1’inci P. Eğt. Tug. K.lığı MANİSA – 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı MANİSA

Merhaba arkadaşlar… Ben askerlik görevinin ilki olan acemilik dönemini bu yerde yaptım. Dün oradaki görevim bitti ve bildiklerimi size anlatayım dedim. başkaları da yararlansın. Google da arama yaptığınız da detaylı olarak sadece bir sitede bulabilrsiniz bu yerle ilgili bilgileri. O siteye yazı yazan arkadaş doğu kışlasını yazmış. Ben ise batı kışlasını yazacağım. Çünkü batı kışlasında yaptım. Öncelikle ben çok şanslıyım neden mi?

*Kısa dönemliler normalde 28 gün acemilik süresi yapar ama biz 15 gün yaptık. Bayrama denk geldiği için ince bir ayar yaptılar. İlk defa böyle bir şey yaptılar.Acemi birliği zordur ve bir günün olmaması bile şanstır.
*Diplomalar normalde ağustosta veriliyordu. Geçici mezuniyet belgesi de verilmiyordu. 31 hazirana kadar da 341. celp için son gündü. Okula baskı yapıp diplomayı almıştık. Daha önce hiç kimseye yapmamışlar, bize yaptılar.
*Acemi birliğinde en iyi komutanlar bize verildi. Rahat sayılırdık.
*Ekim 1 e meclis açılıyor. Düşerse askerlik iyice bal olur. Çok şanslıymışım değil mi? Neyse uzatmadan konuya geçeyim. Öncelikle ben askerliği batı kışlasında yaptım. İki tane kışlası var. Diğeri de doğu… Yani demem o ki söyleyeceklerim batı kışlasıyla alakalıdır ve yüzde yüz doğrudur. Doğu kışlasına gidecek arkadaşlar yukarıdaki linke bakabilir. Doğu kışlası ve batı kışlası arasında pek bir fark yoktur sanırım. Doğu kışlasına gidecek arkadaşlar da yazımı okurlarsa onlar için yarar olabilir belki … İlk önce neleri yanınızda götürmeniz gerektiğini söyleyeceğim. Bakın ben şimdi bir liste yapacağım ama yazdıklarımın yüzde doksanını askeriye veriyor. Ne zaman verdiği de meçhul.. Bize gittiğimiz gün vermişlerdi büyük çoğunluğunu. geriye kalan malzemeleri de 1-2 gün sonra verdiler. Yazacağım malzemeleri alıp almamak size kalmış. Askeriye veriyor ama belli olmaz ne zaman vereceği. Abime 21 gün sonra vermişler düşünün yani. O yüzden alıp almamak size kalmış. Ben sadece yazıyorum.

Ahizeli telefon kartı(banko alın. Kantine geç gelmişti. Geldiği gün bitti ve sonra yenileri gelmedi. Siz 4 liralık 3-4 tane alın)
-Kağıt mendil.(Askeriye vermez. Çok ihtiyacınızı görür. Lavabo için falan…)
-Vadka(Anneleriniz eskiden omuzlarına takarlardı. İğne iplik satan yerler de bulabilirsiniz. 8 tane falan alın. Botun ucuna ve topuğuna koyun ayağınızı yaradan, bot vurmasından korur. Askeriye bunu vermez:D)
-Pudra(Botlarnızı giymeden önce çorabınızın içine doldurun sonra sallayın dağıtın tozu. Ayağınızı yaradan, kızarıklıktan korur. Kesin alın bunu. askeriye de bulamazsınız.)
-Çorap(Ayak kokusunu önlemek için bol bol çorap alın. Rengi siyah olsun. Askeriye size sarı çorap verecek ve bu iki tane olacak. Her gün aynı çorabı giyemezsiniz ve bu çoraplar da sarı renkten siyah renge dönecek:D Her akşam yıkayamazsınız da çorapları. En iyisi biraz çorap alın her gün temiz giyin, ayağınız sağlıklı olsun.)
-Saat(Sakın saatinizi getirmeyin. Eskitirsiniz .Askeriye girerken dışarıda meşhur casio saatleri satılıyor. 7.5 lira… Yerinizde olsam bu saati almazdım. Çünkü kalitesiz. Arkadaşlarım hep aldı ve içine su kaçtı, buharlaştı manisa sıcağında… Camı kırıldı. bir milyonculara gidin abi oradan alın dijital ucuz bir saat. Askerde çok lazım oluyor saat çünkü)
-Bozuk para(Olmazsa olmazlardan. Kesin ama kesin alın. Askeriye de her şey ucuzdur. O yüzden büyük paralarla kantinde alışveriş yapamazsınız. Kantinci bozmaz parayı siz de bir şey alamazsınız. Siz evden çıkmadan elinizdeki paraları bozdurun askere götürün.İhtiyacınız ne kadar olacaksa o kadar bozdurun. Eğer kantinden çok alışveriş yapacaksanız. Unutmayın her şey çok ucuz.)
-İğne-İplik(Sökükleriniz için birebir. Askeriye vermez. Girerken nefte, isimlik falan dikeceksiniz. O yüzden koyu iplik alın. Lazım olur. )
-Büyük kalem(Banko malzemeden birisi. Askeriye de bulamayabilirsiniz.Size verilecek olan malzemelere isim yazacaksınız ve inanın yazdığınız isim sayesinde eşyalarınız karışmayacak.)
-Bankamatik kartı(Yanınızda tomarca para taşımanıza gerek yok. Güvenliğiniz için bankamatik kartına atın abi parayı, rahat edin. İçeride garanti atm si var ama diğer bankamatik kartlarını okuyor. Tabi komisyonu da alıyor diğer kartlardan.)
-Fanila ve boxer(Size iki adet fanila ve boxer verecekler. Yetmez bu sayı. Kantinde bulamayabilirsiniz bu çamaşırları. Dışarıdan alabilirsiniz haki renginde atlet ve çamaşır. Fanila askılı olmasın, boxer de uzun olsun. Külot gibi olmasın. Renkleri de asla koyu olmasın açık olsun. Kabul etmezler çünkü.)
-Şampuan(Askeriye de veriliyor ama bize 2 hafta sonra vermişlerdi. Hem verdikleri de o kadar iyi değil. Siz şampuanınızı götürün)
-Diş fırçası ve Macunu(Askeriye meşhur 2 adet Sanino markalı diş macunu verir size. Bir de yanında sert bir diş fırçası verir. Kişisel macununuzu ve fırçanızı alabilirsiniz)
-Arko krem(Kokmayan bir krem alın. Kokulu şeyi içeri sokamazsınız. Askeriye  vermez bu malzemeyi)
-Çengelli iğne(Çarşafı tutturmak için birebir.Askeriye vermez)
-Kilit(Olmazsa olmazlardan. Bir kaç tane kilit alın. Botunuzun çalınmaması için kilit vurmanız gerekecek. Ama kilidin bir tanesi kalın olmasın. Çünkü botun bağcık deliğinden geçiremezsiniz. Askeriye veriyor ama bir kaç gün sonra vermişti bize. O zamana kadar bot çalınabilir değil mi?) -Cüzdan(Askerler boyunlarına cüzdan asarlar. Bir tane alın. Askeriye geç vermişti. )
-Not defteri(telefon nolarını kaydedersiniz)
-Traş bıçağı ve köpüğü(Kesin alın ha! 😀 Dememe gerek yoktu sanki)
-Ağrı kesici(Revirden zor alırsınız. Gece vakti arkadaşımın başı ağrımıştı ve ona vermiştim ben. Ağrısını aldı haplar. Revire gidemezdi o saatte. Yalnız çantalarınız arandığı sırada ağrı kesicinizi içeri sokarken revirciye vermemeye çalışın.)
-Fener(Gece telefon ederseniz eğer kulübenin ışıklarından ahizedeki numaraları göremeyeceksiniz. Onun için çok lazım olur)
-Tırnak çakısı
-Bot boyası(Askeriye veriyor ama gecikelebiliyor bir kaç gün. her gün botlarınız tertemiz olmalı. Onun için boya şart. )
-Kitap(İsterseniz alabilirsiniz ama pek vaktiniz olmayabilir. Yorulacaksınız bir de… Aldığınız kitaplara onay verilirse okusunuz)


Almamanız gerekenler.
-Cep telefonu mp3 çalar gibi elektronik eşyalar…
-Tırnak çakısının törpü aracını ve bıcağını kırın
-Deodrant parfüm falan almayın. Traş kolonyası de almayın. Koku yasak çünkü. Koğuştaki adamı rahatsız edersiniz.
-İlaç almayın kesinlikle. Raporunuz varsa eğer gösterin ve ilacınızı teslim edin. Sonra her gün sizi çağıracaklar ve ilacınız kontrollü bir şekilde alacaksınız.
-Az eşya alın. Fiyakalı ve marka olmasın. Sizi zengin sanarlar başınıza bela olur. Çarşı izniniz yok. Bir tişört ve pantolon size yeter.
-Eşofman, terlik, spor ayakkabısı havlu götürmeyin, onlar veriyor.
-kolye falan götürmeyin.
-değerli eşya kesinlikle almayın.

Önce bir saç traşı olun. Şöyle üç numara gibi. Önlerde kalmasın. Çünkü kesiyorlar. Benimki asker traşıydı ama kestiler kısacık kaldı saçlarım. Herkesinkini aynı yaptılar. Ama diğerleri yani kesimden yırtanlar 15 gün sonra traş oldular çünkü saçları uzadı:D Siz uzun saçlarla gitmeyin. Kısa gidin usta birliğne kadar kesmezler. Rahat edersiniz. Etek altı traşınızı falan olun. Sakal traşınızı olun. Tırknaklarınızı kesin. Sülüs kağıdınızı, nüfus cüzdanınızı kesinliklee alın. Unutmayın. Malzemeler bu kadar.

Şimdi adres kısmını anlatacağım. Ben İstanbuldan uçakla İzmir Adnan Menderes hava alanına indim. Uçağa binmeden önce aynı yere giden arkadaş aradım. Çünkü yalnız kalmazsınız ve de taksi falan tutarsanız indirimli olur sizin için. Biz uçak rötar yaptığı için 15:30 gibi İzmir de olduk. Sonra panik yaptık. Çünkü mesai saatinin 17:00 olduğunu biliyorduk. Bunun içinde dört kişi taksiye atladık. İzmir havalimanından kışlaya kadar 120 lira aldı. Adam başı 30 lira. Elimiz mahkum verdik. Ama kaygımız yersizmiş. Çünkü 23:00 da içeri giren adamlar oldu ve içeri aldılar. yeter ki 24:00 ı aşmayın. Diğer güne kalırsınız çünkü. Size gıcıklık yaparlar bir gün geç çıkarsınız.  Neyse devam edeyim. Taksi 120 lira. Adam başı 30 lira. Diğer yandan otobüsle gitmeye kalksak İzmir garajına 6 lira alıyor. İzmir’den Manisa otogarı ise 7 lira. Otogardan kışla ise 2.5 lira. Toplamda 15 lira para ama daha hızlı gidiyorsunuz. 1 saate gittik biz taksiyle. Diğer vasıta ise ise en az 2 saatte gidiyor.  O da minimum süresi. Otogarda bekleme süresi falan da olabilir yani.Bu süre de artar. Karar size kalmış. Yerinizde olsam erken gitmeye bakardım çünkü işiniz erken biter. Biz 16:30 da orada olduk  ve işlemlerim 24:00 da bitti. Hangi vasıtayı seçeceğiniz size kalmış. Eğer otobüs aracılığıyla gidecekseniz şunu yapın. İzmir Havalimanında inecekseniz eğer otogara kadar otobüsler var. Otogara vardığınızda ise Manisa otogarına kadar gidin. Manisa otogarına vardınız ve yapacağınız ilk şey Batı kışlasına gitmek olacak. Doğu kışlasına gitmeyin. Batı kışlası işlemlerin yapıldığı yer. Batıda mı kalacaksınız doğuya mı gideceksiniz? Bu sorunun cevabı batı kışlasında. Otogardan batı kışlası ise 5-10 dakka mesafede. Ama dolmuşlarla… Atlayın dolmuşa o siz tam önünde indirir.

İçeri girdiğinizi farzediyorum. İlk başta uzun bir kuyruk görebilirsiniz.İlk iş çanta taraması… Yukarıda anlattığım eşyaları bulurlarsa içeri alırlar. Cep telefonunuzu alırlar çıkışta alırsınız anca. Sonra size küçük bir broşür verecekler. Sırada okuyun onu iyice. Sıraya da alışın. Askerlik eşittir sıra. Sonra sizi bir masaya alacaklar ve orada askerlik sağlık işlemlerinden yararlanmak için zorunlu olarak 15 lira karşılığında sigorta alacaksınız. İki tane kağıt verecekler kesinlikle kaybetmeyin. Buradan ayrıldınız ve anket yapacaksınız. Masalarda sıralı bir şekilde dolduracaksınız anketleri. Sonra size sağlık karnesi sevk kağıdını verecekler. Onları dolduracaksınız. Aman diyim yanlış olmasın. İçeri girdiniz ve yarı çıplak vaziyettesiniz. İki kolunuzu da iğne vuracaklar. Hareket etmezseniz kanatmaz. Ederseniz eğer bir kaç gün acı çekersiniz. Benden söylemesi. Bir doktor size soru soracak sırayla yarı çıplak vaziyette.  Aşınızı oldunuz üstünüzü giyindiniz ve  elinizdeki sülüs kağıdını  açıyorsunuz başka masalara geçiyorsunuz. Orada hangi kışlaya düştüğünüzü söylüyorlar. Bölüğünüzün numarası ise bu evrede verilecek. Atıyorum 2.tabur 2. bölük.  İmza atıyorsunuz ve dışarı çıkartılıyoruz. Sürekli imza atacaksınız. Okuma şansı tanımıyorlar:D Direkt at ve çık. Dışarı çıktınız valizinizi size ayrılan bölüme koyuyorsunuz. Sıraya giriyorsunuz. İçerden depodan kamuflaj şapka, bot, spor ayakkabısı ve terlik alacaksınız. Dışarı çıkıyorsunuz ve o meşhur mavi çantayı veriyorlar size. İçinde ne mi var? Traş köpüğü eşofman diş macunu,fırçası, çorap vs gibi eşyalar veriyorlar. Bunları kesinlikle kontrol edin. Eğer eksik olursa yeniden isteyin. Üzerinize zimmetli oluyor çünkü. Ha bak söylemeyi unuttum. Botlarınızı kesinlikle ama kesinlikle bir numara büyük alın. Dinleyin beni. Eğer bir numara büyük alıp yine olmazsa ayağınıza, değiştirmeye çalışın. O botu sürekli giyeceksiniz ve bot vurması gibi vakalarla karşılamak için botunuz biraz büyük olmalı. Tam oturmasın ayağınıza, sıkmasın. Unuttuğum bir şey daha… Çantanıza ve diğer eşyalarınıza o dediğim kalemle kesinlikle isim yazın. Karışmaz eşyalarınız. Çantalarınızı aldınız ve yola koyuldunuz. Sizi başka alana götürecekler. Orada botlarınızı kamuflajınızı giyeceksiniz. Tabi bunun öncesinde saç kontrolü yapılacak. uzun olanlar(onlara göre) kırt kırt. benim ki gibi:D Orada yine işlemler yapılacak. uzun sürecek. Sonra nefte verilecek size onu kepe dikeceksiniz. Nefteyi dikenler sıraya girecek oy sırasına. Daha doğrusu manga sırasına. Sonra hangi takımda olduğunuz hangi mangada olduğunuz belli olacak. Sıralama belli.

Tabur,bölük,takım,manga,sıra… Size verilen rakaları unutmayın. Sonra liste yapılacak ve işlemler bitecek. Komutan gelecek size nutuk çekecek. şunu yap bunu yap… Nutuktan sonra koğuşlarınıza gideceksiniz artık uyuyacaksınız. Artık acemi askersiniz. Kayıt işlemi bu kadar. Bayağı uzun oldu. atladığım yerler muhakkak olmuştur. İlk günün detayı böyle. Dilerseniz anasayfaya gelip diğer konuyu okuyabilirsiniz. Diğer günlerimin nasıl geçtiğini öğrenebilirsiniz. Bir kaç gün sonra yazarım.Yazdım ve linki https://senar1st.wordpress.com/2011/08/28/acemi-askerin-gozlemleri/ Askeri iç hizmet ve ceza kanununa bakın haklarınızı bilin kendini ezdirmeyin. Sizi çok korkutacaklar. Korkmayın. Siz sadece acemisiniz. Kolay kolay ceza yazamazlar. Fazla üzülmeyin, kasmayın. Eninde sonunda acemilik bitecek.    Hadi kolay gelsin 🙂 Bir sorunuz olduğunuzda alta yorum yazın cevaplayayım. Usta birliğim bittikten sonra ona da yazarım. Ben çok aramıştım bilgi ama bulamamıştım pek. Sizin işinize yarar umarım. Hadi kolay gelsin.

Daha fazlası için sağ üst panelde’asker-terör’ kategorisine bakın.

Reklamlar

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , ,

About senar1st

Merhaba değerli okuyucular… Bloğumda hemen hemen her konuda yazı yazarım. Yolda yürürken gördüğüm bir şeyden rahatsızlık duyarsam o konuda tutar yazı yazarım.Ama genel olarak filmler üzerine kişisel yorumlarımı görürsünüz. Yorumlarım film izleyen kitleye göre yazılır. Filmleri izlemeyen okumasın. Yazmak benim için bir zevk. Bu zevkimi de kalemimi kullanarak gideriyorum. Umarım yazılarımı beğenirsiniz. Eleştirmek isteyen varsa da buyrun eleştirsin. Eleştiriye açığım :)

69 responses to “1’inci P. Eğt. Tug. K.lığı MANİSA – 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı MANİSA”

 1. VictorRyou says :

  Faydalı bilgiler dostum. Eminim doğu kışlasına gelecek adamların çok işine yarayacaktır.

 2. VictorRyou says :

  Faydalı bilgiler dostum. Eminim batı kışlasına gelecek adamların çok işine yarayacaktır.

 3. kaan says :

  kaç gün acemi birliği?

 4. Osman Karabenli says :

  Yararlı bilgi teşekkürler 🙂 Benim Bi Sorunum var Belimde Omur İlik Açıklığı Çıktı.Sevk istemeye Gittim şubeye ayın 15 i dedi gititm 20 si dedi gittim meğer adam silüsü vermiş bana artk orda söylersin rahatsızlığını dedi. Meslek Seçimleri Hakkında biraz Bilgi ve Bel aÇıklığında Nasıl Yapmam lazım aydınlatırsan iyi olur kardeş ya 🙂

  • senar1st says :

   Imm artık iş işten geçti. Adam doğru demiş. Sülüsünü aldın teslim olacaksın. Acemi birliğinde katılış muayenesi var. Orada derdini en ince detayıa kadar anlat ki sıkıntı olmasın. Sonra da belki çürük verirler belki de vermezler orasını hiç bilemem 🙂

 5. Osman Karabenli says :

  🙂 usta walla ağrıyor genelde sabah uyandıgımda cok agrıyor fazla eğildiğimde felan röntgende resmen belli omur iliğin açıklığı. orda diyecez artk.şimdi almam gerekenleri liste yapıyorumda valize güvenlik için başka şeyler yaptırmam lazım mı 🙂 çalarlar die korkar oldm sanki hırsızlar mekanına gidiyom gibi hissettim walla .d

  • senar1st says :

   Dediğim gibi doktor karar verir ona. Ha şunu da diyim. Bak benim sağ bileğimde bağ yırtığı vardı. Doktora gittim sen sağlamsın demişti. Çok şaşrmıştım. Koskoca tabip binbaşı dedi bunu. 1 ay sonra ağrılarım arttı yine gittim ayağında yırtık var senin dedi 😀 Anladın mı şimdi. Yani Bana sağlamsın diyen doktor geri çark etti. Sana ne derler bilemem 🙂

   Valizine değerli şeyler koyma gerek yok. Valizinie güvenlik için koruma ara 😛 Şaka şaka 😀 Dediğim gibi kıymetli eşya kymadığın sürece sorun yok 😉

 6. zor_sevdam_02 says :

  ben üç gun gec gıdecem bı sorun olurmu ltfen bı cevap yazın bılgısı olanlar usta bırlıgıne gıdecem

  • senar1st says :

   Komutanına göre değişir. Birincisi kıl bi’ komutan gelirse sana ceza bile verebilir. Çünkü ilk gün herkesin işlmeleri hallolur. Sen sonradan piyango gibi çıkarsa adam da kılsa takar sana. Çünkü kayıt işlemlerinle uğraşacaktır.

   İkincisi de kıl komutan gelmezse üç gün geç çıkarsın askerden. Takarın olmazsa daha iui benden söylemesi

 7. Osman Karabenli says :

  Peki Hayırlısı Bakalm Devlet Hastanesi Raporunu Aldım Ne olu Ne olmaz Diye Yazıyor Belde Açıklık Mevcuttur Diye Hayırlısı Bakalm 6 Nisan Teslim ! .d

 8. Osman Karabenli says :

  :)) Walla askerlik yapmak mesele değilde bel ağrısı çok kötü belim ağrımasın 18 ay yapıyım yaw 😀

 9. ceydaçetin says :

  kardeşim manisa batı kışlada yapıyor acemiliğini yanında olduğumu bilsin diye ona mektup yazmak istiyorum tel. de de konuşuyoruz her gün ama sivilde mektuplarımla çok dalga geçerdi 1 tanede ona olsun diye yazmak istiyorum ama o yazmayım diye adres vermedi adresi nedir oranın? Yardımcı olursan sevinirim.

 10. Selim says :

  merhaba, iyi akşamlar.
  oğlum batı kışlada acemilik görevini yerine getiriyor, oraya ulaşmaka için kışlanın bir santral numarası varmı acaba, varsa eğer lütfen buraya yada özelden atarmısınız teşekkürler…

  • senar1st says :

   Merhabalar,
   Oğlunuz için hayırlı tezkereler dilerim.
   Ben de telefon numarasını bulmaya çalışmıştım nette bulamamıştım. 118 li hatlardan birini aramış ve söylemişlerdi. Ama şimdi hatırlayamıyorum.
   Bu servis hatları işinizi görür 😉
   iyi günler dilerim

 11. erdi2008dilek says :

  1′inci P. Eğt. Tug. K.lığı MANİSA <<< dogu kısla mı batı kıslamı

 12. burak says :

  Merhabalar Askerliğim 349. dönem olarak buraya çıktı. acemi birliğim: 1’inci P. Eğt. Tug. K.lığı MANİSA. usta birliğim: 1’inci P. Eğt. Tug. 8’inci P. Eğt. A. 2’nci P. Eğt. Tb. 5’inci P. Eğt. Bl. K.lığı MANİSA. Usta birliği olarak burada kalacağım. Sizce eğitim çavuşu olur muyum? ekşi sözlükte okuduğum kadarıyla burada kalanları eğitim çavuşu yapıyorlarmış ve işleri çok zormuş. 5. eğitim bölüğü diğerlerine nispeten daha rahat yazmışlar. yardımcı olursanız çok sevinirim. şimdiden çok teşekkürler. iyi günler.

  • senar1st says :

   eğitim çavuşu her zaman zorluklarla boğuşur. askeriyede sorumluluk alırsanız yük üstünüze biner çünkü. zorluklara göğüs gerecekseniz buyrun olun.

 13. grkn says :

  Hocam benim Ustada Acemide Manisa kısa dönem piyade. Hadi acemiyi geçtimde ustada cep telefonu sokma şansım nedir?

  • senar1st says :

   telefonun küçüklüğüne, komutanların, köstebeklerin durumuna göre değişir.

   • abuzer says :

    Herşeyi anladım çok güzel yamışınız anlatmışınız ellerinize ağzınıza sağlık ama bu 1 nci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı batı doğu kışlası nerde açık adresi yokmu

 14. agit doğala says :

  çok ama çok teşekur ederım gerçekten yazılarınızdan faydalandım ve faydalanacağım. beni de manisaya verdiler yani ayni yer agit doğala 12.06.2013 yarın yoldayım cuma günü teslim olacağam.

 15. Gökhan says :

  Eyw.kardesim benim gibi acemi arkadaslari bilgilendidigin icin tesekkur ederim..

 16. murat says :

  Hocam tuvalet falan sorun oluyor mu?

 17. mahmut says :

  Arkadaşlar meraba..orda acemilikte izin alıp tercihlerimizi yapma şansımız varmıdır?

 18. Ezgi says :

  Erkek arkadaşım batıkışlada şu an. 13 eylülde yemin töreni var. Manisa benim yaşadığım şehire yakın. Yemin törenine gitmeyi istiyorum ama o “Zaten 1 hafta iznim olcak sonra, görüşcez, gelme hiç yorulma” dedi. Ama ben araştırdım ve orda tören sırasında kimse gelmeyince insan kötü hissediyomuş. Ben gitmek istiyorum, sonuçta hayatta bir kere olan bir şey bu tören. Asıl sorum şu ki: Yemin töreni de batıkışlada mı olcak ve ben balıkesirden yola çıkıcam, Manisa otogardan oraya nasıl gidebilirim? Tek başıma gidicem, çekiniyorum biraz da.. Yardımcı olabilir misin?

  • senar1st says :

   evet, haklısınız. “gelme” dese de gidin. bana da gelmemişlerdi ama sonra anladım ki orada birini görünce gerçekten destek olunuyor. önemli bir şey.

   Manisa otogarda birini sorun o söyleyecektir size. ufak sarı dolmuşlara (eğer kalkmadıysa) bineceksiniz. 5-10 dk lk yol sonrası oraya varırsınız. Ben geleli 20 ay olmuş. yolları biraz unuttum gibi.

 19. elhes says :

  senar1st her şeyden önce teşekkür etmek bir borç gerçekten… Bunları yazmak öyle basit bir şey değil. Her satırı emek demek, zaman demek. Her cümlede yaşanmışlık var, sadece senin gördüğün bizim sezinlediğimiz anılar var. Tahmin ediyorum ki hayatını dilediğin gibi mutlu yaşıyorsundur ve tabi ki umuyorum. Çünkü otureup bunları yani tecrübelerini detaylı olarak anlatmak, sırf başkalarına yardımcı olmak adına uğraş vermenin neticesi olsa gerek. Belli ki kişiliğin de bu yönde. Özellikle askerliğini yapalı sseneler olmuş ve sen hala yapılan yorumlara cevap veriyorsan.
  Tekrar teşekkür etmek istiyorum çünkü biz bayanlar için askerliği anlamanın tek yolu: askerin/askerliğini yapmış birinin anlattıklarını dinlemek. Bunu da yapıyoruz çünkü böyleyiz, bir şeyi didiklemeden, her şeyini bilmeden duramıyoruz. Hele ki söz konusu sevdiğimiz adamsa… Hal böyle olunca benim gibiler deli yorum okuyor. Yaşayandan dinlemek için ve böylece sevdiğini o daha bir şeyler yaşamadan bile anlamaya çalışmak, nasıl davranması gerektiğini anlamak için. O orada asker ocağındayken sıcak bir yuvada oturup onu anlamak aslında imkansız ama insan anlamaya yaklaşıyor işte. Böyle yazdığıma bakıp aylar geçti sanılmasın daha bugün teslim oldu 🙂 Bu durum zor bu apaçık, ömür izin verdiğince bittiği günü göreceğimiz de apaçık. Ama mesele o güne gelmekte.
  Neyse uzatmadan diyeceğim şu ki çok faydan dokundu soru işaretlerim için. Özellikle manisa’da yapmışsın sen de askerliği o konuda cidden Allah razı olsun. Daha önce doğu kışlasını da çok iyi anlatmış bir asker senin gibi, ellerinize, yüreğinize sağlık. Eminim çok insan faydalanıyor yazılarınızdan. Hayatta hep yardım ettiğiniz gibi yardım görmenizi ve doğan güneşi hep mutlulukla kucaklamanızı dilerim. Belki bir gün torununuz bile bu yazıya bakıp askere gidebilir, sağolun 🙂

  • senar1st says :

   teşekkür ederim güzel düşünceleriniz için. öyle yazmayın kendimi bir şey sanacağım sonra 🙂 teşekkür etmeyi bilseler, bana yeter. teşekkür etmeseler bile siz gibi düşünsünler bari 😀 sıra sıra cevap vereyim. hayatım pek istediğim gibi gitmiyor. askerden sonra da gitmedi. şans faktörü yanımda değil.herkese gülmüyor tabi 🙂

   askerden geleli 2.5 yıl oldu. zaman su gibi akıp geçiyor. ben askerken geçmez geçmez bitmez bu şafak diyordum bitmiş gitmiş. 2.5 yıl demek 5 kısa dönem askerlik demek.

   torunum olursa tabi inşallah asker olmaz. onun zamanında askerlik kalkmış olur umarım 🙂 çekilecek bir şey değil. başkası gibi düşüncelerim yok.”ben yaptım, sen de s**e s**e yapacaksın” diyemem.

   umarım sevdiğiniz tez zamanda gelir. sorunuz olursa çekinmeyin sorun efenim. saygılar 😉

   • elhes says :

    Kendinizi bir şey sansanız afedersiniz küfretsem de bir şey sanarsınız.. Şans kime gülüyor bilmiyorum ama gülerken göremiyoruzdur belki diye düşünüyorum, dört açmak lazım gözleri.
    Hayatınızın istediğiniz gibi olmamasına da üzüldüm ama hayat pes etmeye deymeyecek kadar değerli. Her ne kadar askerlik gibi çekilmez şeyler yaşansa da onlar da bile değerli çok şey var 🙂 Eminim gözlem yapan bir göz olarak hayata bakışınızı değiştirmiştir askerlik. Her erkeği de değiştireceğini düşünüyorum. Sırf bu yüzden olsun diyorum. İki cins de kabul etmeli ki erkekler daha rahat, kadınlar daa detaycı ve hazırlıklıdır genelde. Ve erkekler üzerlerinde kadın eli olmadan ne halde olacaklarını görüyorlar. Sanmıyorum ki bir sevgilinin olmasının, bir eşin, bir annenin değerini askerden önce bu kadar fark edebilsin.. Feministçe gelmiş olabilir yazdıklarım ama ondan çok öte söylemek istediklerim. O yüzden umarım ki ne kadar zor olursa olsun bu zorlukta torununuzda harmanlanır. 🙂
    Sormak istediğim bir şey yoktu ancak biraz da olsa var olan tereddütümü atmak daha iyi olacaktır. Askerde mesela kendi hayatımdaki detayları bilmek ona kötü hissettirebilir mi? Yani sivil hayatta geziyoruz, eğleniyoruz, ordan oraya gidiyoruz, dinamiğiz hep sonuçta. Bu dinamikliği görmek onu üzebilir mi? Gerçi ben hayatımda olanları görmek,okumak onu daha çok mutlu eder diye düşünüyorum. Ama yine de bu konuda belki biraz hüzünlenebileceğini düşündüm. Tabi ki kişiden kişiye göre değişir ancak tecrübeye sormaktan ziyan olmaz.
    Dediğiniz gibi inşallah tez döner ama daha şafak bir kere bile atmadı 🙂 Elbet bize de doğacak güneş sabredeceğiz artık çaresizlik el kol bağlayınca tek çare ya sabır.. Saygılar, teşekkürler

   • senar1st says :

    pes etmedim ama kabullendim artık diyelim. şans gülmüyor. bir kaç kez zengin bile olacaktım son dakika golleri yıktı beni 🙂

    askerlik değiştirdi beni doğrudur. iyi yönde mi kötü yönde mi bunu böyle ulu orta anlatamam 🙂 anlatırsam suç olur. durduk yere mapusa düşmeyelim 😀

    eğer askere giden odun bir erkek değilse geride bıraktıklarının değerini anlar. odunsa zaten pek umut bağlamamak lazım.

    sorunuzu cevaplarsam eğer bu onun kişilik yapısıyla alakalı bir durum. eğer çok kıskanç biriyse siz de çok gezip tozuyorsanız çok kavga edersiniz. kendisini pek tanımadığım bir yorum yapamayacağım. 🙂

    biter biter… ömür bitiyor, askerlik mi bitmeyecek? 🙂

   • elhes says :

    Eylemsizlik size şans getirmez kabullenmek çok da işinize yaramaz gibi.Son dakika da siz gol atarsınız belki bi sefer o da yeter 🙂

    İyi yönde de değiştirdiğine inanıyorum ben. Ama dediğiniz de doğru eğer biri odunsa öyle kalır.

    Sorumla ilgili cevabınıza gelince çok kıskanç değil ben de aşırı gezmem ancak askerlik bu hiçbir şey yapamıyor insan, bu da normal davranmasına engel olacak. Ayrıca sorumu da yanlış anladınız sanırım kıskançlık açısından sormadım, yani beni başkalarından kıskanır mı diye değil. Zaten o tamamen kişilik ve ilişkiye dayalı. Benim sormaya çalıştığım sivil hayatı, yaşayamayacağı bir hayatı görünce ne hissedebileceğiydi. Yine de teşekkür ederim cevabınız için.

    Tabi ki biter de mesela einstein’ın izafiyet teorisinde gizli, özellikle askerlik için, tabi siz daha iyi bilirsiniz 🙂

   • senar1st says :

    bilmiyorum valla garip bir uyuşukluk geldi 🙂 daha yaşım başım kaç ama tükenmişlik sendromu yaşıyorum neredeyse 😀 abartıyorum tabi ki 🙂

    sorunuzu doğru anladım merak etmeyin 🙂 cevabım değişmez gene. bu onun kişiliği ile ilgili efendim. güçlü biriyse pek koymaz ona. birkaç haftaya o ortama ayak uydurur.şu an zaten iyi hissetmiyordur. istediği kadar güçlü biri olsun. o koğuş ve yatak psikolojisini çeken anlar 😀

    bir nevi haklısınız. o teoriyle alakalı bir durum. açık konuşmak gerekirse askerde geçirdiğim 1 gün 1 ay gibi geldi. mesela bir gün nöbetteydim tamam mı. yok arkadaş zaman geçmiyor. yerinde sayıyor yemin ediyorum. 2 saatlik o nöbet geçmek bilmedi. anlatacak hikaye çok da kafanızı şişirmeyeyim 🙂

   • elhes says :

    Tüketmeyin hemen kendinizi gerçekten yaş baş erken daha ömür uzun yapılabilecekler varken.. Abartıyorum deseniz de fark etmeden ciddi ciddi öyle düşünmeyin de 🙂

    Valla bana öyle geldi ki kişiliğiniz nasıl olursa olsun o kıyafet, ortam, yataklar, bakışlar, ciddi bir acemilik bilgisizlik, havada dolanan koku bile en sağlamı bile bozar. Ben okumakla bile neredeyse girdim o psikolojiye, kendimi ranzada yazabilecek yazıları okurken üst ranzadaki adamın kıpırdandığını, yanımdakinin horladığını, birilerinin yatakta dönme gıcırtısını, çekebileceğim nefesi ve kafamda oluşabilecek endişeyi (ulan nasıl bitecek bu askerlik, bu güneş doğacak mı, ben o sayılı gün çabuk geçer diyeni bi bulayım..) hayal edebiliyorum 🙂 Herkes sen gibi, sen herkes gibisin. Hep bir ne yapsam yanlış korkusu. Doğru cevabın hiç olmadığı bir yer. Ezilme duygusu, kaçmak isteme ve kaçamaycağını hatırladığında hayal kırıklığıyla gelen çaresizlik.. Sevdiklerin çok ötede kalmış, sesini duymak için bile takla atmak lazım. Halbuki dün cebindeki telefona saatlerce elini sürmemiştin. Pişmanlık, keşke ama…

    Velhasıl anlamaya çalışıyorum diyebilirm en azından içtenlikle. Askerlik anısı dinlemeyi severim, hele şimdi sevdiğim askerdeyken onu anlayabilmeye biraz daha yaklaşacağım için daha çok severim 🙂
    Asker beklemek de bir nevi askerlimiş meğer…

   • senar1st says :

    sen askerliğini yapmadığına emin misin? 🙂 sağdan soldan kapabildiğini kapmışsın. aynen öyle oluyor 🙂 üsttekinin horlaması ter kokusu ayak kokusu affedersin döt kokusu insanı öldürür efem.

    ben asker beklemediğim için bilemeyeceğim 😀 ama bizimkiler beni beklediği için dediğiniz şeyi demişlerdi. gene de çektiğimizin yarısını bile tahayyül edemezsiniz 🙂

  • elhes says :

   O kadar şey yazdım herhalde mobilliğin azizliğine uğradım.. O kadar şuan yazamayacağım yazdiklarimi 🙂

   Yaşamak bambaşka ama tahmin etmek bile yetiyor bize.
   Koku konusu en kötüsü herhalde. Yemek, uyku, tuvalet, banyo… gunluk hayatta yaptigimizi fark etmiyoruz bile ama orada hepsi basli basina sorun. Hayat baska, zaman baska akiyor orada. Akil baska calisiyor ya da calisamiyor. Duygular yogun stres, kaygi, endise, ozlem, caresizlik. Safak gecmiyor. Her gün ayni tekduze. Zor vallaha zor. Hakikaten psikoloji bozuyor. Ben okurken kötü oldum gerçekten nerdeyse o psikolojiye girdim. Ruyamda kogus kalk diyen biriyle uyanabilirim. Ama dediginiz gibi bunlar bize ancak ruyada olur 🙂

   • senar1st says :

    açık konuşacağım. mideniz de bulanabilir. mutfakta farelerle kanka olmuştuk. bir tane fare kardeşimizi ekmek doğrama makinasında son yolculuğuna uğurladık ama hayat işte ölenle ölünmüyor efem 😀 😀 : D

    o farelerle bile yaşamaya alıştım siz düşünün. bnim gibi titiz biri bile…

   • elhes says :

    Işte hiç bunu hayal edip düşünmemiştim.. Haşerat öldürmek tamam da, fareyi ekmek doğrama makinesiyle doğramak çok nasıl desem yaratıcı 🙂 böyle intikam alınca alışmışsınız tabi ki buna şaşırmam..

    Ben en kötü acının bot vurması olacağını tahmin ediyorum. Yani tabi ki daha önce ayakkabı vurması yaşadım ama bot farklı olur. Bu yaz günü çorapla.. Koş babam koş, her adımda mahveder adamı. Ya yemekler ilk haftalar idare ediyormuş ama sonra çok bozuyormuş. Yememek bile sıkar adamı. Bütün gün canın çıkmış iki lokma bir şey yiyeceksin o da burnundan gelecek.. Tabi şimdi farenin geçtiği bir ekmek makinesi gerçeği varsa, ekmekler ve her öğün yemekler için durum vahim demektir. Aynı anda onlarca asker çatal, kaşık.. Biri gider yenilmicek şeyi eliyle yer gözünün önünde. Afedersin burnunu karıştırıp ekmek bölen de vardır diye düşünüyorum, düşünmek istemesem de…
    Her gün sayılmak da delirtir. Tamam devrenizin yaptığı espri çok hoş ama espri işte. Hayatında o kadar saygı duyulmayan adamın gözlerini yaşartabilir 🙂
    İnsan o gıcık olduğu alarm sesini bile özler ya. Her gün bir herif nerdeyse gece yarısı koğuş kalk diye anıracak. Adamda değil tabi ki kabahat ama nerde o alarm sesi, 5 dakika daha hevesi… Banyoda şimdiye kadar en fazla babasını, belki abisini/erkek kardeşini gören adam bir anda banyoya 20 kişi giriyor. O nasıl bir şoktur öyle ya. Tıraş olacaksın aynaya bakıyorsun hayatında hiç görmediğin bir yüz.. Sanmıyorum ki askerlik dışında kimse saçını öyle kazısın, sakal bıyığı hep kessin. Çocuk gibi oluyor bir de onlar da gidince. Eğitilecek çocuk var aynada karşında, alışmak zaman alacak o başka bir yüze. Hoş belki de hiç alışılmaz. O yüzdeki bitkinliği, bıkkınlığı her Allah’ın günü aynanın karşısında görmek.. Kendinden soğutur adamı. Diğerlerinin yapacağı, yapabileceği iğrenç şeyleri düşünmek bile istemiyorum.
    Valla bence uykumak da büyük sıkıntı. Sabaha terliksiz uyanma ihtimali var. Gerçi ben olsam ben de başkasının terliğini alırım, gidip söylesen aferin diyecekleri son şey. Tabi ayak hastalığı riski de var ya neyse.. Şimdi bence şöyle bir şey de var. Hırlısı hırsızı bilemezsin de işin daha kötüsü belki biseksüel adam içten içe ne bilecen. Yan yatağından bakıp dursa ne edecen.. Bir şey desen diyemezsin, diken üstünde kal öyle heh. Giyincen bu adam k**ıma mı bakıyor acaba?? Bir de o kadar adam var hepsi olabilir, illa bir iki de olur, valla kimi sapıklar değilse bile olur orda…
    Tüfek de sıkıntı. Biz anca televizyonda görmüşüz, sen hop ver ele tüfeği atış yap. Oldu canım istersen sen geç kafanın üstündeki elmayı vurayım diyeceksin de denmez tabi. O tepmesi, sesi valla ben düşününce korkuyorum. Silah bu şeytan karışıverir belli olmaz. Adamı şeytan da yapabilir valla.
    Komutan meselesi çok sıkıntı zaten. İlk gün şimdi bilmediğin birsıra olma telaşı, hadi diyelim oldu bi şekil. Günaydın asker diyecek adam, sağol diceksiniz hep bir ağız. Beğeneceğini hiç sanmam ve tabi bir de ilk izlenim olacağından sert yapacak, tekrar tekrar dedirtecek. Heh sen adamı kargalar ötmeden kaldır, uyku sersemi bağırt, bi de olmadı diye tekrar bağırt. Hayır gerçi insan harbiden sinirinden bağırır yani ya da kaçma isteğinden. Yahu bir de herkes aynı. Biriyle kaynaşmak istesen bir daha nerde göreceksin de tanıcaksın. Anca dibindekilerle konuşacaksın hep. Şu badi olayı da sıkıntı. Allahın öküzü denk gelirse sı.tın.. Laf da anlatamazsın, mecbur çekecen.
    Valla şafak say say geçmez. Düşün şimdi kronometreyi açıp 365ten geriye saysan 1e kadar o bile dakikalar alacak. Oturup sayınca bu kadar zamanda geçmiyorsa ooo o askerlik harbiden bitmez.. Hayır başka kurtuluş da yok tek çare saymak. Hani deseler en iyi asker olursanız bir ay erken biter, öyle bir ödül sistemi de yok. Say babam say.
    Otu boku bile düşünürsün artık. Sevdiklerini de özlemi var zaten o da başlı başına dert. Arıyorsun ama neye yarar iki dakika.. Ama buna da şükretmeyi öğreniyorsun mecbur. Mektup hala iyi bir haberleşme aracı o yüzden asker için herhalde. 10 telefon konuşmasından çok kelime yazılabilir yani. Sevdiğinin fotoğrafına bakmak bile istemez bir süre sonra insan.. Göremiyorsun işte anca fotoğrafa bakarsın. Bu bile sinir bozucu olur.
    Hayır bu sinir stres sıkıntı o telefon konuşmasına elbet yansıyacak. Konuşma şekli bile değişecek. Bir hüzün olur keskin bir özlem duyulur o sesten.. Hele çaresizlik. Kötü bir günse karşı tataf için de tartışmak için çok müsait. Ama bunları bilerek konuşmak lazım. Anlamaya çalışmak lazım. Destek olmak gerek köstek değil.
    Askerliğe adam ya bir süre sonra her şeyi rutine bindirir, birbirinin aynı günleri her gün defalarca sayar. Ya da hiç alışamaz ama yine de bir gün elbet biter diye o da sayar. En iyi ve en kötü şey şafak saymak. Böyle oldukça günler bitmez gelir insana. Şafak da pek bir karanlık.. Ama ne demişler gün gelecek bir gün kalacak 🙂 Teselli değil gerçek ama gel de askere anlat nasıl gelecek o bir gün…
    Bu sefer ben kafa şişirdim 🙂

   • senar1st says :

    yok yok yok intikam değil. fare kendisi girmiş. birisi de makineyi açınca tüm kanlar etrafa yayılmış. 1 hafta ekmek yememiştim.ondan sonra da alıştık tabi… insan pislikte yaşamaya alışıyor. prison break dizisi vardı. bilmem izlediniz mi? gardiyan bradley 3. sezonda hapiste aç kalıyor ve fare eti yiyordu. demiştim ki bu adam bunu nasıl yiyor ıyyy… askerdeyken o bölüm aklıma gelmişti. he hey

    benim botum 1 numara büyüktü. hiç zorlanmadım. sadece fazla koktu o kadar 😀 onu da pamuklu çoraplarla hallettim. 1 hafta ayağımda kalsa kokmuyordu.

    yemekler acemi birliğinde süperdir. çünkü şirket getiriyor o yemekleri. ama usta birliğinde askerler yapar. o burun karıştırma olayını da gördük efem 🙂 bulaşıkçı da oldum ben. tuvaletçide… bulaşıkçıyken o yumurtalı tepsileri gecenin 9 unda sabahın 8 inde o ayazda zar zor temizlerdim. soğuktan kıçım ellerim donardı. kazı kazı çıkmazdı. lanet olası bir tel bile olmazdı 😀 kaşıkla çıkarmaya çalışırdık. böyle saçmalık var mı?
    tuvaletçiyken de sığırın biri donunu atmış. tuvalet tıkandı tabi… hadi senar1st tuvaleti temizle. en alt devre sensin.. lan dedim kaçmam lazım… hemen kaşla göz arasında gittim kendime nöbet yazdırdım oradan tüydüm. başka bir arkadaş eline poşet geçirip deliği temizledi. ya böyle işte. tuvalette pisuvara büyük tuvaletini yapan adam var. kovanın içine yapan var. adam cahil bilmiyor naparsın. doğudan bir yerden gelmiş.

    sen böyle konuşuyorsun benim daha çok yazasım geliyor 😀 bak şimdi. bir tane dingil vardı. çavuş mudur nedir. sabah koğuş kalk derdi. bir de dolaplara vururdu hayvanoğlu hayvan. en sonunda buna patladım. kavga çıkacaktı yani o derece…

    valla ben her şeyi özlemiştim. nefret ettiğim otobüs yolculuklarını bile özlemiştim. 🙂

    saç kesimi ve aynada kendimi görmem rezalet bir şeydi. yemin ederim kendimi tanıyamadım E.T ye döndüm. 😀 kafamda yamukmuş o zaman görmüştüm. tek avantajı ise kafan rahat oluyordu. rüzgarda esiyordu pöfür pöfür ohhh 😀
    En nefret ettiğim şey de o terliğimin alınmasıydı. baktım sığırın biri terliğimi almış ıslak bırakmış. ben bir bastım ayağım ıslandı. dedim ya en nefret ettiğim şey. banyoda ıslak halıya basınca bile aynı nefret var. 😀 kızdım çocuğa bir daha giyemedi.

    hırsızı da vardı tabi. benim kirli donumu çalmışlar. şaka yok 😀 😀 😀 nasıl fantezi lan bu 😀 kucağına oturmuş bir asker görmüştüm ben hehe 😀 pembe tezkereciler sizi. tuvalette 4 ayak görmüştüm efem 😀 ahahahaha

    tüfek şeysini de anlatmıştım biliyorsun. tekrar yazmayayım. tüfek eski, tutukluluk yapıp seni bile vurabilir belli olmaz.

    ilk gün komutana “günaydın aga” günaydın dostum diyenler vardı 😀 puhahaha acemi askerlik böyle işte. ne kopmuştum. adama gülüyorum diye beni fırçalar. zor tutuyordum kendimi.

    sevdiğimin fotosu olsaydı keşke. o kadar istedik aldattı o**** bir de onunla uğraştık tabi. bakardım moralim yerine gelirdi. zaten seni o tip şeyler ayakta tutar. umut tutar. umudu olmayan biri de canına kıyar. askerlik için demiyorum hayatta da böyle değil midir?

    alışacak mecbur alışacak. insanoğlu böyle yaratılmış. insanoğlu ne felaketler gördü alıştı. bu millet gölcük depremini gördü alıştı. böyle yratılmışız. zamanla kabulleniyorsun.

    estağfirullah ne kafa şişirmesi 🙂 🙂

   • elhes says :

    İntikam değilse iyi, ben de intikam diye iyi senaryo yazmışım kafamda. Ama böyle bir anı ne denir bilemedim.. Allah başkalarının başına vermesin, fareye de acıdım. İyi yine sonra ekmek yemeye de alışmışsınız, gerçi ne yapabilirsiniz ki başka? Prison Break’i de izledim. Epey oldu izleyeli, dediğiniz sahneyi hatırlayamadım açıkçası. Ama gardiyan bradley sonradan iyi olan hafif şişman karakter değil mi? Kendini feda etmişti, ölümü etkilemişti beni epey onu hatırlıyorum..

    Bot konusunda çok tembihledim artık bir numara büyük almıştır diye düşünüyorum 🙂 Pamuklu çorap da ilk kez duydum ilginçmiş, koku yapmıyor demek?

    Bazı yerlerdeki yorumlarda duydum ki yemekler ilk zamanlar güzel oluyormuş ama sonradan çok kötüydü bozmuş demişler. Bilemedim. Yemek her türlü sıkıntı ya zaten çok iyi beklememek lazım. Tiksinmediğin sürece aç kalmamak için Allah ne verdiyse ye dedim ben 🙂 Burun karıştırma olayını görmemiş olsaydınız çok daha iyiydi de yaparlar, onu da yaparlar. Bulaşıkçılık çok kötü değil diye düşündüm halbuki. Ama soğuk havada soğuk suyla gece yarısı ve sabahın köründe bekletilmiş ve kurumuş yağlı tabakları yıkamak hele ki tel olmadan elbette ki zordur. Kaşık da iyi fikirmiş, ya kaşık olmasaydı? Olmayan tırnaklarla kazımak zorunda kalmamışsınız çok şükür. Tuvalet konusunda her şey bekliyorum ben. Cidden her şey olabilir. Ama siz iyi yırtmışsınız nöbetle tebrik ederim. Çevik ve kurnaz olmak lazım yırtmak için.

    Sabret sabret nereye kadar? İnsan bir yerde, birine patlar yani. Sabır taşı olsa çatlar bu şartlarda ama insan mecbur kalınca her şeyi yapabiliyor. İnsan bu valla hiçbir şeye benzemez.

    Valla saç konusu belki de en yabancılık çekilen konu. İnsanı kendisine yabancı yapıyorlar girerken öyle değiştiriyorlar. Kıyafet, yüz değişiyor. E o yabancıyı inceleyince de fark edilmeyen yamukluklar görülesi oluyor 🙂 Rüzgar esince iyi de sıcakta kötüdür kafa yanması..

    Terlik meselesi sıkıntı ya. Yani kirli donu çalan adamlar her şeyi çalar. Ama insanın hassas olduğu şeyler oluyor işte, sizinki de terlikmiş.
    Rembe teskereciler he 🙂 Valla kelamım yok diyecek.

    Komutana ilk gün günaydın aga demek de yani.. Epey korkunç. Yani hani bunun sonucunu geçtim de ilk gün böyle yapanın askerliği nasıl geçecek ondan daha bir korktum düşününce. Her yanlış beklenir ondan.

    Fotoğrafa gelince kesinlikle bakmak insana umut verir. Yani bunun biteceğine ve sivil hayatını hatırlatır. Seni bekleyen birilerinin olduğunu bilmek -akraba dışında- kendini değerli hissettirir, özgüven ve güç verir diye düşünüyorum.
    Ve yine dediğiniz gibi insanı ayakta tutan umutları. Gelecekten, hayattan, kendinden, diğer insanlardan umudu yoksa insanın zaten yaşamıyordur..

    Ve pek tabi ki insanoğlu her şeye ama her şeye alışıyor. Yani daha doğrusu hayatta kalıyor bir şekilde ve devam ediyor. Öyle de olmak zorunda.

   • senar1st says :

    ne hali varsa görsün ya. kendi kaybetti. 🙂
    aynen bradley. 3.sezonda hapsin bodrumunda fare etini yemişti garibim 😀

    askerde satılır onlardan. bacak uzunluğunda maşallah 😀 tabi kısaları var mı bilemem.

    bilemezsin tabi. herkesin dayanma gücü bir yere kadar…

    kafan yanmıyor da kepten dolayı terliyor. manisa’da rüzgar var, kafaya pöfür pöfür esiyordu. hastalığa da davetiye çıkarıyor. kep değil de bot sıkıntısı olur. bir de tören içtiması… o tozlu yerde rap rap rap her yeriniz toz olur. 45 dk alay komutanını güneşin altında beklersiniz.

    komutanda gülüyordur da çaktırmıyor adam. merak etmeyin acemiliğine veriyorlar herkesin 🙂 zaten acemi birliğinde bir şey olmuyor. kimse de bir şey yapamaz. sen asker değil acemisin. yemin törenine kadar istersen komutana tokat at. bir şey olacağını sanmam.

    öyle yani 🙂

   • elhes says :

    İyi ya acemiliğin en zor yanı eğitim herhalde zaten günün çoğu eğitim anladığım kadarıyla. O kadar da olacak ne yapalım. Bakalım zaman bize nasıl geçecek.. Ama dediğiniz gibi adam acemi daha asker değil öyle ciddi bir sorun olmaz. Işte insan en iyisini istiyor askerde bile olsa da 🙂 Çok yardımınız oldu sağolun. Bilen biriyle konuşmak iyi oluyormuş. Yoksa bilmeyenle körle yatıp şaşı kalkmak oluyor. Bakalım hayırlısıyla asker yolu da bekleyeceğiz artık 🙂

   • senar1st says :

    merak etmeyin. elbet bir gün bitecek. sabredin 🙂

    sorunuz olursa çekinmeyin sorun efem 😉

   • elhes says :

    Eyvallah çok sağolun efendim 🙂 bir sorum olursa tekrar rahatsız ederim sizi. Sivil hayatınızı da istediğiniz yere götürürsünüz inşallah 🙂
    Sabredip biz de bitireceğiz bu günleri ya kaçarı yok. Tekrar teşekkürler. Sizin de sorunuz olursa sorun derdim ama 😀

   • senar1st says :

    yok efem ne rahatsızlığı. insanlara yardım etmek için açtım bu konuyu 🙂
    uzmanlık alanınızı bilsem sorarım tabi niye sormayayım 😀

  • elhes says :

   Uzman olduğum bir konu yok tabi ki. Naçizane insanla ilgileneceğim bir bölüm okuyorum ve sadece film izlemeyi severim, onda da yeterli görmüyorum daha kendimi 🙂 Zamanla..

   • senar1st says :

    bir ara senaryo yazarlığına girişmiştim ama olmadı ne yazık ki 🙂 hem hazır değilim daha. belki 10 yıl sonra.. tarantino gibi bir şey olmak istiyorsan bekleyeceksin 🙂

   • elhes says :

    Yani bir birikim olmalı, tarantino olmak kolay değil. Ama nolan gibiler de doğuştan yetenekli oluyor. Şans 🙂
    Bir de bir şey sorayım madem. Mektup ya da defter göndersem adres olarak internetten bulduğum adresi yazmam yeterli mi? Yoksa ekstra yazmam gereken bir şey olur mu?

   • senar1st says :

    tarantino gibi değil tabi. ona yakın. 🙂

    valla adres konusunda bir şey diyemeyeceğim. onu telefonla öğrenebilirsin:)

   • elhes says :

    Sağolasın yine de öğrenirim ben 🙂 Tarantino da iyidir nolan da kıyaslama yapmayayım en iyisi 😉

   • senar1st says :

    Nolan bence daha iyi 🙂

   • elhes says :

    Bence de nolan. Prestij, Memento, Inception, Batman’den bahsediyoruz.. Bakalım yeni filmi nasıl bir şey olacak gene nasıl bir harika yaratmış..

   • senar1st says :

    nolan sanat toplum için
    tarantino: sanat sanat için

    🙂

 20. gkce says :

  Merhabalar benim de bir sorum olucaktı.Nisanlim 1hafta önce ısparta ya acemilik için gitti.Fakat gözlük kullandigindan dolayı ayirip Bugün Manisa Batı Kışlaya göndermişler.Sormak istedigim konu Acemilik suresi ne kadar ve dagitim olarak tekrarbonu gönderirler mi yoksa Manisada mi kalır?

 21. Asli says :

  Acemi birliğinde ziyaret etme var mi

 22. pınar says :

  Merhaba erkek arkadaşım dun yola çıktı merak ettiğim bir kaç şey var sormak istedim mektup yazarsam once okunup sonra mı veriliyor askerlere daha once duymuştum sanırım ama doğruluğundan emin olamadım ve herhangi bir saatte arasam sorun olur mu acemilik kaç gun sürüyor birde kafam karıştı yorumları falan okuyunca

Trackbacks / Pingbacks

 1. Askerlik nasıl bir yer? Usta askerin gözlemleri… « senar1st - 15 Ağustos 2012

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: