TÜRKİYE’DE KÖŞE YAZARLIĞI

Köşe yazarı, günlük, siyasal, ekonomik, toplumsal, magazinsel… olayları değerlendirip yazan ve yazdığı yazının gazetede yer almasını sağlayan kişidir. Genel olarak güncel olaylar ele alınır. Okuyucunun fikirlerini geliştirir ya da değiştirir. Toplumdaki bireylerin düşüncelerini yönlendirebilme yetkisine sahip insanlardır.

Günümüzde köşe yazarlığı eskiye oranla etkisini yitirmiştir. Artık her önüne gelen yazar olmaktadır. Türkiye’deki köşe yazarı çeşitleri:

-) Patronun damadı/gelini ya da bir akrabası olduğunuzda o gazeteye/dergiye kapak atabilirsiniz. Herhangi bir köşe yazarı ile akrabalık ilişkiniz varsa şansınız sizden yana olur.

-) Hükümete ya da muhalefete yönelik olumlu ya da olumsuz yazılarınız sizi ileriye götürebilir. Bazı yazarlarımız kariyerlerini geliştirmek amacıyla hükümete/muhalefete yavşayabilir. Nitekim seçim dönemlerinde bunu görmekteyiz. Daha fazla seçmen kazanmak için insanların fikirlerini değiştirmeye yönelik yazılar yazabiliyorlar. Savundukları parti seçimi kazandığında ise daha yüksek mevkilere terfi edebiliyor bu yazarlar. En baştan böyle gizli antlaşma imzalıyorlar çünkü.

-) Kendi fikriyle tamamen bağdaşmayan, patronların istediği türden yazılar yazıp özgürlüklerini kısıtlayanlar var.

-)Köşe yazarı olmak için genelde gazeteci olmak gerekir ama bu durum artık değişti. Şimdilerde BBG evi gibi yerlerden çıkıp popüler olmanız ya da program sunucusu olup TV’lerde şebeklik yapmanız yeterli. Kaleminizin sağlam olup olmamasına hiç gerek yok.

-) Kimisi başkalarına bir şeyler verir(!) öyle yazar olur.

Bunlar yazar olmak için gerekli olanlar… Yazı çeşitlerini ise söyle sıralayabiliriz:

+) Köşe yazarı, yazdığı yazının her bir yerine yıldız(*)koyar.  Sürekli “enter” tuşuna basar. Her satır bir cümledir. Bir kelime yazıp hemen “enter” tuşuna basar. Aynı anlama gelen cümleleri defalarca tekrar eder. Tüm bunların amacı sayfayı doldurmaktır. “Halk bir şeyden anlamaz, uzun yazıları okumaz o yüzden kısa yazıyorum” gibi savunmaları vardır.
Geçenlerde, siz de görmüşsünüzdür belki, tek cümleyle yazıyı noktalayan yazar vardı. Evet, tek cümle… Kısa yazmak önemli olabilir ama insan uzun yazarak da usta işi yazılar ortaya çıkarabilir.

+) Kimisi günlük yazıyor gibi yazar. Üslup yok, kelime hazneleri gelişmemiş, araştırmadan yoksun yazarlardır bunlar. O kişinin sevgilisi, annesi, babası olması yeterlidir. Bir yerden bir yere seyahat etmişse, evinin dekorasyonunu değiştirmişe, köpeğine kedisine mama aldıysa, annesiyle tartıştıysa hemen kalemi alır, yazmaya başlar. Bu tip yazarlara tek cevabım: dünya sizin etrafınızda dönmüyor.

+) Yazı aralarına spekülatif, paradoksal, kozmopolit gibi anlamını, kendilerinin bile bilmediği kelimeleri sıkıştırıp entel görünmek isterler.

+)Yazılarının en son cümlesinde çözüm önerisi yoktur. Herkes hataları bulur, o kadar sorunlardan bahseder ama çözüme yönelik bir şeyler sunmaz kimse. Çünkü kendilerinin alaya alınacağını düşünürler.

Piyasada bu özelliklerden bir gram bile nem kapmayan yazarlar da mevcut. Onları tenzih ediyorum.

Yazar demek geliştirici demek. Umarım kaliteli yazarlar köşeleri kapar ve ülke olarak, millet olarak daha uygar düzeye geliriz.

Saygılarımla…

Reklamlar

Etiketler:, , , , ,

About senar1st

Merhaba değerli okuyucular… Bloğumda hemen hemen her konuda yazı yazarım. Yolda yürürken gördüğüm bir şeyden rahatsızlık duyarsam o konuda tutar yazı yazarım.Ama genel olarak filmler üzerine kişisel yorumlarımı görürsünüz. Yorumlarım film izleyen kitleye göre yazılır. Filmleri izlemeyen okumasın. Yazmak benim için bir zevk. Bu zevkimi de kalemimi kullanarak gideriyorum. Umarım yazılarımı beğenirsiniz. Eleştirmek isteyen varsa da buyrun eleştirsin. Eleştiriye açığım :)

14 responses to “TÜRKİYE’DE KÖŞE YAZARLIĞI”

 1. Sed'ad says :

  Hangi gazetelere gonderme yaptin sen oyle ? Eyvah ! Mapusa dusersin alimallah 🙂 Bu cemiyet artik mason gibi islemeye basladi abartmak nasip olmasin 😛

  `+)Yazılarının en son cümlesinde çözüm önerisi yoktur. Herkes hataları bulur, o kadar sorunlardan bahseder ama çözüme yönelik bir şeyler sunmaz kimse. Çünkü kendilerinin alaya alınacağını düşünürler.`

  Buna cok dikkat ettigimi soylemenin yanisira, katildigimi da dile getirmeden edemeyecegim? “Olacak o kadar” konseptinde ne varsa kose yazilari tamamen ondan ibaret artik. Birileri,birilerine soru soruyor ama senin cikariminla, soran birileri de aslinda sorulanlarla is birligi icinde, diyorsun onlardaki buzuk korkusundan soz ederek. Ahanda burada paradoksal bir durum oldu simdi.

  Daha ne yazcaktim lan? Sacma oldu zaten yorum. kalsin boyle 🙂

 2. senar1st says :

  Yo bence güzel oldu 😉

  Eline sağlık bro

 3. beyond_er says :

  thanks dedim adamim, dogru mektuba ne denir ? 😀

 4. senar1st says :

  ne denir? bilmem. Mektubu yazana sormak gerek 😛

  Bu bir 😛

  İngilizce kelimeler kullanma bu iki 😛

  saygı bizden bu da üç 😛
  ahaha

 5. Muge says :

  Birde kimin kayığına binse onun küreğini çeken kaypak yazarlar var. Atıyorum bir sene önce yazılarında yerin dibine soktuğu adamı bir sene sonra göklere çıkarıyor bı bakmışsin can ciger kuzu sarması olmus . Misal Fatih altaylı ve Yılmaz ozdil. Fatih Altaylıyı günahım kadar sevmem ama Yılmaz özdili okurum oyle olduğunu bile bile okurum. Sebep : adamın öle bir üslubu var ki severken de soverken de lafını esirgemiyor. Ha kaypaklik yapmadimi illaki yaptı. Ama bir kiside çıkıp desin ki; “medya sektöründe su adam hiç kaypaklik yapmadı ” mümkün diil efendim Türkiyedeki hiç bir yayın organında tutunamazsin yapmazsan. Tutundurmazlar…

  • senar1st says :

   Türkiye şartları malum belli.. Bu saydığınız isimler hakkınızda suç açmasın aman dikkat 🙂

   • Muge says :

    Olmayan bisi yazmadım ki : ) hem allahaskina onlar benim gibi biriyle uğraşmazlar bile , onlar icin incir cekirdegi bile olamam ben. Sanırım anladınız ne demek istediğimi : )

   • senar1st says :

    Öyle demeyin. Çoğu psikopat gibi kim hakkımda ne yazmış diye bakıyor buralara… Sözlüğe bakıyorlar dava açıyorlar 🙂

   • Muge says :

    Haklısınız . Bundan sonra daha dikkatli olurum…

 6. uzunadam03 says :

  yazınızda haklısınız fakat Habertürk çok kaliteli bir gazete hiç köşe yazarlığı yapmadım fakat bu gazetede köşe yazarı olmak istiyorum Cumhuriyet başsavcısı dayım var ama torpille değil de kendi çabamla bir yere gelmek istiyorum yani nasıl köşe yazarı olabilirim ? ne yapmam gerekiyor

  • senar1st says :

   açık konuşayım mı? birilerinin tötünü yalamalısınız. kadınsanız kolay olur. erkekseniz bayağı bir uğraşmalısınız.

   kendi emeğiyle birikimiyle bu işi yapan kaç kişi var bir bakın! köşe yazarlarını tv programcılarını bir izleyin. erhan çelik denen kişinin geçmişine bakın. şimdi nerede olduğuna bakın… anlarsınız bazı şeyleri.

   başka bir yol daha var. popüler olun. bazı birikimi olmayan kadın yazarlar nasıl bu işi kaptı sanıyorsunuz. çoğu popüler kişiler.. gazete sahibi tanınan kişilere yer verir. köşe yazarı olmak kolay iş değil. türkiye’de hiç yapılacak iş değil.

   • uzunadam03 says :

    bayanım fakat sırf bu saydıklarınız ile köşe yazarlarının bir yerlere geldiklerini zannetmiyorum şahsen hiç olmadı cumhuriyet savcısı dayımı araya sokarım o da olmadı Recep tayyib erdoğan”ın pilotundan korumasına, danışmanına hepsi akrabam onlarla iletişime girerim ama hiç olmazsa çünkü ben kendi çabalarım ile köşe yazarı olup siz diyorsunuz ya şu kişi bunu yaparak bu kişi buradan yalakalık yaparak köşe yazarı oldu insanların benim için böyle bir şey söylemesini istemediğim için ben kendi çabalarımla biraraya gelmek istemiştim

   • senar1st says :

    bayanım diyorsunuz da mail adresiniz farklı söylüyor. 🙂
    her neyse. ben genelleme yapıyorum ama herkes öyle bir yerlere geldi demiyorum. hakkıyla da giden vardır.
    zürriyet(!) diye bir gazetenin köşe yazarlarına bir bakın bakalım. hangisi yetkin?

    size başarılar

   • uzunadam03 says :

    hakanfidan en sevdiğim insandır Türkiyede o yüzden 🙂 teşekkürler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: