Full Metal Jacket(1987)

Askere gitmeyen gençler için rehber niteliğindeki film. Acemi birliğinin nasıl bir yer olduğunu merak ediyorsanız filmdeki acemi birliğiyle ilgili olan birinci bölümü izleyebilirsiniz. Hemen hemen aynı… Filminde en iyi gördüğüm yer bu kısımlardı. Filmin diğer kısımlarını ise sıradan buldum. Gereksiz yere uzatılmış film. 2 saatte de anlatabilirdiniz.

Film saç kesme sahnesiyle çok sağlam bir giriş yapıyor. Herkes bu evreden geçer. Acemi birliğine ilk katıldığınızda saçınız kısa da olsa yine makineyle doğrarlar. Kaçarı yok: D Saçınızı kesen kişinin berber olduğunu sanmayın. Makineyi ilk kez eline alan biridir. Rivayetlere göre tıraş makinesini ilk gördüğünde “bu ne işe yarıyor?” diye soranlar bile varmış. Ki ben buna inanıyorum. Ben de acemilikte bu berber(!) sahnesini yaşadım. Saçlarım kısaydı ama berber görünümlü asker saçımı mahvetti. Yamuk yumuk kesti, bazı yerlerinde uzun saç kaldı. Falan filan… Aynada baktığımda ise bir an irkildim. Tanıyamamıştım kendimi :- ) Bu saç tecrübesini askere giden/gitmeyen herkes yaşamıştır, yaşayacaktır.

Komutan ne derse emret komutanım çekersin. Bu filmde de görüyorsunuz. Herkes “yes sir” diyordu. Aynı işte. Gıkın çıkmaz: D Süt dökmüş kediye dönersin. Sıkıyorsa sesin çıksın. Cem Yılmaz ne diyor? “buradan helikopterle Van’ a gidilecek vatan millet Sakarya,(komutan) helikoptere gerek yok ben yürüye yürüye giderim dersin. (asker)“ : )

En çok da vurgulanan öğe beyni yıkanan askerlerin katile dönüşmesi. Böyle bir ortam… İnsanları korku imparatorluğunda yönetirsen, onlar da gladyatör gibi davranır, barış yanlısı biri bile (filmde de gördüğünüz gibi) canavara dönüşür. Ne için? Toprak için. İnsanız ya hiçbir zaman yetinmeyiz. Sanki savaşlardan kazandığın toprakları mezarına götüreceksin. İhtiyacın olan toprak, üzerine bastığın topraktır. Daha fazlasına ne hacet! İnsanlardaki bu toprak hırsını, bu savaş hırsını anlayamıyorum.
Savaş insanları birbirinden ayırır. Her zaman dediğim gibi; “savaşta sadece bir asker ölmez, tüm sülale ölür!” (Neyse, isyana bağlamayayım yine… )

Yönetmenimiz bir şeyi öyle güzel(!)vermiş ki… Bakınız dikkatinizi çekiyorum. ABD askerleri o kadar masum insanı öldürüyor, tarıyor. Hatta bunu normalmiş gibi gösteriyor saygıdeğer yönetmenimiz Kubrick.  O da ne? Filmin son sahnesinde sniper(keskin nişancı) ABD askerlerini bir bir indiriyor. Yönetmenimiz ise o an bu durumu öyle bir gösteriyor ki seyirciyi üzmeyi başarıyor. Ulan o kadar Vietnamlı öldü. Bunu eğlenceli olarak gösterdin. Şimdi bir kişi öldü ve neredeyse kıyameti kopartacaktın. Haşa!
Çok iyi hatırlayın. Irak savaşında onca masum öldü, kimse bir şey demedi iki üç Amerika askeri öldü adamlar ortalığı yıktı. Adaletin bu mu dünya!
Arada da ABD askerini böyle çok iyi göstermişler. Dünyanın en iyi askeriymiş gibi sanki… Sahnelere dikkatli bakabilen ne demek istediğimi çok iyi anlar. Ne gösterirlerse ona inanırız.

Bunla alakalı iki tane video paylaşıp yazımı noktalayayım. Barış Akarsu ne güzel demiş: Kimyazmış Türkiye’de böyle sözleri?
“Tepede beyaz bir saray
Sarayda soytarı bir kral
Kara haber onun işi sıra kimde
Kanlı resimler ressamı
Sergide insan mezarı
Satılık olan karanlıktır çerçevede”

Sago da Irak savaşının görüntülerinden oluşan bir klip yayınlamıştı :

Fragman

Reklamlar

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About senar1st

Merhaba değerli okuyucular… Bloğumda hemen hemen her konuda yazı yazarım. Yolda yürürken gördüğüm bir şeyden rahatsızlık duyarsam o konuda tutar yazı yazarım.Ama genel olarak filmler üzerine kişisel yorumlarımı görürsünüz. Yorumlarım film izleyen kitleye göre yazılır. Filmleri izlemeyen okumasın. Yazmak benim için bir zevk. Bu zevkimi de kalemimi kullanarak gideriyorum. Umarım yazılarımı beğenirsiniz. Eleştirmek isteyen varsa da buyrun eleştirsin. Eleştiriye açığım :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: