Karı-koca(eş)kavgaları

“Akşam yemeğine geç ya da erken gelmemle içten ilgilenen bir kadın uğruna, bütün dehamı ve tüm eserlerimi, feda etmeye hazırım…” Ivan Sergeyeviç Turganyev

Bireyler, birbirleriyle birleşmek, aynı çatı altında yaşamak ve daha huzurlu bir hayat için; önce flört dönemi sonra da evlilik dönemini yaşarlar. Evlilik iki farklı insanın aynı yastığa baş koymasıdır. Flört döneminde buldukları sevgi ortamını evlilik döneminde bulamayabilirler. Bunların başlıca nedenleri ise şöyle sıralayabiliriz:

Birbirlerini iyi tanımayan eşlerin evlilik hayatları sıkıntılı olabilir. Görücü usulüyle yapılan evliliklerde sorun çıkma olasılığı daha yüksektir. Çünkü kişi kendi rızası ile değil ailesinin rızasıyla evlendirilmektedir. Birbirlerini tanımadan da dünya evine girerler.  Sonuç olarak da evlilikleri kapalı bir kutu olur.

Kavga esnasında birbirlerini alttan almayan eşler gururlarına yenik düşerler. Olayın temeline indiğimizde kavgaların sudan sebeplerden çıktığını görürüz. Yemeği az tuzlu yapma, çoraplarını, çamaşırlarını ortalık yerde bırakma ve daha sayabildiğimiz bir sürü basit sebeplere dayanır. Bireyler gururları uğruna alttan almazlarsa aradaki kıvılcım daha da büyür ve kim bilir belki de boşanmaya kadar gider.

Kimi bireyler evliliği köprü olayına benzetirler. “Köprüyü geçene kadar” her şeyi yaparlar. Sahte kimliklere bürünür; asıl yüzünü de evlendiğinde gösterir. Eşi bu durumu hayretle karşılar. Bununla beraber çıkar ilişkili bir sürü ilişki vardır. Evleneceği kişinin varlıklı olması sebebiyle onunla evlenip, mirasa konmak isterler. Bu tip evliliklerin mutlu bir ambiyans içerisinde olması mümkün müdür?

Erkek egemenliğinin hüküm sürdüğü ataerkil toplumlarda evliliklerin sağlıklı yürümesi pek görülmez. Hatta iş mahkeme salonlarında, morglarda bitebilir. Yetiştiği aile çevresinden ötürü kendisini lider olarak gören erkek, karısının ona sonsuz bir itaatle bağlanmasını dileyip; hiçbir sözüne karşı gelmemesini ister. Eşinin en ufak bir tepkisinde kontrolünü kaybedip, onun hayatına da kıyabilir.

En büyük sebeplerden bir tanesi de cinselliktir. Araştırmalara göre beş evlilikten birisinin boşanma sebebi cinselliktir. Cinsel çekim iki insanın bir araya gelmesinde ve ilişkinin uzun dönem sürmesinde büyük rol oynuyor. Bu çekimi bir ömür boyu sürmesi beklenen evlilik süresince korumak ise çiftlere düşüyor. Cinsel uyum otomatikman olmaz. Bireylerin tatmin olmaları için çaba sarf etmeleri gerekmektedir. Çiftlerden her birisinin cinsellik anında nelerden hoşlandığı/hoşlanmadığı, neleri sevip sevmediğini bilmeli; anlayışla saygıyla eşe yaklaşılmadır. Çözüm bulunamıyorsa uzmanla görüşülmedir.

Tüm bunların sonunda ise en çok zararı çocuklar görür. Eşler kendi mutluluklarını düşündükleri için birbirlerinden ayrılırlar. Bu bencillik değil de nedir? Salt kendini düşünmek değil midir? Boşandıktan sonra çocuğu anne sevgisinden/baba şefkatinden yoksun bırakmak ne kadar doğru? Göğüs geremeyeceğin ateşten gömleği neden giyerler ki? O çocuğa “annende mi yoksa babanda mı kalacaksın?” diye sormak, çocuğu seçim yapmaya zorlamak onun psikolojisini altüst eder. Bir de çocuk küçük yaşta ise durum daha vahimdir. Okul ve arkadaş ortamında arkadaşlarının annelerini babalarını birada görüp, kendi ailesinin ayrı olduğunu anlayan çocuğun psikolojisinde de ne kadar ezik duygular yetişir bilmek gerekir.
Bir keresinde gözümün önünde eşini kaba sözlerle inciten birini görmüştüm. Kendi aralarında kavga etseler bir şey demem de başkasının yanında bunu yapması çok abes geldi. Öyle huzursuz bir ortamda tek porsiyon iskender yiyeceğime, huzurlu bir ortamda bir dilim ekmeği yemeyi yeğlerim. Diğer yandan kavga etmekten zevk alan, bile bile kavga çıkartan çiftleri de görmüşlüğüm vardır. Bu gibilerin psikolojik sorunları vardır ve psikologa görünmeleri gerekmektedir.
Yakınlarımdan birisinin evlilik hakkında bana söylediklerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Yirmi beş yıllık evli olan bu çiftin elbette ki küçükte olsa kavgaları olmaktadır. Tanıdığım o abla bana eşi hakkında şöyle demişti: “Ahmet’le evlilik öncesi ilişkimiz iki yıl sürmüştü. Onun asıl yüzünü evlendikten sonra gördüm,” dedi. “Ahmet’in, tanımadığım bir sürü özelliklerini gördüm. Şu an 52 yaşındayım ve hala da tam tanımış değilim,” dedi ve yüzündeki şaşkınlığı gizleyemedi. Gözlerini iri iri açmış ve hiç kırpmadan konuşmasını sürdürdü. “Evliliğin gerçek bir fedakârlık olduğunu yaşayınca anladım. Eşimin-çok üzülerek söylüyorum-benim yanımda yellenmesini bile gariple karşılamıştım. Çünkü evlenmeden önce böyle bir durumu bana yaşatmamıştı. O zaman öğrendim ki evlilik bir şeylerden feragat etmeden ayakta duramaz,” dedi ve yeni evlenen çiftlerin bu kuralı çiğnedikleri için boşanma noktasına geldiklerini sözlerine ekledi.

Önemli olan eşinin her türlü ayıbını hoş karşılamak, asıl çerçevenin onunla geçirebilecek bir ömür olduğuna dikkat etmektir. Yüzde yüz uyum diye bir şey yoktur. Seçtiğiniz eşte bir farklılık vardır ki onla evlenirsiniz. “Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir” kuralını göz ardı etmemeli, eşimizin değişmesini de hoşnutsuzlukla karşılamamalıyız. Engellere göğüs gerebilmek, yatağa küs girmemek zor olan budur; boşanma gibi kolay yolu ise herkes seçer.

“Bazı kişiler uzun evliliğimizin sırlarını sorarlar. Biz haftada iki kez restorana gideriz. Biraz mum ışığı, akşam yemeği, hafif müzik ve dans… O salı günleri gider, ben cuma.” Henny Youngman

Reklamlar

About senar1st

Merhaba değerli okuyucular… Bloğumda hemen hemen her konuda yazı yazarım. Yolda yürürken gördüğüm bir şeyden rahatsızlık duyarsam o konuda tutar yazı yazarım.Ama genel olarak filmler üzerine kişisel yorumlarımı görürsünüz. Yorumlarım film izleyen kitleye göre yazılır. Filmleri izlemeyen okumasın. Yazmak benim için bir zevk. Bu zevkimi de kalemimi kullanarak gideriyorum. Umarım yazılarımı beğenirsiniz. Eleştirmek isteyen varsa da buyrun eleştirsin. Eleştiriye açığım :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: