Askerlik anıları…Acemi askerin gözlemleri…

Önceki konunun devamı gibi düşünün bu konuyu. O konuda ilk günkü kayıt işleminden bahsetmiştim. Bu konuda ise acemilik süresi boyunca yaşadığım şeyleri anlatacağım. Her yerde bulamazsınız bu gözlemleri. Başlıyorum.

Bu yazım Manisa batı kışlasın için yüzde yüz geçerlidir. Diğer yerler için ufak tefek değişiklikler söz konusudur. Her yerde her acemi böyle yapar. O yüzden farklı muamele farklı eğitimler beklemeyin. Yazıyı okuyun hazır olun askerliğe:)

2. GÜN

Cuma günü kayıt işlemi bitti ve cumartesi günü sabah 06:30 da uyanmıştık. Şu sesle: “koğuş kalk” 😀  Hafta sonları bu saatte uyanırsınız ama hafta içi  04:30 gibi kalkarsınız. Size yarım saat falan tanırlar. O sürede ilk işiniz lavaboya gidersiniz ve tıraşınızı olursunuz. Sonra kamuflajları giyerseniz ve dışarı da sıraya geçerseniz. Takım sırası, manga sırası falan herkes şaşkın şaşkın bakar. Kimse bilmez sırasını afallar. O yüzden sıranızı iyi bilin. Daha sonra yemekhaneye yol alırsınız sıralı bir şekilde. Kahvaltınızı yaparsınız ve dışarıda yine sıraya girersiniz. Alışınız sıralara:D Daha sonra ise valizinizle beraber amfiye(toplanma yerine) giderseniz. O bölge sizin acemilik süreniz boyunca en çok vakit geçireceğiniz yer.

İÇTİMA

Günde bir çok kez içtimaya girersiniz. Nedir içtima? Sayımdır. Toplanmadır.  İki tane vardır. Birincisi bölük içtiması… Sizin bölüğünüzde yapılır. o amfi dediğim yerde. Günde çok kez yapılır. Yemekten önce sonra, akşam koğuşa  giderken sabah gelirken… Çok kez girersiniz. Diğer iştima ise alay içtimasıdır. Bu içtimada tüm alay tüm askerler büyük alanda toplanırlar. Günde iki defa yapılır. Birincisi saat 9 gibi… Diğeri ise 17 gibi… Yüzbaşı vs gelir sizi selamlar gidersiniz. Orada da sayım yapılır. Bir arkadaş bir espri yapmıştı: “sivil hayatta beni bu kadar sayan, saygı duyan kimse olmadı, hüzünlendim lan şimdi” Kopmuştuk gülmekten. Neyse . O iştima alanında çok sıcak olur. Bizim her içtimamız da güneş tepeden vururdu bize. Manisa da 40 dereceye yakın sıcaklık olur ve biz bekleye bekleye pişerdik. Abartmıyorum.

MINTIKA

Bölük içtimasından sonra alay içtimasından önce yapılır. Size ayrılan bölgede temizlik yaparsınız. İzmaritleri, çöpleri toplarsınız. Herkes sigara içer ve izmaritini yere atar. İçmeyen adam da toplar onu. Sigara içmeyenler benim gibi kızar bu duruma. Çünkü kimse yere bir şey atmasa mıntıkaya gerek kalmaz. Amaç da bu zaten. Kendi pisliğini temizle.

YEMEKLER

Bizim Manisa batı kışlada yemekleri sivil kuruluş yapıyor. Asker değil yani. Doğu kışlada iseniz size yemekler soğuk gelir. Biz sıcak sıcak yerdik. Yemekleri sivil şirket yaptığı için lezzetli olur. Ben sivil hayatta yemediğim yemekleri askeriyede yemiştim. Abartmıyorum. Hiç yemek seçmedim hatta. Bilmiyorum tatlı geldi bana. Ya da zorunluluktan yedim 😀 Sabah kahvaltınız saat 5-6-7 gibi olur. Öğle  yemeği ise 12 de.. Akşam yemeği ise 20 gibi olurdu. Sırada bekle bekle, yemeği ye sonra zaman geçer yarım saat falan. Size kalır 15-20 dakika. O ara da sevdiğinizle görüşmek isterseniz kulübelere yardırın.

GECE İÇTİMASI

Yemeğinizi yediniz ve sıraya gireceksiniz koğuşların önünde. Son kez sizi sayarlar. Bir kişi bile eksik olursa içeri giremezsiniz. Ceza da alabilirsiniz bir kişi için. Askerlik böyle işte. Hata bireysel ama ceza değil.

EŞYALARINIZ

Sivil eşyalarınızı o bir kaç günde depoya bırakırsınız ve acemilik süresi boyunca onlara ulaşamazsınız. Yemin töreninden bir gün önce alırsınız. Diğer yandan size askeriye tarafından verilen valizi de taşırsınız hep. Bilmiyorum başka alaylar taşır mı ama biz her gün taşırdık. Amfiden koğuşa, koğuştan amfiye… Anamız ağlardı o yükün altında git gel… Bir de yürüyüş yapa yapa giderdik bazen iyice yorulurduk.

KOĞUŞLAR

Sayıldınız ve koğuşlara gireceksiniz artık. Kamuflajları, botları çıkartırsınız ve lavabolara gidersiniz. Orada büyük bir kalabalık göreceksiniz. Geceden traş olan adamlar, ayağını yıkayanlar, yüzünü yıkayanlar… Bizim lavaboda  20 tane musluk vardı ve içerisi ana baba günü gibiydi. Aşırı kalabalıktı ve hamam gibiydi. Göt kokusu, ayak kokusu, ter kokusu, apış arası kokusu.. Hepsi birbirine karışmıştı:D

BOT NÖBETİ

Yatıyorsunuz ve geceleri sırayla bot nöbeti tutuyorsunuz. Bir saat tutuyorduk biz. Ben iki defa tuttum. Birincisi 02:00-03:00 arası diğeri ise 21:30- 22:30 arası idi. Bot nöbeti iyidir. Çünkü mükemmel bir sessizlik olur. Düşüncelere dalarsınız kafa dinlerseniz. Ben bu notları yazardım nöbette. İyi olurdu.

EĞİTİM

Her gününüz eğitimle geçer. Yemin töreni için yürüyüş yaparsınız. Tören yürüyüşü, uygun adım falan… Size esas duruşu, selam vermeyi, silahla hareketleri öğretirler. Atış da yaparsınız. Herkes yapacak mecbur. Bazen geceleri eğitime çıkarsınız. Rambo gibi yüzünüzü boyarlar. Bazen ceza alırsınız gündüzleri bir kaç kişi yüzünden… Süreli çömel-kalk yaparsınız. Sırada beklersiniz. Kısacası hiç boş vaktiniz olmayacak ve işin aslı da çok yorulacaksınız.

SİGARA

Askerde herkes sigara içer. Eğer siz de ben gibi içmiyorsanız yandınız. Her dakika o dumanı içinize çekersiniz. Pasif içici olursunuz. Maruz kalırsınız dumana. Mesela sırada sigara içerler ve sıradan ayrılamazsınız. Yasak çünkü.

ASKER

Bazı askerler var bir boktan anlamıyor.Onlar anlamadığı için siz de yanıyorsunuz. Sert davranılmayı hak ediyorlar. Ama onlar yüzünden bize de sert davranılıyor. Çünkü herkesi aynı sanar komutanlar. Komutan izin verir “lavaboya gidin” diye. Asker iki dakika sonra yanına gelir izin ister komutandan. Hoba! Yürürken sol ayağını bas der. Adam sağ ayağını basar. Sırada konuşmayın der. Adam konuşur. Laf anlamaz

ACEMİ BİRLİĞİM

Ben Manisa’da 15 gün acemilik yaptım. Acemi birliği zordur. Çok yorulursunuz. Hiç boş vakti bulamayabilirsiniz. Sıcak yere düşerseniz Manisa gibi yere yandınız demektir. Askerde zaman geçmez gibi gelir ama geçiyor arkadaşlar. Ben 15 günü yedim ama zor geçti. Bir şekilde geçti. Fazla kasmayın eğlenmeye bakın yeter. Eğitimleri spor olarak görün. Nasıl olsa acemilik süresi bitecek diyin yeter. Şafak falan da saymayın sakın. İşkence olur.

BOTLAR

Botlar küçük değildi. Sıkı olsa idi yanmıştım. Benim ayağımı hiçbir zaman bot vurmadı, ayağımda yara olmadı. Diğer çoğu elemanın ayağında bu sorunlar oldu. Botunuz bir numara büyük olsun.

POŞETLER

Kısa dönemli adamlara poşet derler. Ben de poşettim yanlış anlaşılmasın. Bu adamlar bir şey görmüş adamlar… Konuşması da daha kolay oluyor sizi daha iyi anlayabiliyorlar.

RAHATLIK

Askerde rahatlık yoktur. Amaç seni sıkmak, ezmek. Anla sivil hayatın değerini.

REVİR

Revire çıkacaksanız eğer gerçekten bir şeyiniz olsun. Yalandan günü kurtarmak için çıkmayın. Çok adam fırça yedi. Adamın doğuştan beri gözleri sarıymış revire gitti bi ton fırça yedi herkesin içinde. Doktor da haklı yani… Hasta iseniz size istirahat verirler. Yatak, terlik, spor istirahatları en meşhurlarıdır. Ama kullanmamaya bakın. Yatak istirahatına giren adam daha çok hasta oluyor:D Koğuştan çıkmak yasak onlara. Gün boyu koğuşta. terlik istirahtında ise ayağınız ağrır. Hem de çok toz olur. İstirahatlıım diye kaytaracağınızı düşünmeyin. Koğuşları falan temizlersiniz. Mıntıka yaparsınız. Bir şekilde bir iş yaparsınız. Mantık şu: “Onlar yürürken sizi çalışmaz görürlerse onların motivasyonu düşer.” Bunun için işte sizi başka şeylerde çalıştırırlar.

KOĞUŞ

Koğuşlarda yaklaşık 60 yatak var 100 e yakın adam kalıyor. Ranzalar iki katlı. Geceleri orkestra eşiliğinde horlama sesleri duyabilirsiniz. 😀 Diğer kokuları da alırsınız:D Ama zamanla o kokulara da alışıyorsunuz:D

BANYO

Haftada bir iki defa banyo yaparsınız. O da 5 dakika falan sürüyor Yani bir şey anlamazsın banyo keyfinden. Ama sabahları ihtiyaç banyosu olur. Orada serbestsiniz. Her istediğinizi yapabilirsiniz. Yeter ki içtimayı kaçırmayın.

BOT BOYASI VE TRAŞ

Her gece botunuzu boyayın. Sabah uğraşmazsınız. Traşınızı ise sabah olun geceden uzamasın. Her daim traş olacaksınız unutmayın.

HİYERARŞİ

En baba yeridir askerlikte. Üst asta emir verir ast da astına… En son size gelir. En çok siz fırça yersiniz. Çünkü size fırça atan da fırça yemiştir. Anladınız değil mi?

UCUZLUK

Askerde mükemmel derecede ucuzluk var. Sivil hayatta ödediğiniz paranın  üçte birini askerde veriyorsunuz. her şey ucuz. Para bitmiyor:D

ATIŞ

Siz atış yapacaksınız üç tane. Herkes yapacak mecbur. Ben atış yaparken çok korkmuştum. Yüzümü dağıtır mı teper mi diye? Bizi korkutmuştu büyüklerimiz çünkü. Sonra öğrendim ki tüfeği omuz boşluğuna iyi yerleştirin hiçbir şey olmuyor. Nefesinizi tutun basın tetiğe . Dan! 😀 Ben ilk attığımda yanımdaki eleman hoplamış sesten:D kulaklarımız çınladı o seste. g-3 piyade tüfeği çok ses yapıyor ama ikinci atışta alışıyorsunuz sese. Korkup ağlayan bile vardı:D Komik. benim atışım başarılı oldu. Yüzde 10 lık kısıma girdim. Yüzde 90 ı başarısız oldu. Counter’ ın etkisi 😀

İSPİTÇİLER

Her yerde, her şeyi, herkese söylemeyin. Başınız yanar.

BAĞIRMAK

Mümkün mertebe bağırın. Çok bağırın. Avazınız çıktığı kadar bağırın. Siz kazanırsınız her zaman benden demesi. Hoşuna gider komutanların. Eğer size komutanın biri “bana sesini yükseltme “falan derse(buna ihtimal vermiyorum ama) diyin ki ona “bana bağırmayı siz öğrettiniz komutanım”  Hiçbir şey diyemezler. Çok bağırın haberiniz olsun.

YEMİN TÖRENİ

İsteyenin ailesi gelir yemin edersiniz son gün. 2-3 gün önce silahınızı teslim edersiniz bir gün önce sivillerinizi alırsınız. Yemin törenini ya amfide ya da tören alayında yaparsınız. Amfide aile falan olmaz. Yapmak isteyen yapacak durumu olmayanlar orada yapar. Tören alayında ise vali, komutanlar falan gelir yemin edersiniz. Artık asker sayılırsınız. Acemi değilsiniz.
Askerlik bu kadar işte. Usta askersiniz artık. Hayırlı olsun :)Böyle uzun detaylı yazıyı da her yerde bulamazsınız.

Usta birliğimden dönünce de gözlemlerimi yazarım.

Hadi kolay gele

Daha fazlası için sağdaki ‘asker-terör’ kategorisine bakabilirsiniz.

Güncelleme: Usta birliği yazısı

Reklamlar

Etiketler:, , , , ,

About senar1st

Merhaba değerli okuyucular… Bloğumda hemen hemen her konuda yazı yazarım. Yolda yürürken gördüğüm bir şeyden rahatsızlık duyarsam o konuda tutar yazı yazarım.Ama genel olarak filmler üzerine kişisel yorumlarımı görürsünüz. Yorumlarım film izleyen kitleye göre yazılır. Filmleri izlemeyen okumasın. Yazmak benim için bir zevk. Bu zevkimi de kalemimi kullanarak gideriyorum. Umarım yazılarımı beğenirsiniz. Eleştirmek isteyen varsa da buyrun eleştirsin. Eleştiriye açığım :)

122 responses to “Askerlik anıları…Acemi askerin gözlemleri…”

 1. taner says :

  bende 3 nisan 2012 de manisadayım insallah acemilik gunlerine hazır bi kafayla gidecegim verdigin bilgiler icin saol Allah razı olsun.

  • senar1st says :

   Rica ederim. Yararlı olduysa eğer sevinirim. Çünkü size yararlı olsun diye yazıyoruz bunları. Sormak istediğin bir şey olursa yanıtlarım. Ne bileyim: bölümü falan sorarsın. Yanıtlarım. Ben bitirdim fikir sahibiyim çünkü 🙂

   Hadi ALLAH’ a emanet ol 😉

 2. ayşe says :

  Benimde erkek arkdasım manisa merkez batı kıslada yapacak 3 nisan 2012 😦

  • senar1st says :

   Merhabalar 🙂

   Erkek arkadaşınız şanslı imiş.. Doğu kışlaya göre daha iyidir. Usta birliği ise büyük olasılıkla Kıbrıs ya da Şanlıurfa olur. İki yer de zor yerlerdir açık söylemek gerekirse… Tabi bu yerler içerisinde basit görevlerde de bulunrak askerliğini rahat bir şekilde tamamlayabilir. Şans işi…

   ALLAH sabır versin herkese 😉

 3. derbeder says :

  ben uşaktan gidiyorum batı kışlaya 23 şubatta telim olacagım 4 tane bilgisayar belgem ve bonservisim var yüksek makamlardan yazıcı olmama fayda sağlar mı 7 yıldır bilgisayar işiyle ugraşıyorum

  • senar1st says :

   Merhaba derbeder
   Sana şunu söyleyeyim. Bilgisayar mühendisi olan adam bile yazıcı olamadı 😀 Gitti bir hurdacı yazıcı oldu 😉 Askerde hiiç belli olmaz kimin ne olacağı. Mantık arama yani 😀 Tamamıyla bölük komutanın ya da bölük astsubayının insiyatifi doğrultusunda o göreve gelebilirsin.

   İkinci olarak yazıcılıkta zordur kardeş… Bizim yazıcılar hep isyan ediyordu.. Çok dosya falan filan uğraşıyorlar, uyuz rütbelilerle uğraşıyorlar… Adamların ruh sağlığı gitmişti. Ama tabi şansına bölük astsubayı (çünkü onun odasında çalışacaksın) iyi biri olursa on numara olur. Yazıcılık askerde fiyakalı bir şeydir. Nöbetleri sen yazarsın, izinleri sen ayarlarsın… Herkesin işi düşer sana yani.. Kimse sana kolay kolay laf atamaz. 😀 Çünkü adamların işi düşecek sana 🙂

   Sen istiyorsan yazıcı olmak şunu yap: Yeni geldiğinizde size sorular soracaklar… Kimsin necisin ne iş yaparsın… Mümkün mertebe abartarak söyle 😀 Ama istiyorum deme… Dersen kaybedebilrsin… Sadece uzman olduğunun izlenimini ver.. Onlar uygun görürse alır seni zaten. Gttiğin yerde yazıcı varsa (senden önce gelenlerden) onların terhisini beklemk zorunda kalırsın. Bir de bu var.

   Ben senin yerinde olsam gititğim zaman bölk ast. hakkında bilgi toplardım. “İyi biri mi nasıl insan” gibi sorular sorardım üst devrelerine…Eğer iyiyse sizi görüşmeye çağıracakları zaman da bombayı patlatırsın 🙂

   ALLAh sabır versin kardeş 🙂

 4. sametdemirsoy says :

  merhabalar bende 92/1 b manisaya gidiyorum usta birliği genellikle nereye gönderiyor birde komando seçmeleri varmı teşekkürler..

  • senar1st says :

   Merhaba,

   usta birliğin ya Kıbrıs olur ya da Şanlıurfa olur. Bunların haricinde de başka bir il gelebilir. Urfaya düşersen daha rahat edersin.

   Komando seçmeleri var tabi ki… Muayane olduğunda “komando olmak istiyorum” seçeneğini işaretlediysen sonra seçmeler katılırsın. Öncelikle doktordan komando olabilir raporu almalısın. Sonra sabıkana bakarlar. İncelerler işte…

   Acemi birliğine gittiğinde eğitimlerde kendini göster, komutanların gözüne gir belki olursun. Gittiğin zaman rütbelilere sorup bilgi al. “ne zaman? ” falan gibi sorular sor.

   Komando olmayı gerçekten istiyor musun? Her babayiğidin harcı değildir yalnız. her türllü ağır eğitimden geçiyorsun. Sonuçta dağlara çıkacaksın. Seni adamlar iyi eğitecek ve ezecektir. Fiziki yorgunluk dahil her şeye “varım” diyorsan ol kardeşim.

   ALLAh sabr versin askerlik görevinde:)

 5. sametdemirsoy says :

  cevap için teşekkürler muaynede olmak istemiyorum demiştim ancak birlikte yapılan muayene gerçek muayene kanımca usta birlği kıbrıs yada şanlıurfa derken 🙂 uzun dönem gidiyorum ben kıbrısa uzun dönem asker yollanıyorumu ki ? komando zor iş seçerlerse ne ala peki benim anlamadığım 28 günlük acemi eğitimi var bu birlikde nasılda doğu illerine terör bölgelerine gönderirler böyle askerleri 28 günde ne eğitim vericeker ki

  • senar1st says :

   Rica ederim 🙂

   Usta birliğin kıbrısta olabilir hiç farketmez. Çünkü kıbrıs a dauzun dönemliler gidiyor. Kısa dönemlilerin yüzde doksanı gidiyor. Uzun dönemlilerin ise belki yarısı… Diğerleri de Urfaya düşer. Diğer grupta başka illere düşer.

   Birinci kural askeriyede mantık arama 😀 28 günlük eğitim alsan bile size soracaklar “komando olmak istiyor musunuz? ” diye. Ondan sonra sizi belki komando taburuna alırlar. Orada eğitlirsiniz. Belki de 28 günlük olduğun için seçme bile yapılmaz belli mi olur. Kısa dönem askerin nereye düşeceği belli. Ama uzun dönemin askerin nereye düşecei belli değil. O yüzden seçmelere katılıp başarılı olursan doğu illerine (zorunlu olarak)düşersin.

   saygılarımla 🙂

 6. sametdemirsoy says :

  gerçekten okadar detaylı anlatmışsın ki kendimi asker zannettim bi anda 😀 benim bir arkadaşım ordaydı geçen dönem dağıtımı ısparta 40.piyade alayına çıktı ama ordan da dağıtım olucakmış öyle dedi hayırlısıyla gidip görecez 🙂

  • senar1st says :

   🙂 Teşekkür ederim. Aynı şeyi başka bir arkadaşım daha demişti. O kadar anlatmışsın ki dedi bir anlık asker sandı kendimi yazının içinde kayboldum, sonra yazı bitince de kendime geldim nerede olduğumu anladım dedi . Çok gülmüştüm 😀

   Ispartada dağ-komando okulu vardır. Öyle geçer ismi. Bayağı meşhurdur. Adı üstünde komando okulu. Bir de İzmir de var komando taburu…

   Hayırlısı olsun senin adına 🙂
   Dilersen usta birliğiyle de alakalı yazı yazmıştım. Onu da okuyabilirsin. Kategorilerden “asker terör” in içeresinde askerlikle alakalı konular var.

   Kolay gelsin, hayırlı günler dilerim 🙂

 7. sametdemirsoy says :

  evet orantılı okudum usta birliğinide 🙂 460 günü sığdırmışsın resmen 🙂 birde piyadeler kep takıyor dimi ıspartada 40.piyade ama mavi bereler 🙂

  • senar1st says :

   460 günü daha falza yazıya sığdırmıştım. Her şeyi yazmıştım bloğa, yayınlamama az kalmış, çat elektrikler gitti yazının tamamı silindi. Ondan sonra da işte kısa yazdım 🙂

   Evet, 40. piyadeler mavi bere takar 😉

 8. sametdemirsoy says :

  Neden bizede verseler olmuyomu 😀

 9. sametdemirsoy says :

  🙂 kepin modası geçti 🙂 birde bu birlik ulaştıma mı geçiyor sülüslerde genellikle nasıl bir isim geçiyor örn. şöför sürücü vb.

  • senar1st says :

   Kep rahattır bakma sen. Bere kışın ve yazın hep sıkıntıdır. Kışın ıslanır kafaya ağır gelir, yazın da çabuk terleme yapar. Kokar haliyle de… Kep ise daha rahattır bence.

   ulaştırma birliği dediğin gibi şoförlerin işi… Albayın bile şoförü olabilrsiniz. Askeriye içerisinde ulaştırma yapar işte. 🙂

 10. sametdemirsoy says :

  hımm o zaman şöför olma ihtimalimizde yüksek 🙂 Albay şöförü forslu duruyo yahu 🙂

  • senar1st says :

   Altınıza verirler Seat marka arabayı… Gün boyu sivil takılırsınız, cepinizde cep telefonu… Öyle rahattır ; ama psikojik baskı vardır 🙂

 11. sametdemirsoy says :

  İstanbul Şöförüyüz seat mı var renault falan biliyodum ben 🙂 sivil birde iyimiş 😀

  • senar1st says :

   Reno eskidendi. Şimdi daha iyi arabalar var. Tuğgeneralde yani tugay komutanında grand cherokee (jeep) vardır. Bunu yanında Megane ve Wolkswagen arabaları bulunabilir. Ha bir de land rover(otokar lisansı) tabiki vazgeçilmezdir.

   Sivildir bir de çok artis gibi gezerler. Sanki para alıyor lavuk 🙂

 12. sametdemirsoy says :

  🙂 gerçekten iyimiş varsa seçmeleri katılırız varmıdır senar1st 🙂

  • senar1st says :

   Var tabi 🙂 Ama çok dikkat ederler. Faça falan olmayacak, bağımlılık olmayacak. Çakı gibi olman lazım derler. Test yapıyorlar. En büyüğü ise Ankara da oluyormuş. Koruma mı ne oluyorsun. Maaşın da çok iyi oluyor. Seni bi’ güzel de eğitiyorlar.

 13. sametdemirsoy says :

  hımm ne faça ne bağımlılık hiç bişiy yok maşallah 🙂 laap diye albay general şöförü yapmazlar eğitimi de vardır illa kısmet hayırlısı böyle ilglilenip yanıtladığın için teşekkür ederim ayrıca :9

 14. sametdemirsoy says :

  🙂 smileyi yapamadım 😀

 15. sametdemirsoy says :

  yani ancak torpil bazen patlayatabiliyo 🙂

 16. sametdemirsoy says :

  var aslında bir iki kişi patladğına şahit oldum o yüzden dedim 🙂

 17. sametdemirsoy says :

  Hayırlısı Dediğin gibi ama tavsiyelerini iyi okudum yapmaya çalışıcam usta birliği bakalım ne olacak =)

 18. sametdemirsoy says :

  inş. kardeşim saolasın isminde senar1st diye kalır aklımda 🙂

 19. Slny says :

  yazini cok begendim ellerine saglik, usta birliginide sabirsizlikla bekliyorum.
  sizin icin askerlik zordur tabi ama ozurdileyerek soyluyorumki ben okurkende dinlerkende cok egleniyorum 🙂 …
  _ kuzenim acemiligini izmir focada yapti, 3ay dolmadan da doguya gonderildi, normal mi? Bide usta birliginde telefon kullanabilme orani ne kadara çıkıyo? 😀

  • senar1st says :

   Merhaba 🙂 Teşekkür ederim güzel iltifatların için. AMa usta birliği yazım çoktaaaan yazıldı. Ben döndüm bile 😛
   İbrete alem olsun sizi de askere alalım 😀

   Foça eyvah eyvah! Tehlikeli yermiş. Usta birliğinde telefon kullanma oranı şu şekilde. Her yerde kulübe vardır. Mesai saatleri haricinde sizi kulübeden arayabilirler. Ya da kulübe dışardan arama kabul ediyorsa siz de arayabilrsiniz. saat 17 den sonra görüşürsün büyük olasılıkla 😉

 20. Slny says :

  Evet , yorumu yazdıktan sonra usta birligini okudum 🙂 pardon.

 21. sametdemirsoy says :

  Ulaştırma sür-101 tekerlekli sürücü er nedemek senar1st bey 🙂

 22. sametdemirsoy says :

  sonuç ? benim öyleymiş şubeye gittim bi bayan söyledi nolacak benim halim 🙂

 23. sametdemirsoy says :

  🙂 internette araştırdım da manisada herkese aynı yazıyormuş şöförlük eğitimi almıycakmışız herkes avcı er falanmış hiç bişiy anlamadım 🙂 gidip görücez

  • senar1st says :

   dediğim gibi mantık arama 🙂 Şoförlük eğitimini ambulans şoförleri alır. O da gaziemir de…
   senin stütüsünde ulaştırma yazıyorsa usta birliğin Lojistik taburu ulaştırma bölüğü olur. Urfaya düşersin yüzde doksan.

   Hayırlısı olsun kardeşim 🙂

 24. sametdemirsoy says :

  ŞanlıUrfa vayy güzel yerdir orası ya 🙂 tekerlekli araç 😀 tekersizi tank vs heralde saol kardeşim
  %90 urfa he 🙂

 25. sametdemirsoy says :

  teşekkür ederim acemiliği bitiriyim hemen yazacam buraya 🙂

 26. sametdemirsoy says :

  bu iyidi 😀 peki 28 gün sonunda sınır bölgelere gönderme imkanı varmı şöför olarak

 27. sametdemirsoy says :

  🙂 Hayırlısı artıkk bekleyin gelicem 😀

 28. sametdemirsoy says :

  Saol Kardeşim verdin bilgiler ve ilgilendiğin için …;)

 29. cihan says :

  merhaba ben 92/1 /b tertip manisa ya gidiyorum. sülüsü pazartesi günü alacağım.ama sülüsü gördüm:) tekerlekli taşıt sürücü eri yazıyordu.Aslında ben bilgisayarcıyım 6 senedir yetkili serviste teknisyenlik yapıyorum.ben sürücülüğü mü ön plana çıkarayım yoksa bilgisayarcıyım mı diyelim hangisi usta birliğinde faydalı olur acaba?

  • senar1st says :

   Bilgisayar dersen daha rahat edersin 🙂 Her yönden. Ama cevabım belirsiz olur. Sürücü olup çoğu şeyden yırtan adam vardı. Bölük bölük değişir bu.

   Ben senin yerinde olsam bilgisayar işletmeni yani yazıcı olurdum 🙂

 30. aredzy says :

  merhaba. erkek arkadaşım da manisa merkezde yapacak acemiliği. uzun dönem.. psikoloji nasıl oluyor orda ? biz çok sorun yaşardık, şimdi çok tatlı çok duygusal. mesafenin verdiği incelik var tabi de.. acemi bittiğinde cep telefonu yanında olabilecek mi ? nereye düşerse düşsün sorun yaratırlar mı ?

  • senar1st says :

   Merhaba aredzy…

   Soruyu sorabilecek en iyi kaynağı bulmuşsunuz. Bakın sitemin sağ köşesinde asker-terör kategorisi var. Oradan da daha detaylı bilgi edinebilrsiniz.

   Sizden ayrılabilir bile dediğim şeyi biliyorsa… Askerde zordur sevgili olmak. Dedim ya daha fazla detay için bunlşa ilgili bir yazım var. Okursanız yararınıza olur.

   Telefon konusu ise sakat. Yerinde olsam kullanmazdım. Askeri mahkemeye düşüp askerliği uzayabilir. Hem mahkeme süreci zordur. Denemesin bile .
   Yine de siz bilirsiniz 🙂

 31. Fatih says :

  Sa
  Oncelikle bir kac zamandir blogunuzu takip ediyorum
  Sunu farkettimki ozene bezene usanmadan sıkılmadan eşe dosta nasıl yardımci olurum azda olsun nasil faydam olur onun derdindesiniz Allah razi olsun bu zamanda kimse kimsenin halindn anlamiyor isin ozu bu aslinda…
  Benim sormak istedigim birsey var kisa donem askerlik yapicam acemilikte usta birligide manisa 1.pyd taburunda yapicam nasipse ben fotografcilik yapiyorum bonservisim vs. Var elimde size sormak istedigim belki biraz absurt olucak kisa donemsin alti ustu 5 ay askerlik yapicaksin hemen biticek zaten ama elimde bole bi imkan varken kullanim diyorum
  Sormak istedigim fotografciyim ve kisa doem askerlik yapicam birlige geldigimizde diplomadir bonservis tir lisanstir bizden isticekler fotografci olurmuyum olsam bu iyi birsey midir kotu birseymidir bana faydasimi olur zararimi olur yarimci olursaniz cok sevinirim simdiden vericeniz tum yorumlar icin Allah razi ve tesekkuru bir borc bilirim.
  Ayin 12 sindede askere gidiyorum tez bilgi gelirse ne ala 🙂 12/08/2012 pazar asker

  • senar1st says :

   Merhabalar,
   İltifatlarınız için teşekkürü borç bilirim. Sizin de dediğiniz gibi yardımcı olmaktan başka amacım yok.
   Fotoğrafçılık en kral(!) görevlerden birisidir. Stüdyoya sürekli gelen olur, fotoğraf çektirir, siz fotoğraf çektirmk için bazen dışarı gidersiniz; fotoğrafların baskısı için çarşıya inersiniz ve saire… Rahattır, güzeldir. Karşınanınız olmaz zaten. Belgelerinizi yanınıza almanız iyi olur. Tabi şu da var: Görev doluysa eğer fotoğrafçı olamazsınız ya da kısa dönem olduğunuz için o görevi uzun dönemliye verebilirler. Her ihtimale açık.

   Demek iki gün sonra askersiniz ha! Geçen sene o gün ben gitmiştim. Ne çabuk geçmiş koca bir yıl..
   Tez gide, tez gele 😉

   Saygılar

 32. Muge says :

  Kardesim Manisa’da kisa donem acemiliğini yapıyor o yüzden surekli böle konuları okuyorum netten. Merak iste 🙂 hayatımda cok arkadasımdan askerlik anısı dinledim böyle keyiflisini ilk kez duyuyorum:) okurken bitmesin istedim yazı. Bı insan bu kadarmi guzel anlatır herseyi valla bayıldım. Umarım usta birliğinizde iyi geçmiştir onu okumayida cok isterdim 🙂 bu arada kardesim batı kışlada usta birliği kibris 28. Mknz umarım iyidir

 33. Muge says :

  Bu arada diğer yazılarınızıda gördüm usta birliği ile ilgili yazınızida okudum . Size zor gelmiştir eminim ama ben okurken hakikaten cok güldüm , kızmayın bana gercekten cok keyifli anlatıyorsunuz. Elinde olsa gidip bende askerlik yapicam o derece yani : )müdaviminiz oldum sanırım yaklaşık 3 saattir blogu talan ediyorum : )

  • senar1st says :

   Merhabalar,

   Okurken ilk tepkim şöyle oldu: “hahahahaha!” Gerçekten mi? Çok mu eğlendirici? Çok mu komik? Biri benden mi bahsediyor? Bu kadar beğendiğinize şaşırdım üstelik çok da sevindim. Bana bunları kimse dememişti. Bu kadar poh pohlayan başkası olmadı. Yorumlara bakabilirsiniz yani 🙂 “Bana kızmayın,” demişsiniz kızılacak bir şey yapmadınız. Bunu başkası da demişti çok güldüm demişti. 🙂 Cem yılmaz da askerlik anılarını anlatırken “bundan daha iyisi bulamazsınız!” demişti. Yeni bir cem mi doğuyor yoksa 😛
   ha ha 3 saattir bloğumu takip etmek. Çok teşekkürler. Kendimi bi’ şey sanacağım neredeyse 🙂

   Şu yazıları bir de ben okuyayım yav. Ne zamandır bakmamışım. 🙂

   • Muge says :

    Valla aynen dediğim gibi , inanın abartmadan ve pohpohlama amacı gutmeden yazdım, daha düne kadar moralim berbatti .kardesimi askere yollamak ve hemen ertesi gunde abimin ameliyatı ust üste geldi . Yazınızı okuyana kadar duden şelalesi gibi geziyordum ortalıkta ağla ağla bünye sarsıldı tabii : )) dun gece yazılarınızı okuyunca birden “titre ve kendine gel muge kardesin nazi kampına gitmemiş bak hatta keyifli sayılacak bir yere gitmiş ” dedim. İcimi rahatlatınız 🙂 1 sene önce aynı yere girmişsiniz ve iste sapa Saglam gelmiş karşımda bunları yazıyorsunuz demekki yas tutulacak bir şey yok ortada. Şimdi sayenizde üzülmeyi bıraktım sadece özlüyorum 🙂 iyi ki yazmışsınız bunları iyi ki . Kendinizide bisey sanın bence cunku digerleri gibi ” yandınız bittiniz hayatınız kaydı ” yazmak yerine askerliğin guzel ve keyifli taraflarını gösteriyor geride bekleyenlerin icine su serpiyorsunuz daha ne olsun 🙂

 34. senar1st says :

  Öncelikle geçmiş olsun Müge Hanım. Umarım ALLAH yardımcınız olur.
  Yani askerlik tamam sivil hayat değil ama abartılacak kadar da değil. Bir de kısa dönem tez biter yani 🙂

  ablam da ben giderken ağlamış etmiş, annem de öyle. Başkasının yüreğine kılıç saplayacağıma(devamını getiremedim iyi mi 😀 ) neyse anladınız siz 🙂

  • Muge says :

   Anladım anladım 🙂 teşekkür ederim gecti bitti inşallah.. Arada kafama takılanları usta birliğine gittinde filan bilmediklerimi sorabilirim size diilmi? Ayrıca diğer yazılarınızda harika, kaleminiz cok guclu takipteyip 🙂

   • senar1st says :

    Sahi mi? 🙂 Tabi tabi… İsterseniz mail adresimi vereyim daha kolay olur ulaşmak.

    Diğer yazılar için de sağolun teşekkür ederim. Bulutların üstüne çıktım yine 😀

   • Muge says :

    Tabii . 90 larda cocuk olmak , plajdaki kadının macerası 🙂 askere sevgili götürmeme teziniz , israf konusu vs vs … Bakalım hergun okuyorum yavaş yavaş 🙂 mail daha rahat olur evet . Siz benim mailimi goruyorsunuz sanırım ,oraya bı mail atın sizinki de bende olsun . Tekrar tekrar teşekkür ederim .beni cevapsiz bırakmadınız . Zamanınızi aldım kusura bakmayın 🙂

 35. senar1st says :

  Ha ha Plajdaki kadının macerası. Ha ha sesli gülüyorum 😀 Kendi çapımızda yazıyoruz bir şeyler… Daha hazırda bekleyen bir sürü yazı var. Eskisi kadar yazmıyorum. Kendimi ezik hissetmemden ötürü sanırım.

  Yok estağfirullah zamandan bol ne var? Gereksiz değilsiniz ki zamanımı alasınız! 🙂

  • Muge says :

   Ezik hissetmekmi?
   En kisa zamanda yazın bence gerçi benim haddime düşmez tabii de en azından okumaya deger bisiler olur düşüncesindeyim. Zira su aralar çokça ve gereksizce Facebook ve twitter zimbirtilari sokuluyo gözümüze 🙂

 36. TUĞBA says :

  …Benim nişanlımda bugün öğlen teslim oldu çok ağladım ama gittiği yer doğu kışla rabbim benimkini de tüm askerleride korusun allah taburlarından ayırmasın inşallah sağ salim gelsinler hayırlı teskereleriniz olsun.

 37. meriş says :

  slm benim eşm bir hafta önce manisa merkez düştü batıkışla da acaba orda kaç gün acemilik yapılıyo bide yemin törenin den sonra eve glebiliyo mu lütfen cevap yazarmısınız eyer gele bilir se bn ve ogluşum gidip alıcaz

  • senar1st says :

   ya 30 luk yapar ya da 75 gün. Bunu ben bilemem eşiniz bilir. Yemin töreninden sonra usta birliğine teslim olması için bir kaç gün izin verirler. Manisa’ ya yakınsanız usta birliği de uzak olursa uçakla hasretinizi giderebilirsiniz.

   • meriş says :

    eşim bu ayın 21birin de yemin töreni olucak dedi ve bn istan bul dayım on dan dolayı sordum 2 yaşın da oglum var eyer gelmese gitmicem de ondan sordum cevap verdiniz için çok teşekürler

   • senar1st says :

    Acemi dönemi 21 inde bitiyor. Yemin törenine gitseniz iyi olur. Moral kazanabilir eşiniz.

    Estağfirullah. Teşekkür etmenize gerek yok

 38. kardelen says :

  meraba benimde yarim 22 eylülde gitti batı kışlada acemi birliği ve usta biirliği doğu olur diyede korkuyorum…görevi ne olucak diyede tabi umarım hayırlısı olur…tamamen şans mış bi çok kişiden sordum ..ama buarası rahatmış sanırım..illaki zorlukları olsada askerlik sonuçta ..28 gün sonra burda olcakmış….çok araştırdım bu askerliği:) bi yapmadığım kaldı…bende yapıyo sayılırım.=)..ne zaman alışır ve nasıl bir yer..teşekkür ederim şimdiden

  • senar1st says :

   Merhaba,

   Batı kışlası rahattır. Siz yapılıyor sanılırsınız ama yapanla bir değil 🙂

   Bu onun kişiliğine bağlı. Mecburen alışmak zorunda. Mecbur buna. Bu süre tamamıyla onun elinde. Onu tanımadığım için net bir şey söyleyemem. Nasıl yer olduğunu bir kaç yazımda belirtmiştim. Oralardan faydalanırsınız 🙂

 39. kardelen says :

  he bu arada adres ve telle ulaşma imkanım varmı acaba?…mektup olurmu acebilirte yada bişeyler yollasam=)…

  • senar1st says :

   188 li hatlardan net bilgi alabilirsiniz. Bana sorarsanızn teknolojinin olmadığı bir mektup çok daha manalı olur 🙂

   • kardelen says :

    evet mektup daha çok istiyorum =)..yerini tam öğrendimde umarım olur ulaşır eline=)…o arıyo ama çok kısıtlı zaman…askere sevgili götürmeyin yazısınıda okudum..orayı anlattığınız yazıda…bu benim için çok önemli nasıl neler yaşadı ilk gün nasıl bir yer diye….çok teşekkür ederim bilgiler için….ama sevgilikle olan konuda haklısınız öyle yapnlarda var ama üzerime alınmıyorum=)…..sevgi illa heran konuşmak yazışmak deildir beklemektirde ..seven beklemeli sabır etmeli…

   • senar1st says :

    Bekleyen sevgili evliliği hakediyor. Sadıktır bir ömür aynı yastık paylaşılır.

 40. senar1stkardeleni says :

  öyledir sanırım=) kıymet bilinsinde ….sonunda mutlu olmak varsa beklemekte nedir….beklenir…ya ayrıca umarım gec ulasmaz …acemi birlikte kac gunde ulasır.

 41. adnan says :

  benim zamanımdada aynıydı(1983’te) kadrolar ilkokul birden terkti fakat orada boğaziçi üniversitesini bitirip amerikada master yapmış gibi havalıydılar.askerliğimin ilk gününde koğuşta saatimi isteyen kadroya saati vermedim diye 50 şınav cezası aldım sabah kalkışta 5 dakika içinde koğuşu terk etmeyenlere kapıda bekleyen kadro palaskayla vuruyordu neyseki önümdeki askere vurduğunda ben fırladığımdan bana vuramadı sonra içtima alanına gittiğimde benden sonra gelen askerleri duvar dibine dizip öyle bir dövdüler ki ben nereye gelmişim askerlik bumu dedim eğer botlarımı koğuşta bağlayıp zaman kaybetseydim o dayak yiyenlerin arasında bende olacaktım o askerleri o şekilde dövenleri Allah’a havale ediyorum.

 42. nil says :

  merhaba` öncelikle bu aydınlatıcı ve rahatlatıcı yazılarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum. benim kardeşimde dün batı kışlaya teslim oldu. ama hala bizleri arayamadı. ben ulaşmaya çalıştım fakat bölük telefonunu açan olmadı. bizleri arayamamış olması normal midir? onu çok merak ediyoruz.

  • senar1st says :

   merak buyurmayın. işi çıkmıştır, müsait değildir. sandığınız kadar kötü yer değil orası. kart alacak durumu yoktur, tüm kulübeler kapalıdır, doludur. bir sürü ihtimal var.
   Kaygılanmayın muhakkak arar. 🙂

 43. kayserili says :

  bende 30.06.2013 de ordayım

 44. yusuf says :

  16 ağostosta kısa dönem olarak teslim olacam batı kışla acemi birliğim usta kırklareli öyle veya böyle bitecek bizi neyin beklediğini bilmiyoruz beden eğitimci olmamın umarım burda bir faydası olur..herşey oluruna varır..

 45. nur says :

  Bide kulubeler disardan aramalara acik mi

  • senar1st says :

   ziyaretçi saatleri var tabi. benim acemilik yaptığım yerde hafta içi ve sonu ziyaret açıktı.

   kulübeler dışarıdan açıktır. hepsi değildir. bir iki tanesi açıktır. tabi her bölükte böyle bir şeyin kesin olarak var olduğunu söyleyemem

 46. erkan says :

  Ben manisada bati kslada askerlik yapiyorum suanda size bunu soyleye bilrim acemilik cok pis brsey ama manisada usta birligi oldumu yasadi kisaca cok sey yazacagim ama tel sarji bitecek bilgisayardan yazarim

 47. burcu says :

  Iyi gunler. O kadar guzel açıklamışsınız ki okurken erkek arkadaşımın yanında gibiydim. Benim erkek arkadaşım 6 haziran pazar teslim oldu manisa merkez batı kislada su an. Size iki sorum olacak birincisi yemin toreninden once ziyaretci saatleri var mı? Izmire kadar gitmisken manisaya ugrayip gorebilir miyim? Ikincisi erkek arkadasim uni mezunu ama uzun dönem cikti. Dağıtım nereler olur sizce?

  • senar1st says :

   evet, yemin töreninden önce ziyaretçi saatleri var. üstelik sınırsız.
   ben ilk defa duydum üni mezunu olup uzun dönem olan. muhtemelen gönüllü olarak yapmak istemiştir. yoksa yasal haktır kısa dönemlik… tam emin olmamakla birlikte ya kıbrıs’a ya da şanlı urfaya düşer.

   • burcu says :

    Biz de sasirdik. Ama kendisi istemedi çünkü o da şok oldu. Bunda devre kaybi olmasinin bir etkisi var mı sizce? 1985 doğumlu. Zarftan gördüğümüz kadarıyla muhafızla ilgili bir sey yaziyordu. Nedir bu peki?

   • senar1st says :

    isterse 80 doğumlu olsun farketmez yani.

    aklıma bir şey geldi. asteğmen olarak yapacaksa 12 ay yapar. o zaman normal. ama normal er statüsünde ise ve de kendisi gönüllü istememişse -cem yılmaz gibi değilse- o işte bir yanlışlık var demektir. olağanüstü hal yok bir şey yok.

   • burcu says :

    Kendisi istemedi. Pfff niye böyle oldu o zaman. Onların bölük devre kaybıymıs hep ve uzun dönemmiş. Anlam veremedik😯 böyle işlerde de yanlışlık oluyorsa bir şey diyemem artık😣 😦 muhafizli bir şey yazıyordu zarfta.

   • senar1st says :

    yanlışlık var o işte. kısa dönemlik onun hakkı. savaş olağanüstü hal yok bir şey yok.
    dava falan açabilir.

   • burcu says :

    Tamam söyleyeceğim bunu ona. Yardımlarınız icin cok teşekkür ederim. Cok güzel aydınlatmışsınız insanları. Bu kadar detaylı bilgi başka yerde yok. O gider gitmez merak ettigimden orayı, yazınızla hiçbir soru işareti kalmadı kafamda 🙂 sağ olun. Bakalım usta birliği nereye çıkacak.

   • senar1st says :

    rica ederim efenim. yardımcı olabildi isem ne mutlu bana:) tez kavuşun

   • burcu says :

    Aminnn. Insallah. Tüm askerlerimiz sağ salim gelsin.

   • senar1st says :

    bir şey olmaz merak etmeyin. komandolar ve timler hariç kimse çatışmalara girmez. eğitim kazası olmadığı müddetçe sağ salim gelirler 🙂 biz erkek milleti biraz abartırız bu şeyleri.

    sorunuz olursa çekinmeyin yazın efem 😉

   • burcu says :

    Yüreğime su serptiniz 🙂 teşekkür ederim, tamam çekinmem. Sorum olursa rahatsız ederim sizi. Iyi günler 😉

 48. Ziyaretçi :) says :

  Öncelikle bu değerli paylaşım için çok teşekkür ederim.
  Bir soru sormak istiyorum yardımlarınızı bekliyorum 🙂

  Benim acemi birliğim Manisa merkez 1.piyade er eği. tugay. kmt. çıktı.
  Sülüs belgemde sınıf: BAKIM MUV.ÖZELLİĞİ: (BKM-606)(KOMD.)ELK.KARBÜRASYON ÇVS

  yazıyor merak ettiğim şey ben piyade mi olarak eğitim göreceği yoksa komando olarak mı bir de ELK.KARBÜRASYON tam açıklaması nedir?

  yardımlarınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkür ediyorum. 🙂

 49. Abdulkadir Taşçı says :

  selamun aleyküm askerlik 2017 tecilli bu sene kpss ye girip öyle gidecem tecili bozdurmaya. ben normal şartlarda yurt ortamın da kalan biri değilim açık konuşim ana kuzusuyum yani üni. okurken bile hafta sonları mutlaka eve gelirdim. asker de bu korkuyu stresi nasıl yenebilirim piskiyatriye gidip ilaç yazdırmayı düşünüyorum.

 50. Fazilet says :

  Kardeşim izmir seferihisar a gitti. Daha 1 gun oldu sabah 5 oldu ben uyuyamadim. Sadece onun için değil bizim icin de zor. Ailemizin tek erkeği. Kendini yanlız hisseder diye korkuyorum orda arkadaşlıklar zor mu ?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: