Karadayı Dizisi İncelemesi

Karadayi-dizisi–Buram buram spoiler kokuyor izlemeyen okumasın–

Güzel ülkemizde şu sıralar yayınlanmakta olan karadayı dizisi hakkında iki-üç şey söylemek istiyorum. Dün 9. Bölüm yayınlandı ve ben bir sahnenin gerçekleşmesi durumunda diziyi bir daha izlemeyeceğim demiştim aile büyüğüme. Evet, dediğim sahne malum final sahnesidir. Dalyan Rıza’nın Nazif Kara’ya “torunun hastalanmış böyle böyle olmuş” dedikten sonra o final sahnesini tahmin ettim. Daha doğrusu şu ana kadarki olan çoğu sahneyi önceden sezebildim. Bunu kendi egomu tatmin için söylemiyorum; benim söylemek istediğim yabancı dizilerle haşır neşir olmuş birisi, sürekli film izleyen birisi çok rahatlıkla tahmin edebilir. Çünkü bu sahnelerde orijinal bir şey yoktur, bildiğin araklama vardır. Neyse konuya dönmek istiyorum. Dünkü o final sahnesini önceden görüp daha da abartıp sonraki sahneleri de söyleyebilirim. Madem spoilerin ucunu kaçırıverdik başlayalım o zaman.

Dün Mahir’in evinde herkesi şok eden o kişiyi merak ediyorsunuz değil mi? Kiminiz asker diyebilir kiminiz de Nazif kara diyecektir. Asker değildir, Nazif Kara’nın ta kendisidir. Bu sonuca nerden mi ulaştım? Prison Break’ı üç defa izlerseniz detaylar içinde boğulursunuz.

Uyarı: Prison Break izlemeyen okumasın
Bölümlerden birinde Lincoln(Dominic Purcell) hapishanede idam gününü beklemektedir. Kardeşi ona umut aşılamaktadır. Onu kurtarmak istemektedir. Neyse derin devlet içerdeki adamı harekete geçirmek için idamlık adamın çocuğuna bir şey yapar. Çocuğunun zor durumda olan öğrenen idamlık baba çareyi kaçmakta arar. Çünkü elinden başka bir şey gelmez. Zaten ölmek üzere olduğu için idamından önce oğlunu son kez görmek isteyecektir. Nitekim kaçmaya yeltenir ve yakalanır. Sonrasında ise, tam emin değilim, idamına 13 gün kalan cezası artırılır; kuralları çiğnediği ve topluma daha zararlı birisi olduğu kanaatiyle elektrikli sandalyeye vaktin önce oturacaktır.
Uyarı: Prison Break izlemeyen okumasınprison-break

Şimdi o yabancı dizide yaşanan bu olay size de tanıdık gelmedi mi? Buyurun 10.bölümde yaşanacak bir olay. Doğru çıkmazsa zaten bu yazıyı silerim. Nazif Kara yakalanır ve idamının vaktinden önce yapılmasına karar verilir. Bundan sonra da Mahir daha çok çalışır, daha çok çaba gösterir.
Daha önceki sahnelerde Savcının Mahir’in parmak izini aldığı kısımda ileride neler yaşanabileceği ayan beyan belliydi. Bunun gibi daha bir sürü  basit şeyleri görmekteyiz.

Şimdi bu dizinin araklama olduğunu söyleyeceğim. Türkiye’de gündemde hangi dizi popülerse diğer yapımcılar da benzer dizi yapmaktadır. Misal yaprak dökümü dizisi yapıldı tuttu, peşinden öyle bir geçer zamanki geldi; sonra trt1 seksenler adlı isimle başka bir dizi yaptı. Daha bir sürü şey… AY yapım sahipleri de benzer dönemi içeren bir dizi yapmaya karar verdi: Karadayı… Tamam, modaya ayak uydurursun bir şey demiyorum, tamam prison breakten da uyarlama yapabilirsin ona da bir şey demiyorum; ama aynı şeyleri farklı kişilerle gözümüze sokma! İzleyici kitlesi prison break denen diziyi bilmediği için onları cahil yerine koymayın. Daha önce yapılmış şeyleri bilmeyen kişilere tekrar sahnelerini yutturmayın. Uyarlama yapıyorsan kimse sana bir şey demez. Fikir çok iyi; babasını kurtarmak isteyen ayakkabıcı adam, avukat kılığına girer. Tamam, prison break’te de benzer konu var ama içeriğini farklı yapın en azından. Hepimiz The Godfather dizisini uyarlamaya kalksak sadece aynı temalı film yapsak sektör gelişebilir mi? İnsan farklı şeyleri denemeli… Ki daha önce The Godfatherdan sonra denendi, Matrixler, Fight Clublar, gibi çağır açan filmler çıktı. Şimdi hep aynı kalıptan gidilseydi ustaca yapımlar çıkabilir miydi? İşte yapımcı Kerem Çatay(AY Yapım)ın da elindeki maddi güçle daha farklı senaryoları dizileştirmesi gerek. Türkiye’deki bu popüler dizi klişesinin kırılması gerekiyor. Neyse fazla uzattım. Dizinin diğer hatalarını da söylemek istiyorum.
HAKİME HANIMIN ÇEKMECESİ

634883851947050806*9. Bölümde yaşanan bir eksikliği yazmak istiyorum. Savcı hâkime hanımın odasına girer, çekmeceyi kırar. Sonra hâkime hanım odasına girecekken içerde başka bir odaya saklanır savcı bey. Hâkime hanım masadaki kırık çekmeceyi fark eder ve hışımla dışarı çıkar. Temizlikçi kadına hesap sorar. O sırada koridorun sonundaki odadan(hâkime hanımın odasından) savcı çıkar. Şimdi buradaki kaptırma sahnesini inceleyelim. Hâkime hanım odasına sırtı dönük olsa savcıyı göremez. Bunda bir şey yok. Ama hâkime hanım hizmetçiyle konuşurken yanlış görmediysem sırtı kapıya dönüktü ve temizlikçinin yüzü kapıya yönelikti. Yani kapıdan kimin çıktığını çok rahatlıkla görebilirdi. Hadi ikisi doksan derece dönmüş olsa bile gözlerinin ucuyla gene görürlerdi. Ama yönetmenimiz bunu farketmediğimizi sanıp bizi işletmeye kalkması hiç hoş değildi. Abra kadabra mı yaptınız da adam hemen orada beliriverdi.


PARALEL EVREN MÜBAREK

*Senaryonun en baba hatası da şu: ilk bölümlerde Nazif’in idamına 20 gün mü 30 gün mü ne vardı. Dizinin 9 bölümü bitti ve bu 30 günden daha fazla zaman dilimi yaşandı. Sadece adadaki sahneler iki gün sürdü, dünkü bölüm 3 gün sürdü. Hapisteki zaman dilimiyle dışarıdaki zaman dilimi farklı mı? Yapmayın bunu!

HERKES APTAL ZATEN

*Geçen haftaki 8.bölümde üç kafadar savcı, hâkime hanımın babası ve medya patronu bir karara varırlar: dışardaki kontrolü devre dışı bırakmak için içerdeki adamı öldürmek. Yani idamını beklememek… Şimdi bu kadar zeki adamların bunu düşünmesi çok saçma. Nazif Kara’ yı öldürdün diyelim, hâkime hanım soruşturmadan vaz mı geçecek sanıyorsun? Daha çok şüphe çekeceksin. Prison Break’ te de benzer sahne vardı. İçerdeki adamı öldürmek için cinayet süsü vermeden işini bitirmek istiyorlardı. Ama bizim karadayımızda bunu göstere göstere yapıyorlar. Hatta adam elindeki bıçağı yaklaşık yüz metreden gösteriyor.

RACON KESMİYORUZ KAFA KESİYORUZerkan_avci_karadayi_2

*Yine geçen haftaki bölümde lakabını hatırlamayadığım birisi(hamamcı) kumarhanede adam öldürmek ister. Adamı lavaboda şişler ve bağrışma olmasına rağmen kimse oraya gelmez. Elini kolunu sallaya sallaya çıkar. Bu haftaki bölümde ise bunu açıklamak istemişler. Mekân sahibi içerdeki bilgiyi dışarıya çıkarmak istemezmiş de falan filan. Ulan zaten sen mekân sahibi değil misin? Ne derler kabadayı filmlerinde? “benim mekânımda racon kesmeyin, yanlış şeyler yapmayın” Şimdi bu adam buna nasıl izin veriyor? Kaldı ki mekânın geleceğini hiç mi düşünmüyor? Orada cinayet olan bir yere gitmek ister misiniz? İstemezsiniz. Bir de o hamamcı dalyan rızanın yerine geçmiş, adamı öldürmeye niye kendisi gidiyor? Niye kendisi işliyor cinayeti? Çok saçma! Çünkü o ünlü bir kabadayının koltuğunda oturmaktadır. Böyle bir şeyi kendisi yapmaz. Nasıl mahalle baskınında başkasını yolluyorsa bunda da yollamalı.

THE GODFATHER

*788115_detayÇetin Tekindor evvela çok usta bir oyuncu. Bu dizide bunu görüyoruz. Herkes o rolün altına giremez. Benim burada eleştirim dizinini senaristlerine… Bu adam bildiğin godfather… Tavırlar, konuşmalar hepsi aynı. Azıcık yaratıcı olun, yeni karakterler ortaya çıkarın.

TREN GELİR HOŞ GELİR LEY LEY RİMİ RİMİ LEY

*En nefret ettiğim şeyde dizinin gereksiz uzun olması. Şu an 9 bölüm geçti ve siz bu 9 bölümü elin Amerikan yapımcısına verirsen 2 bölümde çeker. Çok gereksiz sahneler var. Kımıl kımıl dizi ilerlemekte… Bir yandan haklılar. Şimdi biliyorsunuz diziler Türkiye’de haddinden fazla uzun çekilmek zorunda. Haliyle karadayı yapımcıları da eldeki malzemeyi çabuk tüketmemek için uzatıyorlar ve mahirin evindeki sahneler mahirin nişanlısı gibi gereksiz sahneleri koyuyorlar. Haliyle upuzun 3 4 saat izlemiş oluyoruz.

Tüm bunlardan sonra dizinin hep eksik yanlarınkucuk_dayiı yazacağız değiliz. Olumlu yanları da var. Ortam şartlarında en iyi dizi olduğu su götürmez gerçek. Şunu çok açıklıkla söyleyebilirim, Kenan İmirzalıoğlu yerine başka biri oynasa idi emin olun bu kadar izlenmezdi. Küçük sarı bıldırcın Nazif de büyüklerine kıyasla iyi rol kesiyor. Piyasada kasıla kasıla oynayan büyük abilerine resmen ders veriyor. Çocuk kadar olamadınız dedirtiyor.
Bergüzar ablamız da maşallahı var yani. Oyunculuğunu beğenmeyenlerin ne amaçla söyledikleri muamma! Ne güzel rol kesiyor işte.

Dizinin müzikleri de çok iyi. 70’li yılların ortamına uygun müzikler seçilmiş. Toygar Işıklı kalitesini göstermiştir. Ama bazı müziklerin bazı kısımlarında ezel dizisindeki kimi müziklerle aynı olduğu gözden kaçmadı.
Şimdi eleştiriler gelmeden söyleyeyim. Ben diziyi izlerken duraklatıp izlemiyorum, aynı bölüme tekrar bakmıyorum. Bir bölümü izlerken, “şurada şu hatayı buldum dur şunu yazayım” mantığıyla yaklaşmıyorum. Sadece gözüme bariz bir şekilde kaçan şeyleri yazıyorum. Eğer öyle olsaydı saatlerce çatıdaki uydu antenini yazardım ya da Büyükada’daki tabelaları…

679140-karadayiUfak bir önsezi daha… Ayten kuyumcuya hediye aldığı takıyı göstermiştir. O takının sahte olmadığını öğrenir ve duraklar. Sonraki bölümlerde Ayten çocuğun ameliyat masrafını karşılar. Mahir de Paranın hangi değirmenden geldiğini öğrenmek ister. Sonra da Ayten’le arası daha da açılır.

Bir de hapishanede bıçaklanan adam Dalyan Rıza’dır. Onun koltuğu hamamcıya kalmalıdır, senaristler bunu ister. O yüzden bıçaklanan kişi odur, büyük olasılıkla ölecektir.

Son söz olarak umarım daha yaratıcı daha güzel diziler izleriz. Sonra demeyelim “vay efendim Amerikan dizileri niye daha çok izleniyor?”

Bugünlük bu kadar… Esen kalın, okuduğunuz için teşekkürler.

Reklamlar

Etiketler:, , , , , ,

About senar1st

Merhaba değerli okuyucular… Bloğumda hemen hemen her konuda yazı yazarım. Yolda yürürken gördüğüm bir şeyden rahatsızlık duyarsam o konuda tutar yazı yazarım.Ama genel olarak filmler üzerine kişisel yorumlarımı görürsünüz. Yorumlarım film izleyen kitleye göre yazılır. Filmleri izlemeyen okumasın. Yazmak benim için bir zevk. Bu zevkimi de kalemimi kullanarak gideriyorum. Umarım yazılarımı beğenirsiniz. Eleştirmek isteyen varsa da buyrun eleştirsin. Eleştiriye açığım :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: