Guguk Kuşu-One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975)(güncellendi)

SÜRÜ PSİKOLOJİSİ

Filmde, deli kılığına girerek hapishaneden yırtan ve akıl hastanesine sevk edilen Mcmurphy'(Jack Nicholson) nin dramatik öyküsü anlatılıyor. Hapishaneden kurtulduğunu sanan ÇILGIN RUHLU MCmurph, kanı uyuşmuş(daha doğrusu UYUŞTURULMUŞ ) insanların olduğu akıl hastanesine düşer ve hemşire Ratched’ a karşı amansız bir mücadeleye girer.

Filmden iki tür mesaj aldım: Görünmeyen mesaj: Bu film düzene bir tepkidir. Aslında orası bir akıl hastanesi değil, orası hayatın ta kendisi. Sürü psikolojisinin olduğu yer… Mcmurphy deli değil. O sadece farklı… Hayatımızda mcmurphy gibileri gördüğümüzde “bu adam deli” diyoruz da neyin normal neyin anormal olduğunu kim belirliyor? İnsanların çoğu, akıl hastanesinde(mecazi anlamda), HAPLARI YUTUYOR, KAFALARI UYUŞUYOR . Ama mcmurphy öyle değil. O düzene karşı tepkisini koyuyor, ne isterse onu yapıyor, KURALLARI YIKIYOR, SÜRÜDEN AYRILIYOR .Görünen mesaj; film akıl hastanelerindeki KURALLARI eleştiriyor. Hastalara davranış şeklinin yanlış olduğunu anlatıyor.. Billy ile hemşire arasında geçen son sahnede DİKKATLİ BİR ŞEKİLDE tehditten önceki billy ile ve tehditten sonraki billy’ e bakın. Bu sahne filmin en etkili sahnelerinden biri...

SPOILER
(Tehdit etmeden önce Billy nin kekelemeliği yok ve son derece akıcı konuşmaktadır. Ama Hemşire Ratched onun buyaptığını annesine söylemekle tehdit ettiğinde Billy nin kekemeliği yeniden beliriverir.)SPOILER

Hastanedeki insanların hepsi toplumdan kaçan, yalnızlığı seçen insanlar. Aslında hiçbirinin suçu yok. Onları bu hale getiren toplumun ta kendisi… Kimisi karısıyla cinsel sorunlar yüzünden akıl hastanesinde, kimisi annesinin aşırı baskısıyla akıl hastanesinde, kimisi asabiyet duygusunu bastıramadığı için hastanede… Dediğim gibi onların hiçbir suçu yok ve dışardaki kendini akıllı sana çoğu insan bana göre onlardan daha deli… Bu insanları korkak yapan, cesaretlerini alan toplumdan başka hiçbir şey değildir. Dikkat edin hepsinin korkusu var.

İnsanların çoğu başkasından emir alarak yaşamalarını sürdürmekteler. Filmde hemşire Ratched otoritesini emirler yağdırarak gösteriyor. Oradaki tek hakimin kendisi olduğunu düşünmekte ve buna göre davranışlar göstermektedir. Haliyle de Mcmurphy ile tam zıt karakterdedir. Bu kıvılcımın çıkmasının asıl sebebi budur. Racthedin istediği aklını kullanan değil, başkalarının aklını kullanan insanlardan oluşan bir hastane ortamı yapmaktır. Deyim yerindeyse ROBOT yetiştirmektir. Farklı olmak delilik,;aynı yoldan gitmek, uyuşuk olmak akıllığın göstergesiymiş. Mcmurphy bunu tamamiyle eleştirmektedir.
Mcmurphynin yönteminin başarılı olması Ratched’ın öfkeli olmasını doğurdu. Mcmurphy haklı çıktı ve siz de final sahnesinde gördünüz sigaraların hepsi geri dağıtılmış. Bununla beraber Billy’ i iyileştirme denemesi, balık tutma devresi, basket topunun olduğu sahnelerde de başarılı olduğunu görüyoruz. En önemlisi de Ratched’ in çalışanlarının ona güldüğü sahne. Evet, görüyoruz ki Ratched kaybetti.

Chef(Şef) karakterimiz ise tamamıyla filmin kilit kişisi… Filmin adı Guguk Kuşu ve ismin tam isabet olduğunu final sahnesinde görmekteyiz.
Buradan şunu çıkarmakta fayda vardır. Filmdeki tüm oyuncular fevkaladenin fevkinde oynamış. Göze batan hiçbir oyuncunun olmaması filmin başarısında en önemli etken. Deli rolünü herkes oynayamaz. Hemşire ratched da soğuk yüzünün yardımıyla harika bir otoriter kadın portresi çizmiştir.

Jack amcayla ilk tanıştığım ve “en beğendiğim aktör” sıfatını aldığı film bu filmdir. Onun filmdeki rolü deli dolu, özgür ruhlu, çılgın, sürü psikolojisinden nefret eden,asla pes etmeyen,sürekli yenilik arayan ve en önemlisi toplumda HARCANAN bir kişi.Jack amcadan başka birisi bu rolü bu denli oynayabilir miydi? Ders vermiş. Jest ve mimikleri, durduk yere çılgınca şeyler yapması harika. Bunun haricinde hemşire ve diğer oyuncuların tamamı mükemmel oynamış. Deli insanları gözlemleyip oynamak kolay değil.

Filmde gördüğüm olumlu yanlar; dikkat ettiniz mi? Müziğin az kullanıldığı bir film ve buna rağmen başarılı olan bir film. Filmin yapım yılı 1975 ve hala yeni gibi. Var mi böyle iki örnek? Başka olumlu yan, kitabın yazarının gözlem yeteneğinin harika olması. Her yiğidin harcı değil böyle bir senaryo ve gözlem. Serimlemenin doğal yapılması, diyalogların komik, ders verici ve mizahi olması.

Olumsuz hiç bir yan göremiyorum. O denli mükemmel.

En beğendiğim sahneler ise; musluk sahnesinde “en azından ben denedim, hiç değilse bunu yaptım” demesi. Bunu haricinde final sahnesi, Billy ile hemşire arasındaki sahne ve Chef’ in mcmurphy’ e babasını anlattığı sahne.

Defalarca izlerim; çünkü bu film ders veriyor. Asla da sıkılmam.Çok seviyorum; bu filmi, filmin konusunu, filmin oyuncularını, bu filmin her parçasını… Herkesin film zevkine saygı duyarım ama “ben bu filmi beğenmedim” derse biri bir daha film izlemesin!

ŞİDDETLE TAVSİYE EDİLİR

BU FİLM BİR EFSANE VE EFSANELER ASLA ÖLMEZ!

fragman

Reklamlar

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About senar1st

Merhaba değerli okuyucular… Bloğumda hemen hemen her konuda yazı yazarım. Yolda yürürken gördüğüm bir şeyden rahatsızlık duyarsam o konuda tutar yazı yazarım.Ama genel olarak filmler üzerine kişisel yorumlarımı görürsünüz. Yorumlarım film izleyen kitleye göre yazılır. Filmleri izlemeyen okumasın. Yazmak benim için bir zevk. Bu zevkimi de kalemimi kullanarak gideriyorum. Umarım yazılarımı beğenirsiniz. Eleştirmek isteyen varsa da buyrun eleştirsin. Eleştiriye açığım :)

One response to “Guguk Kuşu-One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975)(güncellendi)”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: