısında bende birçok kez denemiştim. Hatta ilk zamanlar öyle kaptırmışım ki babam bana birşey dediğinde babamada dahi You Talking To Me dediğimi hatırlarım. Tabi aldığım cevap belli Sus Len.:)

  • senar1st says :

   Sinemayla içlı dışlı olduğun belli oluyor. Bayağı bilgi birikimin var 😉

   Müzikleri hatırlayamadım. Filmi izleyeli çok oldu. Zaten final sahnesi basit doğru ama zamanın şartlarında değerlendirmek gerekir.

   Son paragrafında ise atmıyorum sesili güldüm yani . 😀 gece gece 🙂

 2. Prisoner says :

  Senin gibi analiz etme kabileyetim olduğunu düşünmüyorum.Ama Eh işte elimden geldiğince de takip ediyorum. Uyku problemi olan birisi olduğum için bazen sabahlara kadar dizi-film izlediğim oluyor. Bazen ileri giderek şakayla karışık filmcilere dahi kapat sen bu dükkanı dediğim oluyor. Adam bir iş yapıyor ama işinden bir haber yaşıyor.

  Babama gelince ben babama bazen çocuk muamelesi yapınca babamda bana çocuk muamelesi yapınca oluyor böyle şeyler. 🙂

  • senar1st says :

   Ben de analiz etmem ki pek. Yorumlardaki fikirlerin hepsi filmi izlerken gözüme çarpmıştır. Sonrasından araştırmam pek. baktığım yerde çok şey görürüm yani belk bundan 🙂

   Babam beni görse o şekilde güler geçer 🙂 Hatta kahkaha atar 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: