Türkiye’de yüksek lisans…

Ülkemizde eğitim almak o kadar kolay iş değil. Örnek vermek gerekirse yüksek lisans yapmayı planlıyorsunuz diyelim. Türkiye’deki vakıf üniversiteleri 2 yıllık lisansüstü eğitime ortalama yıllık 15 bin istiyor. İki yılda bu 30 bin eder. Sadece okula ödediğiniz para bu kadar. Bunun yanında barınma, yiyecek masraflarınız da eklenirse iki yılda toplam masrafımız 50 bine dayanmış oluyor.

Hadi diyelim devlet üniversitelerinde mastır yapmak istiyorsunuz, o zaman 12 bin ödemiyorsunuz. Siz sadece yaşam maliyetlerini karşılayın kâfi. Ama madalyonun diğer yüzü de var. Bu devlet üniversitelerine girmek o kadar kolay değil.

Birincisi kontenjanlar az,
İkincisi de bir sürü sınav var. Nedir bunlar? Ales yani lisansüstü eğitim sınavı. Yılda iki defa yapılıyor, yaklaşık 400 bin öğrenci bu sınava giriyor. ALES ten çok iyi puan çıkarmalısınız
Yabancı dil eğitim vermeyen çoğu üniversite İngilizce bilgisi istiyor sizlerden. Mesela Boğaziçi üniv bunu istiyor ama onların eğitimi İngilizce üzerinedir. Boğaziçini anladık da diğer üniversitelere n’oluyor? Sen ne diye İngilizce bilgisi istiyorsun, İngilizce eğitim vermeyeceksen. Haksız mıyım?
Bununla da kalınmıyor İngilizce yeterlilik sınavlarından bir tanesine girmek kıstasları karşılamıyor olabilir. Mesela çoğu üniversite IELTS, TOEFL GEpt mept bir sürü sınav ve kendi yeterlilik sınavları var. Yani o üniversitenin yeterlilik sınavına giriyorsunuz ayrıca da… Olaya bak.
Türkiye’deki üniversitelerin kalitesi belli… En iyi 500 üniversite sıralamasında bir tane bile üniversitemiz yok. Önceki yıllarda bir iki tanesi bu listeye giriyorken, şimdilerde onlar bile giremiyor.  Bunun nedeni kalitenin düştüğüdür. Peki kalitemiz bu seviyedeyken neden bu kadar şart istiyor bu üniversiteler? Bir sürü sınava tabi tutuyor. Alacağınız eğitimi de çok iyi sanmayın sakın. Ulan başbakan olmak için bile belli kitlenin oyuna bakıyorsunuz. Kimse sizden tecrübe aramıyor, kimse sizden İngilizce yeterlilik sınavından bilmem kaç puan yapmalısın demiyor. Tayyip Erdoğan’ ın İngilizce bilmediğini hepimiz biliyoruzdur umarım.

 

Şimdi gelelim yurtdışında yüksek lisans yapmaya… Mesela Çin’deki üniversiteler o 500 lük listeye 42 tane eğitim kurumu sokuyor. İşin diğer yanı da sizden o kadar madde istemiyor. Tek istediği İngilizce yeterlilik bilgisi… Yaşam maliyetleri de sanıldığı kadar pahalı değil. Yani siz İstanbul’ da yüksek lisans eğitimi yapmaya kalksanız aylık harcayacağınız para şu şekilde olur:

 

Şimdi İstanbul’da barınmak için ulaşım, yiyecek, mekan  ve özel ihtiyaçlarınız olacak. İstanbul’da şu anda ulaşım ücretlerine aylık en az 100 lira ödersiniz. Tabi öğrenci kartınız var ise. Yoksa bunu ikiyle çarpın üzerine de ekleyin 😀 Mekan masrafı da yaklaşık 400 lira… Tabi bu en kötü yer için geçerli. Yani şuanki kiralar ortalama 600 lira civarında… Yemek masrafınız da tabi ki olacak. Her gün yumurta kır kır nereye kadar 😀 Aylık 200 lira da ona gitse, özel ihtiyaçlarınız dahil toplamda 800 liraya yakın bir meblağ ödemiş oluyorsunuz. Bu da en küçük miktar… Ha eviniz barkınız varsa tabiki avantajı olur. Diğer illerde yüksek lisans eğitimi yapmaya kalksanız aylık 500-600 liranız gider. O illerdeki üniversitelerin ne kadar mükemmel olduklarını söylemeli miyim?

Part-time iş bulsanız da öyle aham şaham miktarlarda pek kazanamazsınız. Bazı yabancı ülkelerde part time çalışanına 600$ ödenebiliyor. Asgari ücret bile az onun yanında, varın gerisini siz düşünün.

 

Farklı bölümden mezun olup farklı bölümde yüksek lisans yapmaya kalksanız da sizin işinizi zorlaştırıyorlar. Mülakat sınavına çok çok iyi hazırlanmalısınız.

Yani neresinden bakarsanız bakın, ülke şartları, kalite, alınan eğitim, masraflar arasında bir denklem kursanız işin içinden çıkamazsınız. Bir de hastane gibi, adliye binası gibi kıytırık yerlerde eğitim almazsınız.

Konu dışı bir hikaye anlatarak yazıyı bitirmek istiyorum: Benim bir arkadaşım bu sene DGS ile KTÜ yü kazandı ama gitmedi. Neden mi? Çünkü ondan istenen şartların çok ağır idi… Yok muafiyet sınavı, yok ders saydırma, yeterlilik sınavı, mülakat… Eğitim süresi de yaklaşık 3-4 yıl bitiyormuş. 4 yıl orada okuyacağına gir öss ye baştan başla değil mi? J O zaman ne diye DGS yapıyorsunuz 4 yılda bitirecekseniz.

Özet olarak Türkiye’ de harcayacağınız parayı gidin yurtdışında harcayın üstüne de dil öğrenirsiniz. Alacağınız verim artar. Türkiye’ de tonlar para akıtıp bir bok öğrenilmeyen bir sürü dil kursu var. Karar sizin…

Reklamlar

About senar1st

Merhaba değerli okuyucular… Bloğumda hemen hemen her konuda yazı yazarım. Yolda yürürken gördüğüm bir şeyden rahatsızlık duyarsam o konuda tutar yazı yazarım.Ama genel olarak filmler üzerine kişisel yorumlarımı görürsünüz. Yorumlarım film izleyen kitleye göre yazılır. Filmleri izlemeyen okumasın. Yazmak benim için bir zevk. Bu zevkimi de kalemimi kullanarak gideriyorum. Umarım yazılarımı beğenirsiniz. Eleştirmek isteyen varsa da buyrun eleştirsin. Eleştiriye açığım :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: